חם ברשת: האנימציה הישראלית הטובה ביותר היום / אדיב ירון

ניר וגלי יצרו סדרת סרטונים מצוירים איכותיים ושנונים שיפילו אתכם מצחוק גם כשאתם סאחים בלאטה. אדיב ירון התעקש לשתף אתכם בתגלית – ראיון עם הצמד המוכשר לקראת הסרטון החדש שלהם שיעלה ממש בימים הקרובים…

אין שום דמות טלוויזיונית שהעניקה לי כל-כך הרבה רגעים קטנים של אושר כמו הומר סימפסון.

בכל פעם שהוא קפץ לבר של “מו”, או סתם רבץ לו על הספה החומה בסלון – תמיד נהנתי לשמוע את הפנינים שיצאו מפיו, והודיתי לאלוהים על תובנות החיים הנדירות שזכיתי להיחשף אליהן.

משפחת סימפסון הייתה לחלק בלתי נפרד מהחיים במשפחה המצומצמת שלי. מדפי הספרייה בסלון היו עמוסים בקלטות וידאו של הסדרה, כמעט כל דבר שנעשה בפורום המשפחתי יכול היה לעורר קונוטציה מידית לאחד מהפרקים, שנגררה מיד לשיחה קולחת ודיון מעמיק בין בני המשפחה.

גם אם הדיון עסק בנושא זניח, כמו הנטיה המינית של לני וקארל, אני זוכר שהתפלפלנו בסוגיה כאילו הדמויות באמת קיימות במציאות.

הומר סימפסון בראש טוב
הומר סימפסון בראש טוב

מאט גרונינג, יוצר הסדרה, ברא עולם קסום עם מגוון עצום של דמויות מרתקות, כאשר כמעט לכל דמות (אפילו דמויות משנה שוליות) ניתן להרכיב היסטוריה אישית ועשירה למדי על סמך מידע ופרטים שנאספו במהלך העונות.

גם זה בטח יעניין אותך

אני חושב שבתקופת הילדות שלי הכרתי את “ספרינגפילד” (העיירה בה התגוררו הסימפסונים) הרבה יותר טוב ממה שהכרתי את עיר הולדתי חיפה…

כמעט 10 שנים של יובש

במהלך השנים אהבתי למשפחה הצהובה לא דעכה, אבל יצא לי להכיר סדרות אנימציה נוספות שעזרו לי להשביע את התאבון הגדול שהיה לי לסרטים מצוירים.

“מלך הגבעה”, “סאות’פארק”, ומאוחר יותר גם “איש משפחה ו-“אבא אמריקאי” של סת’ מקפארלן המוכשר עשו את העבודה – אבל בו זמנית גם עוררו בי געגוע ישן לחלום קטן ואישי – אנימציה איכותית בשפת הקודש.

ראו עוד: סדרות אנימציה וקנאביס

בשנת 2004, ערוץ “ביפ” (ומאוחר יותר גם ערוץ 2) העלה לשידור עונה אחת בלבד של סדרה בשם “מ.ק 22”, שתיארה את מעלליהן של “שולמן” ו”חנוכה” – שני אפסנאים בבסיס שכוח אל בדרום. אבל למרות דיבורים והבטחות על עונה שניה היא מעולם לא הגיעה, וחובבי הז’אנר הישראלים נאלצו לעבור תקופת יובש קשה של כמה שנים טובות, במהלכן אמנם הגיחו כמה “מיני סדרות” אנימציה כחול-לבן אך לא שום דבר שיתקרב ל”דבר האמיתי”.

ואז הגיעו ניר וגלי…

מפרסומות ל”הפקות מקור”

אם תבקשו ממני לתאר במילה אחת את מה שעבר בראשי כשסיימתי לצפות בפעם הראשונה בסרטון של צמד המוכשרים הללו – זו כנראה תהיה “איוריקה!”

סוף סוף, מצאתי את שאהבה נפשי. ממש לא היה אכפת לי שהסרטון ארך פחות משלוש דקות, אמנם לא ידעתי אז דבר וחצי דבר על היוצרים, אבל היה לי ברור שעם כישרון כזה אין סיכוי בעולם שהם יעצרו עם סרטון אחד. לא טעיתי.

לחברים שעוד לא מכירים – ניר גרבר וגלי אדלבאום (35), שעוד מעט סוגרים עשור של זוגיות, הם בוגרי המחלקה לאנימציה בבצלאל. בתחילת דרכם, ולמרות הסטאטוס הזוגי, נהגו השניים לעבוד בנפרד, עד שפעם אחת הם “איחדו כוחות” בפרויקט מסוים, וזה פקח את עיניהם לשיתוף הפעולה והכימיה הטובה שכנראה נרקמה עם השנים.

ראו עוד: קומיקס הקנאביס הראשון בעולם

לפני קצת יותר משנה, החליטו השניים לפתוח דף פייסבוק אליו הם יעלו סרטונים ותכנים מקוריים שלהם. מאז פתיחת הדף ראו אור למעלה מ-20 סרטונים שעוסקים ברובם בהווי הישראלי.

היוצרים ניר וגלי
היוצרים ניר וגלי

האנימציה, הדמויות, התסריט הפשוט והטקסט השנון שמתאפיין בהומור ייחודי שלחלקנו עשוי להזכיר קצת את “איש משפחה” (במיוחד בהפסקות המבריקות שהם מכניסים מידי פעם באמצע דיאלוג) – כל אלו סחפו אחרי “ניר וגלי” אלפי מעריצים ישראלים שממתינים בקוצר רוח לכל סרטון חדש שהזוג יעלה לרשת…

“אין גבולות בהומור וסאטירה”

אמנם הבטחנו ראיון עם ניר וגלי, אבל גלי נאלצה למלא את תפקיד האמא המסורה וניגשה לטפל בנגה הקטנה, התינוקת בת החצי שנה שהעסיקה את הזוג במהלך החודשים האחרונים…

ניר, אחרי שנים של עבודה בפרסומות והפקות שונות – מה גרם לכם להתחיל ליצור חומר מקורי משלכם?

גלי ואני הלכנו ללמוד את התחום מאהבה למקצוע, ומצאנו את עצמנו עושים בעיקר דברים מאוד מסחריים,הרגשנו קצת כמו “בית חרושת לאנימציה”. אני מניח שבער בנו הרבה זמן לעשות גם דברים לנשמה, ולא רק לכיס.

הרבה צופים משווים בין היצירות שלכם לסדרות אנימציה בחו”ל – ספרו לנו על מקורות ההשראה שלכם?

רוב הטקסטים מתייחסים למציאות הישראלית, אני חושב שגם ההומור שלנו מאד ישראלי במהות. הקומיקס של דודו גבע ז”ל תמיד הצחיק אותי מאד וגם “החמישייה הקאמרית” בזמנו. מבחינה אנימטיבית, יש תמיד המון מה ללמוד מסדרות כמו “הסימפסונס”, “איש משפחה” “סאות’פארק” וכדומה, בעיר מבחינת ההתייחסות שלהם למדיום וההקפדה על ניואנסים.

ראו עוד: צ’יץ’ וצ’ונג – הסרט המצויר

תהליך יצירת הסרטונים מורכב מהפקה מצומצמת ביותר – מי לוקח חלק באותם הפקות ומהי חלוקת התפקידים?

ברוב המקרים 90% מהעבודה זה רק אני וגלי. גלי אחראית בעיקר על הבימוי העיצוב והעריכה הסופית, אני אחראי על התסריט הדיבוב ולרוב גם על האנימציה. בגדול בכל שלב אנחנו תמיד מתייעצים אחד עם השני, גלי היא תמיד הפידבק הכי טוב שלי בכל הנוגע לתסריט, ובכל שלב של ההפקה אנחנו תמיד עובדים יחד כדי להגיע לתוצאה שהכי תשרת את הרעיון.

"שים לי קצת בפיתה" ניר וגלי - "על האש"
“שים לי קצת בפיתה” ניר וגלי – “על האש”

אמרת בעבר שהטלוויזיה בארץ “חשדנית לגבי אנימציה” – תוכל להסביר למה התכוונת?

המצב של הטלוויזיה היום בכלל, ובארץ בפרט, לא פשוט. מעבר לתוכניות פריים טיים /ריאליטי למינהם הכל די מת מבחינה תקציבית. סדרות אנימציה בד”כ דורשות השקעה כספית לא קטנה, ובסופו של דבר מדובר כאן בהימור של הזכיין שישים על זה את הכסף. בצד האופטימי, ההנחה שאנימציה מיועדת בעיקר לילדים וקהל מאד צעיר כבר לא רלוונטית היום, גם הקהל שלנו מורכב ברובו מאנשים בני 25 ומעלה לדוגמא. מעבר לזה סדרת אנימציה היא משהו שדי חסר כאן בנוף הטלוויזיוני, ואני די בטוח שלפחות אחת כזו תעלה כאן בעתיד הלא רחוק.

לפעמים ניתן לקבל את הרושם שיצרתם את הסרטונים על רקע נושאים מסוימים שקשורים לחברה הישראלית – יוקר המחיה למשל, בעקבות כך יש תחושה של איזה מסר או תובנה מסוימת שאתם רוצים להעביר לצופה – האם זה מה שעובר לכם בראש בזמן יצירת הסרטון או שזה נטו למטרה של להעלות חיוך על השפתיים שלנו?

יש סרטונים שיש להם ערך בידורי נטו, ויש כאלו (הפייבוריטים שלי ברוב המקרים) שיש בהם אמירה על ההוויה הישראלית, נקרא לזה ככה. באופן כללי גם כשיש מסר די ברור אנחנו נוטים להשאיר אותו ברמת הסאבטקסט ולא להגיש בכפית לצופה. אני תמיד יודע למה התכוונתי, ומעניין אותי לראות לפעמים איך אנשים מפרשים את הטקסטים שלנו. את הסרטון האחרון שלנו לדוגמא (“על האש”) ראיתי שהעלו בלא מעט קבוצות של טבעונים, ואנשים שם לא ידעו איך לאכול את זה. זה די הצחיק אותנו.

במהלך הסרטונים אתם נוגעים כאמור במגוון נושאים – האם יש תחומים שהם “טאבו” מבחינתכם שאתם יודעים שלא תתעסקו איתם?

בגדול אני חושב שאין גבולות בהומור וסאטירה. אפשר ורצוי לגעת בהכל, אבל אם משהו מאד פוגע או משפיל בכוונה, זה חסר טעם מבחינתי. מבחינה אישית, בתור נכד לניצולי שואה אני לא מתקרב לנושא , לא מתוך הרגשה של “טאבו” כהגדרתך, אלא יותר מקושי אישי.

אליהו הנביא קופץ לבקר
אליהו הנביא קופץ לבקר

לסיום, תוכל אולי לנדב לנו קצת מידע אודות הסרטון הבא פרי יצירתכם שאמור לצאת בקרוב ולספק לנו “טיזר” קטן?

זה משהו חדש שאנחנו מתחילים לעשות שעוסק בתוכן שיווקי ומשלב בתוכו את הכתיבה ההומור והאנימציה שלנו – אנחנו מקווים שהוא ייצא לאור ממש בימים הקרובים ככה שלא נותר לכם עוד הרבה זמן לחכות :-)

צפו: ניר וגלי – “על האש”:

ראו עוד: סרטון אנימציה – “הפרח”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר