חצי-לגליזציה: ברלין רוצה לאשר מכירת קנאביס בפיקוח

במקביל לתוצאות הלגליזציה בארה”ב מדווח הערוץ הלאומי בגרמניה כי ברלין נמצאת צעד וחצי בדרך להתרת מכירות קנאביס חוקיות בפיקוח. למרות שכבר היום נחשבת בירת גרמניה למקום די ידידותי לצרכני קנאביס, תוצאות הבחירות לראשות העיר הביאו להקמת קואליציה של מפלגות הפועלות כעת לתיקון החוק.

ברלין צפויה בקרוב להקל משמעותית על חוקי הקנאביס ואף להתיר מכירות קנאביס חוקיות בפיקוח, כך על פי הדיווח בערוץ הגרמני הלאומי דויטשה ולה (DW) המכנה את הההתפתחות “חצי-לגליזציה”.

שינוי המדיניות הצפוי נובע מנצחון של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD) בבחירות לראשות העיר, שיחד עם מפלגת ‘הירוקים’ ומפלגת השמאל בונה קואליציה התומכת בהתרת השימוש ומכירת קנאביס תחת פיקוח אדוק.

מלבד תמיכה עקרונית ברעיון מכירות קנאביס מפוקחות מצטטים העיתונים בגרמניה את דבריו של נציג ‘הירוקים’ בנדיקט לוקס (Benedikt Lux) שאמר כי שלוש המפלגות הסכימו ביניהן ליישם “פיילוט מפוקח מדעית להפצה ומכירה חוקית של קנאביס למבוגרים”.

כמובן שאין מדובר בלגליזציה כדוגמת זו שאישרו בשבוע שעבר במשאלי עם תושבי 4 מדינות בארה”ב, שמצטרפות ל-4 שכבר אישרו זאת בשנים קודמות.

בברלין, שכבר היום ליברלית במיוחד עם צרכני קנאביס ונחשבת לאחת מ-20 המדינות הידידותיות ביותר לצרכני קנאביס, לא צפויות בקרוב להיפתח חנויות קנאביס ובוודאי לא ‘קופישופס’ לשימוש חופשי.

על פי הדיווח נראה שהעירייה מנסה להתמודד עם תופעת הסחר הבלתי חוקי, בעיקר באזור פארק גורליצר המפורסם במחוז קרויצברג, על ידי ‘שבירת השוק’ הנשלט בידי הסוחרים.

בעבר כבר נעשו נסיונות של מחוזות בתוך ברלין, כמו קרויצברג, להתיר שימוש ומכירת קנאביס חוקיים בתחומם, אך אלו לא צלחו. “כשהדבר יעשה בחסות עיריית ברלין עצמה, סיכויי ההצלחה גדולים בהרבה,” מסביר מקס פינרט מאיגוד ההמפ הגרמני.

תושבי ברלין מפורסמים כבולטים שבפעילי הלגליזציה בעולם ומלבד הפגנות אליהן מגיעים המונים הם גם נוהגים לשתול צמחי קנאביס בגינות ציבוריות, כולל מול בניין המשטרה.

החוק הגרמני הפדרלי עדיין קובע כי קנאביס הוא סם אסור ומסוכן, אך בשנת 1994 קבע בית משפט מחוזי כי הפללת צרכני מריחואנה בגלל מה שמוגדר כ’שימוש עצמי’, הינה עבירה על החוקה הגרמנית. הנוהל היום הוא שבסמכות התובע המחוזי לקבוע האם להגיש תביעה או לא נגד מי שנתפס. ברוב המקרים המשטרה לא עסוקה בתפיסות מסוג זה וכך גם התובע.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט