טוען...

“חשש להימלטות”: נדחתה בקשת מנהל טלגראס למעצר בית

כמעט שנתיים לאחר שנעצר לראשונה באוקראינה קבע אתמול ביהמ"ש העליון כי מנהל "טלגראס" עמוס סילבר ימשיך לשהות במעצר ולא ישוחרר למעצר בית. "סיום ההליך אינו נראה באופק, אך קיים חשש מפני הימלטות," קבע השופט

ביהמ”ש העליון דחה את בקשת מנהל ארגון “טלגראס” עמוס סילבר, הנמצא כבר כמעט שנתיים במעצר, להשתחרר למעצר-בית עד מתן פסק דין בתיק בעניינו בו הוא מואשם בשורת עבירות כולל ניהול ארגון פשיעה ותיווך עסקאות סמים במאות מיליוני ש”ח.

שופט ביהמ”ש העליון דוד מינץ קיבל את טענות המדינה בבקשה להארכת מעצר ופסק כי מעצרו של סילבר יוארך ב-5 חודשים נוספים, כלומר עד ליום 5.8.21 או עד מתן פסק דין בעניינו – המוקדם מביניהם.

השופט אמנם קיבל גם את אחת מטענותיו של סניגורו של סילבר, עו”ד איתי בר עוז, שטען שההליך מתארך מעבר למקובל כרגיל, אך הדגיש כי מדובר בתיק משמעותי שאיננו תיק “רגיל”.

“סיום ההליך אינו נראה באופק”

“אכן סיום ההליך אינו נראה באופק, אך מדובר ב’מגה תיק’ ואין לבחון את קצב התקדמותו של ההליך במשקפיים ‘רגילים’,” קבע השופט, בהחלטה שנמסרה אתמול (ג’).

כזכור, סילבר שהה כחצי שנה במעצר באוקראינה לאחר שנעצר בעיירה אומן בעקבות תרגיל שטמנה לו המשטרה יחד עם סגנו לשעבר בארגון שהפך לסוכן סמוי ועד-מדינה. ב-9.9.19 הוגש נגדו כתב אישום חמור ומאז במשך שנה וחצי נוספים הוא במעצר בארץ.

כתב האישום מייחס לסילבר עבירות של עמידה בראש ארגון פשיעה, תיווך בעסקאות סמים בשווי מאות מיליוני ש”ח, הדחת קטינים לשימוש בסמים מסוכנים, עבירות סחיטה באיומים ועוד.

בחלוף שנה ממעצרו בישראל, ב-16.9.20, הוגש תסקיר מטעם שירות המבחן שלא המליץ על שחרורו למעצר בית. לדברי גורמים המעורים בפרשה סירוב שירות המבחן להמליץ על מעצר בית בא בין השאר מכיוון שסילבר “סירב להתחרט ועודנו מחזיק באג’נדה”.

“קיים חשש מפני הימלטות”

סניגורו של סילבר עו”ד בר עוז טען כי “יש לקחת בחשבון את השינוי במעמדו החוקי של הקנאביס אשר משליך על העבירות בהן מואשם המשיב” וכי “לא נשקפת מסוכנות ‘אמיתית’ ממי שביקש להיטיב עם אנשים הזקוקים למזור לכאביהם”.

המדינה ציינה בין השאר את “מסוכנותו הרבה של מי שעמד בראש ארגון פשיעה שפעל באופן שיטתי ומאורגן לתיווך בעסקאות סמים רבות” וטענה כי הוא “הוכיח במעשיו כי לא ניתן ליתן בו כל אמון וכי הוא יעשה כל שניתן כדי למלט עצמו מאימת הדין”.

ביהמ”ש דחה כאמור את הבקשה, קבע כי מעצר בית עלול להביא להימלטות, והאריך את המעצר ב-5 חודשים נוספים: “נוכח ניסיונו של המשיב לברוח מרשויות החוק בעת מעצרו באוקראינה ועונש המאסר הארוך הצפוי לו אם יורשע בעבירות המיוחסות לו, ברי כי מתקיים חשש מוחשי מפני הימלטותו של המשיב מאימת הדין,” כתב.

עד כה נערכו 22 ישיבות הוכחות בביהמ”ש במהלכן העידו 14 עדים. הדיונים המקדמיים הסתיימו ונכון להיום קבועים עוד 19 דיוני הוכחות נוספים. זו כבר הפעם הרביעית בה נדחית בקשה דומה לשחרור למעצר בית ומוארך המעצר עד תום ההליכים.

כזכור, לאחר מעצרו המפתיע באוקראינה הצליח סילבר לחמוק משדה התעופה ברגע האחרון, רגע לפני הסגרתו לישראל. הוא ברח לשוטרים האוקראינים כשאלו שחררו אותו בשלב הבידוק הבטחוני. וידאו של ההימלטות דלף ופורסם לאחר מכן ברשת.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר