חקלאים עתרו לבימ”ש: המשטרה מעכבת הקמת חוות קנאביס רפואי

שר הבריאות יעקב ליצמן הבטיח בתחילת שנת 2016 ש”בתוך חצי שנה קנאביס רפואי יימכר בבתי מרקחת”, אבל הזמן חולף ודבר לא קורה. הסיבה לכך היא משטרת ישראל, שדורשת – ולא מקבלת – תקנים ומשכורות לשוטרים שיאשרו את הקמת חוות הקנאביס החדשות. עתירה הוגשה כעת על ידי 37 חקלאים כנגד הממשלה.

כבר בתחילת 2016 הבטיח שר הבריאות ליצמן ש”בתוך חצי שנה ניתן יהיה לרכוש קנאביס רפואי בבתי מרקחת”, אבל כפי שמורגלים בישראל, בין הבטחות למציאות יש פער לא קטן.

משרד הבריאות החל אמנם לפני מספר חודשים לחלק אישורים ראשוניים לחוות קנאביס רפואי חדשות בישראל, זאת במסגרת רפורמת הקנאביס הרפואי שאושרה בממשלה בחודש יוני 2016, וכפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס.

מתוך מאות בקשות שהוגשו למשרד הבריאות מצד חקלאים ויזמים, קיבלו עד כה אישורי הקמת חוות רק חקלאיות מהערבה, קיבוץ שדות ים ועוד כמה עשרות בודדות של גורמים חדשים בתחום.

יחד עם זאת מסתבר שמזה 4 חודשים שמשרד הבריאות לא מחלק אישורי הקמת חוות חדשות לעשרות ומאות החקלאים שהגישו בקשה להצטרף לענף, כשהסיבה לכך היא משטרת ישראל.

על פי הרפורמה כל אישור להקמת חוות קנאביס רפואי חדשה חייב בבדיקה ראשונית של גורמי משטרה שיוודאו שמדובר בהליך תקין מבחינה בטיחותית וחוקית, אך במשטרה כך נראה לא ששים לשתף פעולה.

הסיבה לכך היא שבמשטרה מעוניינים לקבל תקנים חדשים ומשכורות עבור שוטרים שיעסקו בתחום זה, יבצעו את הבדיקות ויחתמו על האישורים.

בעקבות העיכוב הארוך, אתמול, יום ג’, הגישו 37 חקלאים באמצעות עורכי הדין חגית ויינשטוק ורועי רון ממשרד ויינשטוק – זהבי עתירה מנהלית וצו עשה לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד ממשלת ישראל, שר הבריאות, השר לביטחון פנים ,שר האוצר ומשטרת ישראל .

במסגרת העתירה דורשים החקלאים מבית המשפט לחייב את ממשלת ישראל והגורמים הרלוונטים לפעול בהתאם להחלטת הממשלה ולהורות למשטרת ישראל לבצע לחקלאים את הליך הבדיקה כשלב הכרחי לקבלת רישיונות לגידול קנאביס לצרכים רפואיים.

לאחר פניות חוזרות ונשנות לגורמים הרלוונטיים בעניין העיכוב בביצוע הליך הבדיקה של משטרת ישראל. התקבלו, כפי שעולה מכתב התביעה, שתי תשובות הסותרות אחת את השניה:

יובל לנדשפט מנכ”ל היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) בתשובתו מיום ה – 2/1/2017 אמר מפורשות כי “משטרת ישראל אינה מטפלת בבקשות זה למעלה מ-4 חודשים, מיום 1.9.2016 ועד היום לא בדקה משטרת ישראל ולו בקשה אחת לקבלת רישיון לגידול קנאביס”.

לעומת זאת משטרת ישראל בתשובתה מיום 28/12/2016 טוענת כי היא מבצעת בדיקות בהתאם ליכולתה ולאמצעים העומדים לרשותה. עוד טוענת משטרת ישראל כי “בשנת 2017 , עם העברת התקנים לצורך המשימה, ייערכו כלל הבדיקות כנדרש”.

“אנו נחושים לצאת למאבק משפטי צודק וראוי עד שאחרון החקלאים שאנו מייצגים יזכה לעסוק בתחום הקנאביס הרפואי,” מסרה עו”ד ויינשטוק המייצגת את החקלאים. “לאחר מאבק משפטי ארוך שהובלנו בשם החקלאים, קיבלה הממשלה החלטה לפתוח את שוק הקנאביס, ואנו נדאג שהחלטה זו תיושם במלואה. לא יעלה על הדעת שהממשלה קיבלה החלטה, ואילו משטרת ישראל מודיעה שאין לה יכולת לבצעה, ובכך הלכה למעשה רוקנה את החלטת הממשלה מתוכנה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר