משרד הבריאות הטיל “מס קנאביס” על חולי סרטן

פרסום ראשון: מזה קרוב לשנה שבתי החולים מונעים מחולי סרטן לחדש את רשיון הקנאביס הרפואי שלהם, אלמלא ישלמו 140 ש”ח “לכיסוי עלויות” – תשלום אותו חדל משום מה משרד הבריאות בראשות השר ליצמן מלשלם. הנושא נמצא כעת בבדיקה מחודשת של משרד הבריאות, שמסרב בינתיים להגיב.

חולי סרטן המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי במחלקות אונקולוגיות בבתי החולים הממשלתיים הגדולים בישראל, נאלצים בשנה האחרונה לממן מכיסם את מה שעד אז ניתן להן כשירות ללא עלות, כך אנו חושפים לראשונה כעת.

מפניות שהגיעו לידינו מחולי סרטן המטופלים בקנאביס רפואי בבתי החולים ‘איכילוב’, ‘תל השומר (שיבא)’, רמב”ם ועוד, המקבלים את התרופה במנגנון אספקת רשיונות חיצוני ונפרד מהיחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, נראה כי הגבייה מתבצעת בכל בתי החולים הנ”ל , ועוד.

לא תשלם – לא תקבל

גביית תשלום זה, מן “מס קנאביס” על סך 140 ש”ח, נדרשת מחולי הסרטן כתנאי לחידוש רשיון הקנאביס שלהם, בבחינת ‘לא תשלם – לא תקבל’. לא מדובר בתשלום עבור אספקת רשיון חדש, אלא עבור חידוש בלבד לאלו שכבר מחזיקים ברשיון – הניתן להם בכל פעם עם תוקף לחצי שנה.

מבדיקת המגזין עולה כי לא מדובר בגחמה של בית חולים אחד או אחר, אלא במדיניות של כמה בתי החולים הציבוריים – הנובעת, כך מסתבר, דווקא מהחלטה של משרד הבריאות בראשות השר יעקב ליצמן להפסיק לממן את עלויות אלו החל מלפני כשנה.

140 השקלים מצטרפים כמובן לתשלום חודשי קבוע של 370 ש”ח עבור הקנאביס הרפואי, לצד מאות ואלפי שקלים נוספים עבור 4 ביקורות אצל רופא מדי שנה ושאר הוצאות (לא כולל ההוצאות על תרופות אחרות וטיפולים), לצד גזרות רבות אחרות עמן נאלצים החולים להתמודד.

כשפנו חולי הסרטן בטענות למנהלי המחלקות האונקולוגיות, לא הצליחו לקבל תשובה שתרצה אותם: “אינני חושב שסכום של 140 ש”ח אחת לחצי שנה הוא מאד גבוה,” השיב פרופ’ עדו וולף מ’איכילוב’ לטענות שהועלו בפניו בתכתובת בנושא זה בדיון פנימי. “התשלום נועד לכסות עלויות והוא נגבה גם בבתי חולים ממשלתיים אחרים. כל מטופל יכול לפנות לעובדת סוציאלית ואם מצבו הכלכלי לא יאפשר את התשלום הרשיון יינתן בחינם”.

“אני אישית התבקשתי לשלם 140 שקלים למזכירה כתנאי לקבלת הרשיון,” אומר לנו בעלה של אחת המטופלות, ומציג עדויות של מטופלים נוספים. “מבירור שעשיתי לא כל בתי החולים גובים את האגרה החדשה והספק חוקית הזו. התשלום הוא חצי שנתי והוא נוסף על התשלום החודשי, כך יוצא שאם חולה החליט לנסות קנאביס והפסיק אחרי חודש או פחות הוא שילם 510 שקלים על התרופה.”

בתחילה, מבדיקה שערכו החולים בעצמם מול גורמי משרד הבריאות, נמסר להם שמדובר במדיניות עצמאית לגמרי של בית החולים וכי המשרד כלל לא מכיר בה: “אין הנחיה של משרד הבריאות ולא חוק חדש לגבי תשלום לבתי חולים לצורך הנפקת רשיון לשימוש בקנאביס רפואי,” נמסר מאגף פניות הציבור של המשרד.

“משרד הבריאות אשם”

אך כאשר אנחנו במגזין בדקנו, הסתבר דווקא ששר הבריאות ליצמן ומשרדו הם שאחראים כאמור על המחדל, לאחר שהפסיקו את מימון הטיפול כבר לפני כשנה. גם בשיחות שערכנו עם נציגי חלק מבתי החולים לא הוכחש דבר דרישת תשלום זאת, אך האצבע הופנתה דווקא למשרד הבריאות.

“הטענה צריכה להיות כלפי משרד הבריאות שהפסיק לפני שנה לשלם עבור מזכירות והוצאות,” טוענים גורמים באחד מבתי החולים עמם שוחחנו. “אם הם לא משלמים ובית החולים לא גובה, אז מי יממן את השירות? מדובר בשירות אקסטרה שדורש זמן רופא ומזכירה ושאינו מתומחר על ידי טופס 17 במימון קופות החולים. מישהו צריך לממן את זה.”

בבית חולים אחר מצטרפים לטענות נגד משרד הבריאות וכופרים באשמה: “המשרד מימן את זה עד לפני שנה והפסיק. שלחו את בתי החולים לגבות את זה מהחולים, אז שהם יסבירו למה הפסיקו. להפיל את זה על בתי החולים שממשיכים לתת שירות מהיר לטובת החולים זה לא שייך.”

“אם היו מפסיקים לממן בדיקות CT לחולי סרטן אז בית החולים אמור היה לממן את הבדיקות? הטענה צריכה לבוא למשרד הבריאות. בתי החולים מתוקצבים על ידי המשרד. שיסבירו שם מדוע הם העבירו את ההחלטה לבתי החולים. למה בתי החולים צריכים לספוג את זה? אם זה לא שירות שניתן על ידי הקופות בטופס 17, איך משרד הבריאות יכול לבטל מימון כזה?”

“זוהי לכאורה עבירה על חוק זכויות החולה,” אמר עו”ד יניב פרץ כשהצגנו בפניו את המקרה. “חוק זה קובע כי במצבי חירום, בודאי אצל חולי סרטן, חל איסור למנוע מחולה את תרופתו. יש לספק לו את התרופה ללא התניה.”

מבי”ח ‘איכילוב’ הודיעו מיד עם קבלת ההודעה שיחדלו מדרישת תשלום זו אם הנה מנוגדת להוראות משרד הבריאות. מבי”ח ‘תל השומר’ טענו כי מדובר בהחלטה של משרד הבריאות להפסיק את המימון ולכן הם נאלצים לדרוש זאת מהמטופלים. מבי”ח רמב”ם מסרו כי “משרד הבריאות העניק את המנדט להנפקת רישיונות קנאביס רפואי לחולים אונקולוגים למספר בתי חולים, בהם רמב”ם. מדובר במשימה המצריכה השקעת כח אדם ומשאבים בטיפול מהיר ויעיל בנושא, אך לצערנו התקצוב לכך לא קיים. על מנת לסייע למטופלים הפונים אלינו בבקשה לחידוש הרישיון, אנו גובים תשלום סמלי שמטרתו לממן את המשאבים הנדרשים למתן השירות. יש לציין כי למטופלים הזקוקים לרישיון ישנה האפשרות לפנות למשרד הבריאות באופן מקוון וללא עלות”.

מדוברות משרד הבריאות הבטיחו תשובה, אך כעבור 24 שעות ולאחר מן “משיכת זמן”, בתואנה כי הודעות הדוא”ל לא הגיעו אליו פעם אחר פעם, טרם נתקבלה כזו והם חדלו מלהשיב לפניות.

לצד חוסר פתרון של מגוון בעיות, עניין זה מצטרף לשלל גזירות המוטלות בתקופה האחרונה על מטופלי הקנאביס הרפואי על ידי משרדו של ליצמן, שהבטיח “רפורמה” אבל בינתיים ממשיך להתעמר בחולים ולקדם דווקא את התאגידים הגדולים.

כפי שחשפנו לאחרונה החליט משרד הבריאות גם להאריך את משך הטיפול בפניות ליחידה לקנאביס רפואי עוד יותר מבעבר, כך שמלבד העול הכלכלי החולים שרשיונם עומד לפוג נאלצים לרדוף אחר תורים ומקומות פנויים אצל רופאים כמעט בכל רגע נתון בחייהם.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט