חשיפה: כך “מועלמת” עלה ירוק מסקרי הבחירות

נתונים שפורסמו באתר וועדת הבחירות המרכזית חושפים: כך פועלים גופי תקשורת ומכוני סקרים להעלמת מפלגת עלה ירוק מהסקרים המפורסמים בעיתונים וברשתות התקשורת.

על פי חוק הבחירות מחויב כל גוף העורך סקרי בחירות להעביר את נתוני הסקרים שביצע לועדת הבחירות המרכזית, אך עד כה לא הונגשו הנתונים לציבור הרחב וניתן היה לעיין בהם רק לאחר פנייה ישירה והגעה פיזית לוועדה השוכנת בכנסת ישראל.

לאחר פנייה מצד מפלגת ‘עלה ירוק’, הודיע כב’ השופט סלים ג’ובראן, יו”ר וועדת הבחירות, כי הוא מקבל את פנייתה של המפלגה לפרסם את נתוני הסקרים המועברים אליה באופן מיידי – גם באינטרנט ובאופן גלוי לרשות הציבור.

ואכן, ביום ה’ (19.2.2015) פורסמו נתוני הסקרים הגולמיים שמכוני הסקרים מעבירים לוועדה באתר האינטרנט של הועדה, אך למרבה ההפתעה פורסמו אך ורק סקרים שנערכו עד לאמצע חודש ינואר וכן 4 סקרים בלבד נערכו מאז – זאת למרות שסקרים מסוג זה נערכים מדי יום ביומו וזאת בניגוד להנחיית יו”ר הוועדה.

נכון למועד פרסום הכתבה מפורסמים באתר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת נתוניהם של 26 סקרים בלבד שהזמינו גופי התקשורת וואלה, ערוץ הכנסת, מעריב, ערוץ 1, ערוץ 2, מקור ראשון, קול ישראל ורדיו קול ברמה בין התאריכים 18.12.2014 – 4.2.2015.

סקר מכון 'מאגר מוחות' בחירות 2015
סקר מכון ‘מאגר מוחות’ בחירות 2015 – עלה ירוק לא מופיעה בשאלון המדגם

בדיקה של נתוניהם הגולמיים של הסקרים מעלה ממצא בעייתי ואף פלילי לכאורה: למעט סקרי מכון “פאנל פוליטיקס” (שהוסיף את עלה ירוק כאופציה לבחירה רק לאחר תלונה שהוגשה בנושא לערוץ הכנסת), בכל הסקרים שפורסמו, מפלגת עלה ירוק כלל לא מופיעה כאופציה אפשרית להצבעה.

חשיפת נתוני הסקרים הגולמיים על ידי וועדת הבחירות מאפשרת הצצה לאופן בו פועלים לכאורה גופי תקשורת בשיתוף עם מכוני סקרים להעלמת מפלגת עלה ירוק מהסקרים המפורסמים לציבור. הסקרים המופיעים באתר וועדת הבחירות נערכו על ידי המכונים “סמית”, “TNS טלסקר”, “מאגר מוחות” ועוד, שפורסמו בערוץ 1, בערוץ 2, באתר וואלה, במקור ראשון, במעריב וברשת ב’ של קול ישראל.

כך פועלת השיטה: ראשית גוף התקשורת פונה אל מכון הסקרים ומזמין סקר ממומן מטעמו. בשלב זה מוגדרות המפלגות ה”מותרות” לסיקור, כאשר עלה ירוק איננה כלולה בתוכן. לאחר מכן עורך מכון הסקרים את הסקר שהוזמן, מבלי להציג לנסקרים את מפלגת עלה ירוק כאופציה לבחירה. לאחר מכן התוצאות מפורסמות באינטרנט, ברדיו ובעיתונים, ללא אזכור מפלגת עלה ירוק – וכך נוצר מצג שוא לפיו על פי נתוני הסקר עלה ירוק איננה עוברת את אחוז החסימה, למרות שהיא כלל לא נכללה כאופציה לבחירה בסקר.

חוק הבחירות (דרכי תעמולה) התשי”ט – ‎1959, מציין הנחיות ברורות לעניין פרסום סקרים בתקופה של 90 יום לפני הבחירות, ואף מציין סנקציה פלילית למי שמפר אותן: “המפר הוראה מהוראות חוק זה או אינו מקיים חיוב שהוטל עליו לפי הוראותיו של יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת – דינו מאסר ששה חדשים או קנס”.

נראה שהלשון התקיפה של החוק לא מרתיעה גופי תקשורת ומכוני סקרים מלהפר אותו, וליצור מיצג שווא עבור הציבור לפיו המפלגה לא עוברת את אחוז החסימה, ובכך להטות את דעת הקהל ולהשפיע בפועל על תוצאות הבחירות, שכן הציבור מכלכל את צעדיו על ידי שימוש בסקרים אלו.

מפלגת ‘עלה ירוק’ כבר פנתה למכוני הסקרים במכתב דרישה להוסיפה למדגמים, אך נראה כי מכוני הסקרים וגופי התקשורת עומדים על התעקשותם להתעלם מהמפלגה. על פי דיווח שהגיע לכתב המגזין נראה כי במהלך הימים הקרובים צפויה המפלגה לפנות בשנית, הפעם בעתירה רשמית לתיקון העוול.

ראו עוד:
סקר מינה צמח: עלה ירוק עם 3 מנדטים
ברחוב, ברשת ובבתי הספר: עלה ירוק בכנסת

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר