האם "נייס גאי" אותר בגופם של מטופלי קנאביס רפואי?

בתוך 24 שעות אושפזו לפחות 2 מטופלי קנאביס רפואי עם חשש להימצאות "נייס גאי" (קנבינואידים סינטטיים) בגופם. שניהם מטופלים בזן ספציפי ודיווחו על חולשה ואף על התעלפות. החברה מכחישה כל קשר למקרים. בית החולים מאשר חלק מהממצאים.

בימים האחרונים אושפזו במרכז הרפואי "איכילוב" לפחות שני ישראלים, מטופלי קנאביס רפואי, בעקבות חולשה, עייפות ואף התעלפות – לטענתם לאחר שימוש בקנאביס רפואי מזן ספציפי של חברה מסויימת.

בבדיקות שתן שנערכו להם בבית החולים נמצאו שרידי "נייס גאי" – קנבינואידים סינטטיים מסוכנים לשימוש (ראו כאן). חברת הקנאביס מכחישה כל קשר למקרה. בית החולים מאשר את חלק מהפרטים.

עדכון (3.10): מבדיקה חוזרת עולה כי לא נמצא "נייס גאי" בקנאביס הרפואי – פרטים כאן.

נייס גאי במקום קנאביס רפואי
"ללא קנבינואידים, חיובי ל-Nice Guy" – תוצאות הבדיקה של דורון, מבי"ח איכילוב בתל אביב

המקרה הראשון הוא של דורון קליינברג, בשנות ה-40 לחייו מתל אביב, מטופל מזה 4 שנים בקנאביס רפואי בעקבות מחלת פיברומיאלגיה, שדיווח כי צרך את הזן הספציפי שלשום (27.9) וכעבור 5 שעות הרגיש חולשה, התעלף, ונלקח לאשפוז בבי"ח איכילוב. בבדיקת שתן שנערכה לו לאחר 12 שעות אשפוז לא נמצאו שרידי קנאביס אלא שרידי "נייס גאי".

בשיחה עם מגזין קנאביס טוען דורון כי הוא מעולם לא עישן בחייו, לא סיגריות ובטח לא נייס גאי, וכי את אספקת הקנאביס הרפואי הוא קיבל ישירות מהחברה, במתכונת האסדרה הישנה, וצרך באידוי בעזרת מכשיר "מייטי" הנחשב לאחד המכשירים האיכותיים ביותר.

תוצאות הבדיקה של ורד, מטופלת קנאביס רפואי: חשש להימצאות "נייס גאי" בגופה, על אף שטוענת שלא צרכה זאת מעולם.

לדברי דורון "חמש שעות אחרי שצרכתי את הקנאביס נפגשתי עם חבר בבית קפה, הרגשתי חולשה ואיבדתי את ההכרה. לא אכלתי ולא שתיתי שום דבר אחר לאחר השימוש בקנאביס ולפני ההתעלפות. עכשיו אני מפחד. אין לי מושג מה לעשות. אני מרגיש חלש ובלי כוחות".

יממה לאחר מכן, אתמול (28.9), הרגישה גם ורד הבר, בת 53, חולשה ועייפות, ופנתה גם היא לאשפוז בבי"ח איכילוב. היא סיפרה לרופאים כי מזה 4 ימים היא חשה חולשה ורדימות בכפות הידיים והרגליים, ישנוניות, קושי בהתניידות, טשטוש ראייה וקשיי בליעה.

בבדיקה שנערכה לה, בדומה לממצאים אצל דורון, נמצאו בגופה שרידי "נייס גאי" – קנבינואידים סינטטיים. גם היא טוענת כי לא צרכה כל תרופה אחרת ובטח שלא עישנה "נייס גאי".

מבדיקת מגזין קנאביס מול המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב עולה לדבריהם כי אכן הממצאים של הבדיקה של דורון מדוייקים. מצד אחד קביעה זו נשמעת לא סבירה שכן לא ברור כיצד תפרחת קנאביס תימצא כמכילה "נייס גאי" וכן כיצד לא נמצאו קנבינואידים טבעיים אצל מטופל קנאביס רפואי. מצד שני בית החולים קובע כי הבדיקה נערכה באמצעות מכשירים חדשניים ומאושרים. חברת הקנאביס מכחישה בכל מקרה קשר בין הקנאביס הרפואי למקרים הנ"ל. בכוונת המטופלים לקחת את התוצרת לבדיקות מעבדה, לאחר שהליך זה הותר לראשונה כפי שנחשף בשבוע שעבר במגזין קנאביס.

ממשרד הבריאות נמסר: "בימים האחרונים מופצות שמועות על כך שהמוצר אינו עומד בקריטריונים שקבע משרד הבריאות. יצויין כי כל אצווה ואצווה של מוצרי חברה זו ואחרות עוברת בדיקות קפדניות בכניסה לייצור וביציאה ממנו. בהתאם לתוצאות שמבוצעות במעבדות חיצוניות ודוחות למשרד לא נמצא כל ממצא חריג באף אחת מהאצוות. ניתן להמשיך להשתמש במוצר".


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט