מגלגל...

חקלאים דורשים לחשוף כיצד קיבלו מגדלי הקנאביס הרפואי את רשיונם

“שחיתות שלטונית”: חקלאים דורשים לחשוף כיצד קיבלו מגדלי הקנאביס הרפואי את רשיונות הגידול שלהם ממשרד הבריאות, ומדוע אלו מחודשים ללא מכרז. בעתירה לבית המשפט הם דורשים לפתוח את ענף הגידול לאלתר. “130 מיליון שקל מחולקים למגדלים בלי מכרז,” הם טוענים.

השאלה “כיצד קיבלו 8 מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל את רשיון הגידול שלהן” עולה כעת שוב לכותרות כשקבוצת חקלאים הממתינים מזה שנים להצטרף לענף עתרו לבית המשפט בדרישה לחשוף את פרטי ההתקשרות של המגדלים הקיימים עם משרד הבריאות.

על פי דיווח ברשת ב’ “לטענת החקלאים כבר עשור שהמשרד מחדש את רישיונותיהם של שמונת המגדלים האלה בלי מכרז, בלי תנאי סף ובלי אמות מידה. לדברי החקלאים, מגדלי הקנאביס הקיימים מקבלים מהמדינה בכל שנה כ-130 מיליון שקלים. בעתירה לבית המשפט טענו כי מהליך מתן הרישיונות עולה חשד לשיקולים זרים ולא ענייניים על גבול השחיתות השלטונית.”

חידוש הרשיונות: “שחיתות שלטונית”

שוחחנו הבוקר עם עו”ד חגית ויינשטוק, המייצגת את החקלאים: “אנחנו נלחמים בכוחות אדירים בימים אלו בעקבות החלטת הממשלה,” אומרת ויינשטוק. “יש כאן אחיזת עיניים כי החלטת הממשלה אומרת שאנחנו יכולים להגיש את הרשיונות, לכאורה יצאו תקנות ונהלים וכו’, אבל ברור שאותו הדבר יצא גם בשנת 2010 וברור שזה יידחה גם שנים.”

חגית ויינשטוק
עו”ד חגית ויינשטוק

“כבר בהחלטה הקודמת קבעו שהמגדלים הקיימים לא יוכלו להמשיך. כסף של מדינה לא יכול להיות מחולק ללא מכרז ככה סתם,” היא מדגישה. “פניתי במכתב לליצמן כי אני חושבת שיש כאן שחיתות שלטונית. 130 מיליון שקל מחולקים למגדלים בלי מכרז. הרשיונות הישנים שלהם נגמרו כבר בשנת 2013 ומאז ממשיכים אותם בניגוד להחלטת הממשלה.”

“עתרנו לבית המשפט,” היא אומרת. “אין לי ספק שהשופט יבקש לבדוק את הרשיונות של המגדלים הקיימים. לבדוק כיצד הם קיבלו את הרשיונות. למה חקלאים מהערבה שיש להם ידע עצום ונסיון לא יכולים לקבל רשיון והם כן?”

בעקבות העתירה מאמינה וינשטוק שליצמן יהיה מחוייב כעת לתת עוד רשיונות גידול בלי קשר לאישורה הסופי של הרפורמה או לא.

“בלי המגדלים בכלל לא היה ענף קנאביס”

בתגובה לדבריה של עו”ד ויינשטוק אמר לנו גורם המקורב לענף ומצוי בפרטי הקמתו בראשיתו, שעל פי פקודת הסמים הישראלית “המנהל” (כלומר משרד הבריאות) יכול להעניק “רישיון לייצור של סם מסוכן” לאדם העומד בתנאים מוגדרים של העדר עבר פלילי ויכולת כלכלית מוכחת, ואת זה ניתן לעשות גם כיום ללא חקיקה או הסדרה נוספת.

הסיבה שלא ניתנו רישיונות נוספים, כך הוא מסביר, היא שאין כל צורך בכך כעת היות והשוק עדיין מצומצם ללא אפשרות הייצוא. “יותר מזה,” הוא מציין, “בזמנו היה אתגר גדול לאתר מגדלים היות ומגדל חדש למרות השקעה מאסיבית להקמת המתקן הגידול (מיליוני שקלים) לא היה רשאי לגבות תשלום בעבור אספקת הקנאביס וספג הוצאות והפסדים רבים שאיש לא השיב לו. המגדלים מסרו את תוצרתם ללא תמורה במשך מספר שנים עד אשר לא יכלו לעמוד בזה מבחינה כלכלית וקרסו תחת ההוצאות.”

“למעשה המגדלים הקימו על גבם את ענף הקנאביס הרפואי בישראל ללא תמיכת המדינה בכלל,” סיכם. “אלמלא ד”ר יהודה ברוך, מייסד הענף, שנלחם בשיניו על מנת לקיים אותו, היה המיזם נכחד עוד בתחילתו ולא היה מגיע פריחה שבו הוא מתקיים כיום – פריחה שמאפשרת בכלל, לשמחתנו, הידברות על הוספת מגדלים נוספים ופתיחת השוק לייצא.”

משולחן מגדלי הקנביס הרפואי ברישיון בישראל נמסר: “מגדלי הקנאביס הרפואי פועלים כבר שנים במסגרת החוק ואודות לפעילותם הרצינית הפך הגידול ללגטימי וחשוב, מגדלי הקנאביס בנו את הענף הזה מתחילתו על גבם וחשבונם ללא שום סיוע או תמיכה כספית מהמדינה תוך ניווטו בסביבה רגולטורית קשה מנשוא, מגדלי הקנאביס והשכילו להביא אותו למצב שבו הוא עומד להפוך לענף חקלאי לגיטימי ומוטה ייצוא. כל הרמיזות והאמירות המובאות בכתבה נאמרו בחוסר הבנה בסיסי של המתרחש בפועל ואינם מוסיפות כבוד לדוברים. עושה רושם כי העתירה היא עוד ספין של עו”ד וינשטוק ואין לנו ענין לעסוק בה.”

ראו עוד:
איך לקבל רשיון גידול או פתיחת עסק בענף החדש
רפורמת הקנאביס: בשורה אמיתית או פגיעה בחולים?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר