5 שיטות לגידול קנאביס חזק ואיכותי יותר

רוצים לגדל קנאביס בעל השפעה חזקה ואיכותית? החומר הפעיל בצמח מתרכז בשרף. כך תגבירו את כמויות השרף (‘טריכומות’) בצמח:

כולנו אוהבים לראות אותם מכסים את הפרחים, מנצנצים אלינו בכל מבט כאילו מזמינים אותנו להתקרב, להביט, להריח. ה’טריכומות’ (Trichomes) – אותו שרף דמוי סוכר אשר מצוי בשפע על תפרחת נקבת הקנאביס כאשר היא מגיעה לבגרות וזה שמכיל בתוכו את החומר הפעיל בצמח (THC) בנוסף לקנבינואידים אחרים. אותן טריכומות הן אחד החלקים המרתקים ביותר עבור צרכני הקנאביס ומגדלים רבים פיתחו עם השנים שיטות שונות בנסיון להגדיל את תפוקתן בצמח.

חשוב להדגיש שלמרות מה שלעיתים אנשים נוטים לחשוב – כמות שרף גדולה על פרח קנאביס לא בהכרח מעידה על כמות גבוהה יותר של THC, זאת מכיוון שבשרף ישנם עוד מאות קנבינואידים שונים מלבד ה-THC. אותם קנבינואידים לא “ממסטלים” ולכן ייתכן מצב שבו פרח עם מעט מאוד “סוכר” הנראה לעין ישפיע חזק יותר מאשר פרח עם כמות שרף גדולה יותר.

תורת “תפוקת הטריכומות” בקנאביס עוד לא נחקרה מספיק ועל כן חשוב לומר שאמנם חלק מהשיטות שנביא כאן נבדקו ונחשבות אמינות, אך חלקן נחשבות כמעט כ”אמונה תפלה”.

שיטה #1: קרני UVB גבוהים

מעריכים שאחד השימושים החשובים של שרף הקנאביס הוא הגנה מפני קרינת השמש הקופחת ובעיקר מפני קרני UVB גבוהות (275-315 ננומטר). במחקר שנערך בשוויץ לקחו חוקרים ייחורים מאותו הצמח וגידלו אותם בגבהים שונים. הם גילו שבאזורים גבוהים כמות ה-THC המתקבלת גדולה יותר ובמקביל יש ירידה מסוימת בכמות היבול. אמנם יש לא מעט פרמטרים אשר משפיעים על אופן גדילת הצמח בגבהים שונים אך מעריכים שלקרני ה-UVB החזקות הנמצאות בגבהים יש חלק נכבד בעניין.

ואכן, ישנם מגדלים שבשלבים האחרונים של הפריחה נותנים לצמחים שלהם מספר שעות של קרני UVB בעזרת נורות המיועדות לכך, מתוך הנחה שהצמח ייאלץ לייצר יותר שרף על מנת להגן על עצמו מפני קרני האור הללו. אמנם שיטה זו מקובלת בקרב אחוז מסוים מהמגדלים אך יש לא מעט חילוקי דעות בנושא ומגדלים מסוימים טוענים שהשיטה עוד לא הוכחה כאפקטיבית וכי היא אף עלולה לפגוע בצמח – קרני UVB ברמה גבוהה עלולים להיות מסוכנים ביותר בחשיפה ארוכה ולכן מגדלים שכן מחליטים “לפנק” את הצמחים שלהם עם קרני UVB מקפידים להדליק את הנורה לשעות בודדות ביום בלבד.

גם לבני האדם קרני UVB מסוכנות ונורות ה-HID הרגילות הנמצאות בשימוש נרחב בקרב מגדלי קנאביס דואגות לחסום אותן כמעט לגמרי. מגדלים עם נורת UVB צריכים לשים לב שלא להיחשף לקרני האור הללו בזמן הטיפול בצמחים.

קראו עוד: לראות את האור – מדריך תאורה בסיסי לגידול מריחואנה בבית

השפעת קרני UVB על צמחים (0-400 ננומטר)
השפעת קרני UVB על צמחים (0-400 ננומטר)

שיטה #2: כמות נמוכה של מים ולחות

תפקיד חשוב נוסף המייחסים לשרף הקנאביס הוא שמירה על נוזלים, ולכן יש הטוענים שכאשר מפריחים קנאביס באחוז נמוך של לחות תוך הקפדה על משטר השקיה מינימלי, גורמים בעצם לצמח להוציא יותר שרף שימנע ממנו “להזיע” ולאבד נוזלים חשובים. יש מגדלים שמאמצים רק חלק מהשיטה ומקפידים להשאיר את הלחות נמוכה מבלי לחסוך בהשקיה.

לעתים קנאביס שהופרח בתנאים של לחות גבוה יפיק שרף עם “זנב” ארוך יותר – מה שיעניק לפרח מראה יותר קריסטלי ומושך, אולם סיכוי טוב שתהיה בו כמות THC נמוכה מזו שבצמח זהה שגדל בתנאים משופרים. חיסרון נוסף הוא שה”זנב” הארוך של השרף עלול לגרום לראש להתפרק מהר יותר כשמתעסקים איתו, וכך הצמח עלול לאבד מהחומר הפעיל.

שיטה #3: להכניס את הצמח למצב של “הלם”

יש מגדלים המאמינים שכשהצמח נמצא במצב של “לחץ” או “הלם” הוא מפיק כמות גדולה יותר של שרף. אותם מגדלים נוהגים לבצע מספר פעולות בשלב הפריחה אשר אמורות לפגוע בצמח באופן מינימלי וזאת על-מנת להכניס אותו למצב של “הלם”. חלק מהפעולות הללו כוללות בין היתר קשירה “לא נוחה” של הצמח, טלטול קטן ואפילו פגיעה פיזית בגזע בעזרת סכין סטרילית או תקיעת נעץ. למרות שיש לא מעט ביקורות ומחלוקות סביב שיטה זו – עדיין ישנם מגדלי קנאביס המשתמשים באופן קבוע בטכניקה המדוברת והם משוכנעים שזו הסיבה בזכותה הם מקבלים תוצאות המשביעות את רצונם.

קראו עוד: גידול מריחואנה – שיטת הצביטות וה-HST

מבט מקרוב על שרף הקנאביס
מבט מקרוב על שרף הקנאביס

שיטה #4: 48 שעות של חושך לפני הקציר

החומר הפעיל במריחואנה – THC – מתפרק להרכבים כימיים אחרים בחשיפה לאור. לכן יש תאוריה הטוענת שקציר מוקדם בבוקר עדיף על פני קציר בהמשך שעות היממה לאחר שהצמח כבר נחשף מספר שעות לאור. המצדדים בתאוריה זו מעריכים שמיד אחרי “זמן החושך” של הצמח – הקנאביס נמצא בשיא שלו מבחינת כמות ה-THC וכי זהו הזמן הטוב ביותר לחתוך. בהמשך להנחה זו התפתחה שיטה שהתפשטה בקרב מגדלים שונים הנוהגים לתת לצמח 48 שעות חושך רצוף ביומיים האחרונים – ואז לקצור. חלקם אף מכבים את האור למשך 72 שעות. בנוסף לאפקט המתבקש בהרכב הקנבינואידים על השרף ישנה סיבה נוספת מדוע המגדלים מחשיכים את הגינה ביומיים-שלושה האחרונים של מחזור החיים של הצמח – מגדלים רבים סבורים שכאשר הקנאביס נמצא במספר ארוך של שעות חושך הוא מתחיל “לחשוב” שהוא עומד למות, וכאינסטיקנט הישרדותי נואש הוא מנסה להוציא כמה שיותר שרף על מנת שיוכל לקלוט אבקנים שעשויים להזדמן בדרך, או לחילופין להגן על הזרעים הקיימים (הגנה על הזרעים מוערכת כעוד אחת מהסיבות המרכזיות מדוע הקנאביס מפיק את השרף שלו).

קראו עוד: מדריך גידול מריחואנה קנאביס (מריחואנה, גראס) בבית

שיטה #5: “צמחים שכנים”

סרפד - מגדלים מסוימים מאמינים כי צמחים שכנים עשויים להגביר את תפוקת השרף בקנאביס
סרפד – מגדלים מסוימים מאמינים כי צמחים שכנים עשויים להגביר את תפוקת השרף בקנאביס

מובן שצמחים מגיבים לסביבה שלהם ובתוך כך הם גם מגיבים לצמחים הנמצאים בקרבתם. ישנם מספר צמחים שמגדלי קנאביס מסויימים מאמינים כי יש לנוכחות שלהם השפעה ישירה על כמות השרף שהקנאביס מפיק. אחד מהבולטים שבהם הוא ה”סרפד הדו-ביתי” (Utrica – Dioca) ולא פעם ניתן למצוא בלב גינת גאנג’ה ריחנית גם מספר סרפדים פזורים להם בחלל הגידול.

סביר להניח כי יש עוד מספר דרכים וטכניקות להגדלת כמות השרף בצמח הקנאביס שלא הופיעו במאמר זה, וייתכן וחלקכם וודאי מאוד סקפטים לנוכח חלק מהשיטות המפורטות כאן. לכן המקום להזכיר שתחום הגדלת תפוקת הטריכומות במריחואנה נמצא עדיין בשלב הניסוי ותהייה, וסביר כי במהלך השנים הקרובות רוב מגדלי הקנאביס בעולם יתמקדו במספר טכניקות שיוכחו כיעילות ויוותרו על שיטות אחרות. קחו את כל מה שנכתב פה בערבון מוגבל והפעילו את ההיגיון הבריא שלכם לפני כל פעולה שאתם עומדים לבצע על הבנות היקרות מפז שלכם…

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר