מגלגל...

חשש מפני מחסור בגריינדרים בישראל

למרות שסביר שכמעט בכל בית שלישי בישראל תמצאו מכשיר כזה, רשויות המכס מגבירות את האכיפה נגד ייבוא "גריינדרים", גם, ככל הנראה, בעקבות פסק הדין השנוי במחלוקת שקבע שמכשיר הפלסטיק המשמש לגריסת קנאביס או תרופות הוא כלי אסור ובלתי חוקי. אחד היבואנים מעיד כי הוחרמו לו 150 גריינדרים לאחרונה ובבתי המרקחת כבר חוששים ממחסור

אחד התחומים המעניינים בשוק הקנאביס הוא תחום המוצרים הנלווים, הכולל שלל חידושים והתפתחויות, לצד כמובן בעיות לא מעטות מול רשויות החוק, שכן למרבה הצער, גם בשנת 2021 אם אמרתם “קנאביס” אמרתם “לא חוקי”.

מי שחש את הבעיה הזו על בשרו ממש לאחרונה הוא היבואן הוותיק ניר פליסקין, בעלי חברת “פרופרש – ע.נ.א פליסקין”, לאחר שמשלוח של כותשי תרופות (שיש מי שמכנים אותם גם “גריינדרים”) אשר הוא ייבא עבור בתי מרקחת שונים בארץ הוחרם על ידי רשות המסים והמכס בטענה כי מדובר ב”כלים מפלסטיק הנחזים ככלים האסורים בייבוא”.

“אני יבואן של מוצרים שונים המיועדים לחולים המטופלים בקנאביס רפואי, ובהם גם כותשי התרופות המדוברים”, מספר פליסקין למגזין קנאביס. “המוצר הספציפי שהוחרם נקרא ‘הרב סייבר’ (Herb Saver), מותג אמריקאי המשמש לכתישת קנאביס”.

לדברי פליסקין, “אני כמובן יודע שהמוצר הזה בעייתי, אבל גם אני וגם שאר היבואנים פשוט מסרבים להאמין לזה. אנחנו חיים בשנת 2021 ומייבאים מוצר שנועד עבור חולים שאין להם מספיק כוח ביד כדי לגזור את הצמח שהוא התרופה שלהם, אז הם לא יכולים לקבל כותש תרופות?

גריינדרים
גריינדרים מהסוג שהוחרמו על ידי המכס (צילום: ניר פליסקין)

“אני מייבא את המוצר הזה רק עבור בתי מרקחת, ויש לי גם הזמנות שמוכיחות זאת, אבל למכס אין עניין עבור מי המוצר מיועד, כי מבחינתם זהו מוצר לא חוקי ופשוט לא מעניין אותם שהוא מוגדר בהצהרת היבואן שלי ככותש תרופות ולא כגריינדר”.

הוחרמו לך בעבר מוצרים דומים, או משלוח אחר של המוצר הזה? 

“זו הפעם הראשונה שמחרימים לי את המוצר הזה, שכבר נכנס לארץ אלפי פעמים, אם לא עשרות אלפי פעמים. החרימו לי משלוח של בערך 150 כותשים, בשני גדלים. שמעתי על ההחרמה ממי שנקרא עמיל המכס שלי. לכל יבואן יש עמיל מכס שמטפל לו בתיקי היבוא ומודיע לו, למשל, שמוצר הגיע ושוחרר מהמכס. במקרה הזה הוא התקשר ואמר לי שהמוצר הלך לבדיקה ולאחר מכן הודיעו לי שהמוצר הוחרם.

“אמרתי מראש בהצהרת היבואן שמדובר בכותש תרופות, כדי שאם וכאשר נגיע למצב שאליו למעשה הגענו עכשיו, לא יוכלו לטעון כלפיי שהצהרתי משהו לא נכון. אני יכול להוכיח שיש לי הזמנות מבתי מרקחת ושהמוצר הזה מיועד לבתי מרקחת נטו, עבור חולים שהתרופה שלהם היא קנאביס והמוצר הזה עוזר להם להשתמש בתרופה”.

כעת, על פליסקין לערער על החלטת המכס בתוך שבעת ימי עסקים, על מנת שיוכל לנסות ולהשיב את המשלוח שהוחרם, אולי בעזרתו של בית המשפט.

חשש למחסור בגריינדרים בבתי מרקחת?

כזכור, רק לפני חודשיים דווח כאן על פסק דין מפתיע שניתן בנובמבר 2020 על ידי השופט אבי סתיו מבית משפט השלום בראשל”צ. השופט סתיו קבע כי גריינדר, כלי בעל שיניים המשמש לגריסת פרחי קנאביס ונמצא כמעט בכל “פיצוציה” וככל הנראה גם במאות אלפי בתים בישראל, הוא כלי אסור לשימוש.

על פי פסק הדין, מכיוון שהגריינדר הוא מוצר ה”מיועד להכנת ולצריכת סם מסוכן מסוג קנאביס”, הרי שמדובר ב”כלי אסור” בהתאם לסעיף 10א’ בפקודת הסמים המסוכנים – כלומר “כלי שייעודו העיקרי הוא להכנת סם מסוכן או לצריכתו, כגון באנג”.

החרמות הגריינדרים במכס גורמות גם למחסור במוצר בחלק מבתי המרקחת, כפי שמספר יעקב מבית המרקחת “אי.אפ.ג’י פארם” בפתח תקווה, שבו הוא מנהל את תחום המוצרים הנלווים. “שמענו על כך שבמכס התחילו להחרים את המוצר, ולכן אנחנו מזמינים אותו מכמה ספקים, כדי שלא ניתקע ונוכל תמיד לספק לחולים את מבוקשם”, הוא מסביר, “אצלנו ספציפית לא היה מחסור, אבל שמעתי על בתי מרקחת אחרים שבהם כן היה, והיות שמדובר במוצר שעוזר לחולים לצרוך את התרופה שלהם, מוזר בעיני שמחרימים אותו”.

מרשות המסים והמכס נמסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי “מתוקף חובת הסודיות, לא ניתן להתייחס לפרטי המקרה הספציפי. ככלל, קיימת אכיפה כנגד יבוא לא חוקי של כלים המיועדים לשימוש בסמים (לפי סעיף 10 ו-10א’ לפקודת הסמים המסוכנים), כאשר כל מקרה נבחן לגופו ובהתאם לחוק”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר