חנות 'אקסטזי' ראשונה תיפתח באמסטרדם

מנהיגי תנועת הנוער של המפלגה הדמוקרטית בהולנד, D66, מתכוונים לפתוח השבוע באמסטרדם את 'חנות האקסטזי הראשונה בעולם'. מטרת הפתיחה החגיגית: להעלות לתודעה הציבורית את הצורך בלגליזציה של החומר במדינה.

מפלגת D66, המפלגה הדמוקרטית, היא אחת המפלגות הגדולות בהולנד. בשנת 1966 הוקמה לראשונה ומאז מקדמת את רעיון המשטר הדמוקרטי וקוראת לביסוס מדיניות פוליטית הדומה לזו של ארה"ב. בשנת 1967 זכתה המפלגה ב-7 מושבים מתוך 150 המושבים בכנסת ההולנדית ובמהלך השנים כבר הגיעה עד ל-22 מושבים. מאז שנת 2012 מחזיקה המפלגה ב-12 מושבים בכנסת.

דירקיאן טיס - Dirkjan Tijs
Dirkjan Tijs, יו"ר תנועת הנוער של המפלגה הדמוקרטית בהולנד: "היום הסם עדיין איננו חוקי, אבל כולם משתמשים בכדורים בלתי חוקיים שהם קונים בסוחרים ברחוב. האיסור לא עוזר."

על אף הגישה הליברלית של המפלגה ותמיכתה הבלתי מסוייגת בלגליזציה של קנאביס, מנהיגיה מסרבים להתייחס לקריאותיהם של נציגי הצעירים במפלגה, שמעוניינים בקידום לגליזציה גם של החומר הפעיל ב'אקסטזי' – ה-MDMA.

כעת, במטרה לעורר את השיח הציבורי בנוגע ללגליזציה של החומר, מתכוונים מנהיגי תנועת הנוער של המפלגה לפתוח את 'חנות האקסטזי הראשונה בעולם' ולאסוף 40,000 חתימות כדי להביא את הנושא לדיון בממשלה.

בעצם פתיחת החנות מנסים הצעירים להראות כיצד ומדוע עדיפה מכירה חוקית של החומר על פני השארתו בידי השוק השחור. "אנחנו יכולים למנוע מצעירים לרכוש את החומר ולוודא שלא יהיו מקרים של מנת יתר או שימוש לא נכון," הם כותבים באתר האינטרנט שפתחו. "אנחנו רוצים לחנך וליידע את הציבור בדרכים למנוע שימוש לא נכון ולהקטין את הסיכונים שבצריכת החומר."

בעצומה שפתחו, ששמה MDMJA (שילוב של MDMA עם "כן" בהולנדית) מציינים המארגנים שלושה מקרי מוות שנגרמו כתוצאה משימוש לא נכון באקסטזי, שנגרם לדבריהם מכך שהצרכנים אינם יודעים מה הם מקבלים כשהם רוכשים את החומר ברחוב. "המדיניות הנוכחית מובילה להרס ולסכנה אמיתית," הם כותבים. "תאונות איומות מתרחשות מדי שנה בגלל שימוש לא תקין בחומר."

MDMJA
MDMJA – עצומה להפיכת האקסטזי לחוקי

למרות שמחקר אחרון שנערך בהולנד מצא שלמעלה מחצי מיליון מתושבי המדינה, שהם 13% מתוך 6.5 המיליון במדינה, צרכו או צורכים אקסטזי, המפלגה הדמוקרטית מתעלמת כאמור מהנושא ומעדיפה להתמקד בלגליזציה של מריחואנה בלבד.

"יותר מחצי מיליון הולנדים השתמשו באקסטזי," אומר דירקיאן טיס, יו"ר התנועה. "היום הסם עדיין איננו חוקי, אבל כולם משתמשים בכדורים בלתי חוקיים שהם קונים בסוחרים ברחוב. האיסור לא עוזר."

המארגנים מבטיחים עם זאת כי הפעולה תהיה חוקית לחלוטין וכי מטרתה הינה לעורר מודעות בלבד. בראיון ל-Times ההולנדי מסרו המארגנים כי ככל הנראה ימכרו בחנות רק כדורי פלצבו (דמה) ולא את הדבר האמיתי.

לקראת אירוע הפתיחה הרשמי, שייערך ב-18.5 (יום ב') בשעה 11:00, פתחו המארגנים גם דף אירוע בפייסבוק, בו הם מזמינים את הקהל הרחב ואת התקשורת להגיע למקום.

פעילי המפלגה מחלקים הזמנות לאירוע:

MDMJA - חנות האקסטזי הראשונה בהולנד

MDMJA - חנות האקסטזי הראשונה בהולנד

ראו עוד:
מה באמת יש באקסטזי שלכם?
תערוכה חדשה: אמנות בטבליות אקסטזי
משטרת אנגליה לאזרחים: תנו את האקסטזי שלכם
העירייה חילקה מדריך לילדים: כך תעשו סמים נכון

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט