טוגדר ופנאקסיה שוב לא שקופות, ווגנרס וניוטון בדרך מקנדה לישראל

טוגדר ופנאקסיה התחילו למכור קנאביס בגרמניה אבל לא חושפות את הפרטים החשובים באמת, IMC תביא בקרוב את המותג הקנדי Wagners לישראל וקנתה את אחד מבתי המרקחת המצליחים בתחום, אינטרקיור תפתח סניפים של קוקיז באירופה, אינטליקנה מקבלת חמצן בדמות הלוואה בתנאים נוחים וקנאשור מינתה את ניר פלס כיו"ר ותביא מקנדה עוד נגלות של הזן המצליח ניוטון | סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה

בגלל שהשבוע שעבר היה עמוס אירועים בפן השוק-הוני בלשון המעטה, כולל דו”חות רבעוניים של שיח, פנאקסיה, פארמוקן, יוניבו ובול פארמה שסיקרנו בהרחבה, כולל מה שעלול להיות חשיפת הטעיית משקיעים חמורה ביותר לכאורה מצד פנאקסיה, השבוע אנו מפרסמים, באופן חד פעמי, סקירה דו-שבועית ולא של האירועים החשובים שקרו בסקטור בשבועיים האחרונים, בין לבין הדוחות.

טוגדר החלה למכור קנאביס בגרמניה, האסיפה אישרה את ההסכם עם דמרי

 1. חברת טוגדר (Together) דיווחה על כך שהמפיצה שלה בגרמניה, חברת קאנטורג’ (Cantourage) מכרה כ-50 קילוגרם מהתוצרת שטוגדר ייצאה לגרמניה מהחווה שלה באוגנדה לבתי המרקחת הגדולים במדינה. החברה, בצעד שראוי לגנותו, לא חשפה בפני המשקיעים את התמורה הכספית שקיבלה עבור התוצרת. כזכור, לאחרונה דיווחה טוגדר על ייצוא של כ-440 קילוגרם של קנאביס משני זנים מהחווה שלה באוגנדה לגרמניה, כאשר חלק מהתוצרת על פי דיווחי החברה הצליח לעבור את המבדקים הנדרשים לעמידה בתקן האירופאי. חשוב לזכור שלבצע את הייצוא זה החלק הקל, כאשר החלק המסובך והחשוב בעשרות מונים יותר הוא לראות שהמוצרים יהיו אהובים בשוק הגרמני – דבר שכמובן עדיין לא ידוע.
 2. בנוסף דיווחה טוגדר על כך שאסיפת הדירקטוריון אישרה את ההסכם לקבלת הלוואה המירה למניות (15 מיליון שקל) והלוואה רגילה (10 מיליון שקל) מהקבלן המיליארדר יגאל דמרי. האישור הזה מגיע כזכור לאחר מספר דחיות של האסיפה ואף לאחר שינוי במתווה מהשקעה רגילה להלוואה המירה בעקבות סירוב היק”ר לתת אישור לדמרי להיות בעל עניין בחברת קנאביס לאחר שדווח כי הוא יואשם בכפוף לשימוע בתיאום מחירים במכרז מחיר למשתכן שבנתיבות. ה-25 מיליון שקלים שצפויים להתקבל מדמרי אמורים ללכת בינואר 2022, לפחות בחלקם העיקרי, לפירעון סדרת האג”ח של החברה בהיקף של כ-40 מיליון שקל. אפשר להעריך שגם לאחר קבלת סכום זה מצבה של החברה ישאר רעוע, בין היתר בעקבות היותה מפסידה ובעקבות כך שההון החוזר שלה מורכב ממלאי עודף בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

IMC תייצא את המותג הקנדי שלה לישראל ולגרמניה, רוכשת עוד בית מרקחת

 1. חברת איי.אמ.סי (IMC, IM Cannabis) דיווחה בשבוע האחרון, בשני דיווחים נפרדים, על ייצוא מתוכנן של סדרת הזנים הקנדית שהיא מגדלת בעצמה, ווגנרס (WAGNERS), לישראל ולגרמניה. אגב, דיווח על התכניות של IMC עם ווגנרס פורסם במגזין קנאביס עוד באמצע השנה בחשיפה ראשונה. לא ברור האם מדובר במותג שנרכש באמצעות הרכישה של חברת MYM הקנדית או באמצעות הרכישה של חברת טרייכום פיננשיאל שאמנם עוסקת במימון עסקי קנאביס בצפון אמריקה, אך בבעלותה גם חווה שהגיעה לידיה לאחר שהלווה לא שילם את חובו לטרייכום. בכל אופן, זה לא מאוד משנה. מבחינת החברה, ברור מה היתרון בייבוא של תוצרת שמגודלת על ידה ולא על ידי צד ג’ – הרווחיות פשוט גבוהה יותר. אם באופן רגיל, נניח בדוגמה פשוטה, היבואן מרוויח X והחברה ממנה הוא מייבא מרוויחה Y, אז אם החברה “מדלגת” על היבואן ומביאה את הסחורה בעצמה, הרווחיות עולה. כל זאת כמובן בהנחה שאין כשלים בחווה של החברה בחו”ל שגורמים לעלויות להיות גבוהות יותר באופן קיצוני. IMC מעריכה שתייצא את הזנים של המותג במהלך שנת 2022. חברת IMC לא דיווחה מה תהיינה הכמויות שהיא תייצא, אך היא כן דיווחה נתון חשוב מאוד והוא שהמותג WAGNERS מחזיק בנתח שוק של כ-3.8% מהשוק המקומי באונטריו שבקנדה, זאת נכון לחודש אוקטובר. הגודל המדויק של שוק הקנאביס באונטריו גם הוא לא ידוע, אך ידוע שמדובר בשוק הקנאביס הגדול ביותר מבין המחוזות שבקנדה, כאשר בפרובינציה של אונטריו חיים קרוב ל-15 מיליון איש ויש למעלה מ-1,000 חנויות קנאביס – פי חמישה מכמות בתי המרקחת בישראל שמוכרים קנאביס.
 2. בנוסף דיווחה IMC על רכישה של כ-51% מבית המרקחת אורנים פארם הנמצא בירושלים ונחשב לאחד מבתי המרקחת החזקים בתחום הקנאביס בישראל, בתמורה לכ-11.94 מיליון שקל שישולמו במזומן (10.4 מיליון שקל) בשני תשלומים וכן במניות (1.54 מיליון שקל), דבר המשקף שווי של לא פחות מ-24 מיליון שקל לבית המרקחת. על פי הדיווח של IMC לבורסה בית המרקחת מכר כ-40 מיליון שקל ב-12 החודשים שהסתיימו בחודש אוקטובר (בדיווח החברה ניסתה לכאורה לבצע טריק במטבע ההכנסות, טריק אותו ניטרלנו) – דבר המשקף מכפיל מכירות של כ-0.6 בלבד על השווי שהחברה שילמה. בגלל שמדובר במכפיל נמוך משמעותית משאר העסקאות שבוצעו בענף ומכיוון שהחברה לא פרסמה את נתוני הרווחיות של בית המרקחת עלו טענות על כך שיתכן שרווחיות בית המרקחת איננה גבוהה במיוחד.

פנאקסיה החלה למכור תמציות קנאביס לאידוי בגרמניה, אבל איפה השקיפות?

 1. חברת פנאקסיה (Panaxia) דיווחה על ביצוע ייצוא ראשון של תמציות קנאביס לאידוי לגרמניה, זאת לאחר שלפני כחודש דיווחה על ביצוע הייצוא עצמו ולפני כחודשיים דיווחה על קבלת ההיתר ממשרד הבריאות הגרמני לביצוע הייצוא. מעבר לכך שמדובר כבר בדיווח שלישי על אותו הנושא, דבר שהחברה נוהגת לעשות הרבה (יותר מדי), ומעבר לכך שמדובר בדיווח בלי הרבה משמעות שכן לאחר שהחברה מדווחת על הייצוא נקודת ההנחה ממנה יוצאים היא שהמוצרים ימכרו ורק אם הם לא נמכרים צריך דיווח, מדובר גם בדיווח די חצוף. מדוע? כי אם כבר החברה מקדישה דיווח שלם לעצם תחילת המכירות מדוע היא לא יכולה לדווח מה המחיר בו היא מוכרת את התוצרת לבתי המרקחת בגרמניה? למה היא לא יכולה לדווח מה העמלה שלוקחת שותפתה נוירקספארם (Neuraxpharm)? למה היא לא מדווחת על הכמות שהיא מכרה לבתי המרקחת? על שאלות אלו החברה סירבה גם להשיב לפנייה ספציפית של מגזין קנאביס. זה יפה להקדיש דיווח שלם לתחילת מכירות, אבל זה ממש לא יפה לא לציין נתונים בנאליים ואינטגרליים שאמורים להיות בדיווח מהסוג הזה. למעשה זה פשוט לעג לרש.
 2. בנוסף דיווחה פנאקסיה על כך שחברת רפא (Rafa), שביחד עם פנאקסיה מחזיקה בחלקים שווים במותג שמן קנאביס בשם “אקסיבן” (Axiban), חתמה עם קופת החולים מכבי להסכם לאספקת קנאביס עד הבית למטופלי מכבי. אקסיבן, שמן המופק מתפרחות של זנים לא ידועים של חברת שיח מדיקל (Seach Medical), הוא מותג שפנאקסיה ורפא טוענות שמיוצר בתנאים מחמירים יותר משדורשים התקנים הישראל וכביכול איכותי יותר, אך מצד שני הן לא מוכנות בשום אופן להסביר באיזה אופן התנאים מחמירים יותר או מה באמת כל כך מיוחד ושונה בשמן הזה לעומת שמנים רגילים אחרים בשוק.

אינטרקיור מתכננת לפתוח סניפים של רשת חנויות קוקיז באוסטריה ובריטניה

 1. חברת אינטרקיור (Intercure) דיווחה כי חתמה על הסכם עם חברת קוקיז (Cookies) האמריקאית לפתיחת חנויות, או בתי מרקחת לממכר קנאביס רפואי אם תרצו, תחת המותג של קוקיז באוסטריה ובריטניה, זאת על פי הדיווח – כבר בתחילת 2022. ההסכם בא כחלק מהסכם שיתוף פעולה קיים של אינטרקיור דרך חברה-בת שלה בשם כאן עולם (Cannolam) עם חברת קוקיז עליו דיווחה החברה כבר באפריל השנה ובמסגרתו החברה קיבלה רישיון בלעדי לכ-7.5 שנים להקמת חנויות של קוקיז באירופה, כאשר קוקיז יכולה לרכוש כ-20% מהחברות שיחזיקו בחנויות באירופה וכ-29.99% מהחברות שיבצעו את הגידול, זאת לפי שווי שלא פורסם, וחבל שכך.

אינטליקנה מקבלת חמצן בדמות הלוואה

 1. חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה כי קיבלה מסגרת אשראי של כ-900,000 שקל לשנה מבנק מזרחי. הריבית על המסגרת עומדת על בין פריים+1% לפריים+2% (כלומר בין 2.6% ל-3.6%). אינטליקנה לא דיווחה על התניות מיוחדות כלשהן שדרש ממנה הבנק, למשל כמות המזומן שהיא צריכה להחזיק בחשבון, ההון החוזר שלה וכו’, אלא רק כתבה שהיא “תמציא למלווה בטחונות בהתאם לדרישת המלווה”. כמו כן, בניגוד להסכם ההלוואה שערכה פנאקסיה למשל, אינטליקנה לא נתנה אופציות למניות החברה. מבחינת אינטליקנה, מסגרת האשראי הזו מגיעה בשביל לספק לחברה אוויר לנשימה, שכן בסוף המחצית הראשונה של השנה עמד ההון החוזר של אינטליקנה, המייצג את הנכסים השוטפים של החברה פחות ההתחייבויות השוטפות, על כ-3.7 מיליון שקל בלבד. אם נכנסים עמוק יותר לקרביים של החברה במסגרת ניתוח הדוחות מגלים שבתוך ההון החוזר של החברה נכללת תוצרת קנאביס בשווי של כ-3 מיליון שקל שאין שום וודאות שתימכר כולה במחיר שמצוין בדוחות, שכן בסופו של דבר מדובר בחווה חדשה יחסית בשוק. בשורה התחתונה הציגה החברה הפסד מייצג של כ-2.3 מיליון שקל במחצית.
 2. אבל מעבר לאינטליקנה, יתכן שמדובר פה בבשורה עבור שאר חברות הסקטור. על הריבית שקיבלה אינטליקנה, חברה שבמצב פיננסי כאמור בכלל לא איתן, לפני שנה חברות הקנאביס לא יכלו אפילו לחלום. ההסכם הזה מצטרף לחברת שיח, שקיבלה מסגרת אשראי של כ-10 מיליון שקל בריבית טובה, גם ביחס לחברות מבוססות בסקטורים אחרים של פריים+1% (2.6%). בעבר, חברות קנאביס רפואי, למרות שמבחינת החוק הן בסדר גמור, לא קיבלו מענה טוב מבחינת ריביות על הלוואות במערכת הבנקאית, זאת בגלל שהבנקים לא ידעו כיצד בדיוק נכון לתמחר את החברות בענף הכה תנודתי הזה ויתכן שגם בגלל התדמית שקיימת לו בחלק מהחוגים החברתיים בישראל. אם ניקח דוגמה מקצת יותר משנה אחורה – בסוף ספטמבר אשתקד קיבלה חברת פנאקסיה מסגרת אשראי לכ-3 שנים מבנק (ההערכות הן שמדובר בבנק מזרחי) בריבית של לא פחות מפריים+5.25% (6.85%), כאשר חוץ מזה הקצתה פנאקסיה לבנק עוד אופציות בחינם.
 3. בחזרה לאינטליקנה עצמה. מי שעוקב אחר מניית החברה בשבועות האחרונים בוודאי שם לב לכך שכמה פעמים לאורך התקופה מניית החברה קפצה למשך יממה בבת אחת במסחר, לעיתים אפילו באחוז דו ספרתי, ללא סיבה נראית לעין, ללא דיווח לבורסה, ולעיתים גם ירדה באותו קצב בחזרה בסיום יום המסחר. הסיבה לתופעה הזו היא שלחברה יש במרבית ימי המסחר “בוק חלול”, או במילים פשוטות יותר: בגלל שהחברה קטנה, ובגלל שמרבית המניות שלה מוחזקות בידי בעל השליטה אורי ויס (30.45%), אלויט (23.84%) שבשליטת יונה לוי ועוד מספר מקורבים להם ומנהלים בחברה, אז יש פחות הצעות מכירה מצד אנשים אחרים. לכן, אם מגיע גוף כלשהו ורוצה לרכוש בסכום של 100 אלף שקל למשל, שביחס למרבית החברות הוא סכום לא גדול, באינטליקנה הוא נאלץ להקפיץ את המניה למעלה, ולקנות ביקר, כי אין הרבה מוכרים כמו בשוק רגיל. הדבר קורה לעיתים בעוד מניות של חברות קנאביס, כמו לדוגמה בקאנומד, אך באינטליקנה הדבר שכיח יותר.

קנאשור מינתה את ניר פלס כיו”ר וייבאה עוד נאגלה של ניוטון מקנדה

 1. חברת קנאשור (Cannasure) דיווחה כי המפעל שלה באשדוד החל בעיבוד של תוצרת של הזן אולי המצליח ביותר שלה, ניוטון (Newton), אותו ייבאה מספק קנדי שאת שמו היא לא ציינה אך ככל הנראה מדובר בחברת אגמדיקה (Agmedica). על פי הדיווח, קנאשור חתמה עם הספק הקנדי שהוא כנראה אגמדיקה על הסכם לאספקה של כ-1 טון קנאביס ב-12 החודשים הקרובים. החברה מוסיפה וכותבת כי יש לה הסכם עם ספק נוסף בדרום אפריקה לאספקת מוצרי אינדור בהיקף של כ-2 טון בשנה וכן הסכם עם מספר חוות אינדור בישראל שגם את שמן היא לא מפרטת, בהיקף שנתי כולל של כ-4.5 טון. סך הכל, מדובר על כ-7.5 טון ששווים יותר מ-112 מיליון שקל במונחים כספיים. מדובר פה בהחלט בסכום גדול על הנייר, אך מניית החברה לא התרגשה מכך ואף הגיבה באפטיות יחסית וזאת כנראה בגלל שהמשקיעים כבר לא מוכנים להקשיב למספרים שנכתבים בדיווחים בסקטור הקנאביס ומחכים למספרי האמת בדוחות, כלומר לשורת הרווח בשורה התחתונה. חוץ מזה, קנאשור לא פרסמה את מחיר הקנייה המוערך כך שהמשקיעים לא באמת יכולים לגזור מהנתון שדווח רווח כלשהו, ושוב – חבל שכך.
 2. כמו כן דיווחה קנאשור השבוע על המינוי של ניר פלס, שהינו אחד משני השותפים בבעלת השליטה בחברה, חברת סולבר, לתפקיד יו”ר החברה. הוא ממונה לתפקיד חלף עידו נחושתן, שלטענתו עזב בשביל לכהן כנשיא בואינג בישראל – אך כאן במגזין קנאביס הערכנו כי יש סיבות אחרות לעזיבה. פלס כיהן עד לפני מספר חודשים כסמנכ”ל פיתוח עסקי של החברה ולאחר מכן התפטר. תנאי השכר שלו לא ידועים והם ככל הנראה ידווחו במסגרת זימון אסיפת בעלי מניות לאישור התנאים, בה קולה של סולבר כמובן לא יספר בימים הקרובים.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קנאשור – 2.99%+
 • אינטליקנה – 1.72%+
 • עמיר שיווק – 1.01%+
 • טוגדר – 0.00%
 • תיקון עולם קנביט – 0.61%-
 • איי.אמ.סי – 0.98%-
 • פנאקסיה – 1.10%-
 • שיח מדיקל – 2.06%-
 • אינטרקיור – 2.36%-
 • קנבוטק – 3.09%-
 • יוניבו – 4.06%-
 • נקסטייג’ – 5.74%-
 • וונטייז – 6.92%-
 • קאנומד – 8.16%-
 • פארמוקן – 14.27%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר