חשד להעלמת מס חמורה במכירת בית מרקחת פארם ירוק

בעקבות מכירת בית מרקחת "פארם ירוק" ובית מסחר "רוזן היי וויי" לחברת IMC, הכניסו האחים רועי רוזן ועמית רוזן כ-12 מיליון ש"ח, אך לא דיווחו על כך לכאורה לרשות המיסים וכעת חשודים בהעלמת מס. גם רן קאירי, שותף של אחיהם של השניים בפרשת החשד להונאת האשראי בחברת "גיבוי אחזקות", חשוד בפרשה

בית משפט השלום בחיפה שיחרר היום (ראשון) בתנאים מגבילים את רן קאירי, רועי רוזן ועמית רוזן, לאחר שהשלושה נעצרו בחשד להעלמת מס על הכנסות בהיקף של כ-13.1 מיליון, לאחר עסקת מכירת בית מרקחת פארם ירוק ובית מסחר רוזן היי וויי באזה”ת פולג, נתניה, על ידי האחים רוזן, בעבור כ-12 מיליון ש”ח, לחברת איי.אם.סי (IMC) ביולי 2021.

השלושה שוחררו לאחר שכל אחד מהם נדרש לחתום על ערבות עצמית בסך 250,000 שקלים ולהפקיד את דרכונו למשך חצי שנה במשרד החקירות של מס הכנסה לצורך מניעת בריחה אפשרית מהארץ במהלך החקירה. בנוסף נדרשים השלושה להחתים צד ג’ על ערבות אישית בהיקף של 200,000 שקלים לכל אחד מהשלושה.

על פי החשד, כפי שמופיע בכתב הבקשה לערובה שהוגש לבית המשפט, רן קאירי לא דיווח למס הכנסה על רווחי הון בסך של כ-1.2 מיליון שקלים שנבעו לו כנראה מעמלת תיווך ממכירת העסקים על ידי האחים רוזן לחברת IMC. בנוסף הוא חשוד שהעביר סך של כ-900,000 שקלים לטובת רכישת נדל”ן בדובאי, במטרה להימנע מתשלום המס הזה.

האחים רוזן על פי החשדות, לא דיווחו מצידם על רווחי הון בהיקף מצטבר של כ-11.9 מיליון שקלים מהמכירה, אך במקרה שלהם לא מדובר רק על אי-דיווח כמו במקרה של קאירי, אלא לכאורה גם על זיוף מסמכים, שכן על פי החשד הם זייפו לכאורה מסמך “ניכוי מס במקור” אותו הם העבירו לידי IMC במסגרת הליך המכירה, שהעיד כביכול שהם כן שילמו את המיסים כנדרש.

שמותיהם של רן קאירי ואייל רוזן (אחיהם של עמית ורועי), מוכרים בשוק ההון הישראלי שכן הם נקשרו לאחרונה לקריסה של חברת “גיבוי אחזקות” – חברה ציבורית שנסחרה בבורסה ועסקה בתחום האשראי החוץ בנקאי, בה התגלה חשד להונאת אשראי בהיקף מוערך של כ-100 מיליון שקלים בעקבות מתן אשראי והלוואות באופן מפוקפק לגורמים הקשורים לקאירי ורוזן.

רוב הכסף שהושקע בחברת “גיבוי” היה על פי החשד כספי הפנסיות של הציבור, והוא למעשה פשוט נמחק ברובו. החברה נמצאת בימים אלה בהליך חדלות פרעון לצורך ניסיון להחזרת חלק מסוים מהחובות לבעלי המניות וכן בהליך תביעה נגד קאירי שכיהן כמנכ”ל החברה ושל אייל רוזן שכיהן כמנהל הסניף הצפוני של החברה, בו על פי החשדות בוצעה עיקר ההונאה.

מדובר בפרשייה שעודנה מזעזעת את שוק ההון ופגעה בכל ענף האשראי החוץ-בנקאי, תוך שהיא מרתיעה משקיעים מלהיכנס אליו וגורמת “גל הדף” של הפסדים צפויים בהיקף של עשרות מיליונים לחברות אשראי חוץ בנקאי נוספות כתוצאה מהעלאת הוצאות הריבית על מקורות האשראי שלהן.

הרכישה של פארם ירוק ורוזן היי וויי על ידי חברת IMC נבעה מהרצון של IMC להיכנס לפעילות קמעונאית בשוק הקנאביס המקומי, כאשר בעת הרכישה הניבה הפעילות של החברות הללו הכנסות בקצב שנתי של כ-8 מיליון דולר קנדי ו-EBITDA שנתי של מיליון דולר. 

בהתחשב בכך שתמורת הרכישה עמדה על כ-4.6 מיליון דולר קנדי דאז, מדובר בעסקה לפי מכפיל מכירות של כ-0.58 בלבד, שהינו מחיר נמוך למדי בהשוואה לגאות במחירי בתי המרקחת שעדיין שררה באותה התקופה, דבר המטיל חשש, בהתבסס על המוניטין של המוכרים, לגבי אמינות הנתונים הללו או איתנות הפעילות.

מבחינת IMC, שמנייתה צנחה במהלך שנת 2022 בכ-97%, לא ברור כיום האם הייתה זו רכישה משתלמת, בוודאי כאשר בשנה האחרונה מחירי בתי המרקחת בתחום הקנאביס ירדו משמעותית, אך על כל פנים – עבור קאירי והאחים רוזן, מדובר בעוד הסתבכות מתוקשרת, שלא ברור כיצד היא תסתיים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר