מגלגל...

חשש בטלגראס: האם הוצא צו הסגרה בינלאומי נגד עמוס סילבר

טענות על צו מעצר להסגרת פעיל הלגליזציה שייסד את ‘טלגראס’ מתפשטות ברשת, אך טרם ידוע סופית האם אכן כך והאם הצו הוא מקומי או בינלאומי. “אין שום צו כזה,” אומר עו”ד מומחה בתחום. “גם אם יעצרו אותי זה לא יפסיק את הפעילות,” אומר סילבר, השוהה בארה”ב. “לא מאשרים ולא מכחישים,” אומרים במשטרה.

במהלך השבועות האחרונים ולאור התגברות המסחר הלא חוקי בקנאביס, המשטרה מגבירה את המאמצים לעצור את פעילות ‘טלגראס‘, הפרויקט בו מתנהל כיום עיקר הסחר החופשי בקנאביס בישראל – בדגש על מייסדו, פעיל הלגליזציה עמוס סילבר.

על רקע הכותרות על חוסר אונותה של המשטרה הישראלית באכיפת המסחר הענף, נפוצים דיווחים ממקורות שונים, שהגיעו גם לעמוס עצמו, לפיהם רשויות האכיפה הפיקו בודאות צו מעצר מקומי ודרישה לחקירה על שמו, בעוד שהוא שוהה בימים אלו בארה”ב. יש הטוענים כי מדובר אף בצו הסגרה בינלאומי.

“שידל לדבר עבירה, הפיץ זהויות של עובדי מדינה”

אם נכון הדבר לגבי צו המעצר הבינלאומי, המשמעות היא שכל נסיון של הפעיל החתרני לעבור בגבולות מדינה עמה יש לישראל הסכמי הסגרה, עלול להסתיים במעצרו בשדה התעופה ושליחתו למשפט בישראל. כך גם כמובן במקרה של חזרה עצמאית שלו לשטח ישראל.

“מדינת ישראל מבקשת להסגיר את עמוס סילבר בהקדם, וזאת מפאת עבירותיו שביצע, בכך ששידל אלפי ישראלים לדבר עבירה, הפיץ וגילה ביחד עם שותפיו עשרות זהויות פרטיות של עובדי מדינה וביניהם שוטרים במילוי תפקידם, ועוד,” נאמר על ידי אחד ממפיצי השמועה. “לאור יחסי ההסגרה בין מדינת ישראל לארה”ב קיימת אפשרות סבירה שבמוקדם או במאוחר תחוייב ממשלת ארה”ב להסגיר אותו, זאת מכיוון שרשויות החוק מחוייבות למצוא ‘אשם’ בבלאגן הזה.”

גורם אחר עמו שוחחנו מסר כי ללא ספק הוצא צו מעצר מקומי בישראל נגד סילבר וכי “אם הוא שוהה או טס למדינה בה קיים הסכם הסגרה עם ישראל הוא עשוי להיות בבעיה”. לדבריו צו מעצר מקומי עשוי להוביל גם לצו מעצר בינלאומי, כאשר נכון להיום ישראל חתומה על הסכמי הסגרה עם ארה”ב, קנדה, אוסטרליה, דרום אפריקה, איי פיג’י וסווזילנד וכן עם כל מדינות האיחוד האירופה החתומות כולן על האמנה האירופית להסגרה.

מנגד, יש הטוענים שלא מדובר בעניין פשוט כל כך ושבודאות לא הוצא צו מעצר בינלאומי, בעיקר לאור העובדה שסילבר מחזיק באזרחות אמריקנית.

“אין צו, מישהו מנסה להפחיד אותו”

“ארה”ב לא ממש ששה להסגיר את אזרחיה למדינות אחרות, במיוחד כשאין כל ראיות לכך שעמוס אכן מנהל את הטלגראס, מלבד מה שהוא אומר בעצמו,” מסביר עו”ד דין כוכבי, המעורה בפרטים. “לדעתי כנראה מישהו מנסה להפחיד אותו, להלחיץ אותו.”

דין כוכבי
עו”ד דין כוכבי: “אין שום ראיות לעבירה – מישהו כנראה מנסה להלחיץ אותו”

“עמוס מחזיק באזרחות אמריקאית וכדי להוציא צו הסגרה כזה צריכה פרקליטות המדינה להגיש בקשה מסודרת לשלטון האמריקאי בבקשה שיסגירו אזרח שלהם לישראל. אני מניח שלא פנו וגם אם פנו זה לא הוביל לשום דבר, כי אין כאן שום ראיות חותכות כלשהן לעבירות שנעשו. אין אפילו חקירה ובודאי לא כתב אישום או פסק דין כלשהו. לא סביר שארה”ב תשתף פעולה עם דבר כזה.”

“זה שהוא אומר שהוא מנהל את הטלגראס זה לא מספיק לצו הסגרה בינלאומי,” מוסיף עו”ד כוכבי. “כדי שמדינה תסגיר אזרח שלה למדינה אחרת, צריכה המדינה שרוצה את ההסגרה להראות איזשהן ראיות – ואין כאלה. גם לא יהיו. המידע שקושר אותו לטלגראס, אם יש כזה, נמצא אך ורק בטלפון שלו. גם אם אמר שמקבל מדי פעם כסף, טיפים, זה אולי ורק אולי ראיות לעבירת ‘סיוע בסחר בסמים’ וגם זה לא מוחלט בכלל.”

“המשטרה הפדרלית עסוקה בטרוריסטים, סוחרי סמים, עבריינים רציניים שמבריחים טונות של קוקאין בגבול וכדומה. יש להם הרבה מה לעשות לפני שיבואו לחפש אזרח אמריקאי ששיחק באפליקציות,” מסכם עורך הדין, הנמצא בקשר רציף עם סילבר. “גם אם יוציאו צו מעצר בינלאומי והממשל הפדרלי יאשר זאת, זה לא שיצאו למרדפים אחריו. זו תהיה פעילות פסיבית, כלומר אם הוא יגיע למעבר גבול למשל. בטח שלא פעילות אקטיבית לאיתורו.”

“טלגראס ימשיך להתחזק”

סילבר עצמו לא נשמע מודאג מדי מפני האפשרות שהוצא נגדו צו מעצר בינלאומי וגם הוא יודע היטב שגם במידה ויעצר לבסוף, סביר שפעילות קבוצות ‘טלגראס’ תימשך כרגיל, שכן ניהול המערכת מבוצע באופן מבוזר על ידי עשרות מנהלים פעילים.

עמוס סילבר 2018
עמוס סילבר בארה”ב: “התכנית היא להמשיך כרגיל”

“אני לא מתעסק באם יעצרו אותי או לא, כי כמו כל מה שניסו לעשות בעבר אני יודע שכל מהלך שלהם רק יחזק את התמיכה בי ובטלגראס ויחליש עוד יותר את היכולת שלהם לשלוט במהלך העניינים,” אומר הבוקר (ו’) עמוס בשיחה עם המגזין.

“אם עכשיו אני הברז היחיד, בלעדיי יפתחו להם עוד ברזים והם בכלל יאבדו שליטה, והרי זאת המטרה הכללית אז יאללה, מוזמנים, התוכניות שלי הן להמשיך כרגיל ולהיערך לכך שייתכן ויום אחד אקראי אני איעצר. לא המחשבה הכי כיפית אבל גם לא כזאת שתנטרל אותי מלפעול כרגיל,” הוסיף.

לצד הדברים מבהיר סילבר כי בכל מקרה כוונתו היא להפוך את ‘טלגראס’ למערכת הפועלת באופן עצמאי ללא צורך בהתערבות שלו. “לטווח ארוך יותר ובלי קשר אליהם אני כן מתכוון להפחית עיסוק ולתת למערכת לרוץ בלעדיי, זה מלכתחילה היה כל הרעיון בהקמה של טלגראס.”

ממשטרת ישראל נמסר כי “איננו מתייחסים לנושאים מעין אלו, ואין בכך לאשר או להכחיש כל פרט מפרטי הפנייה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר