מגלגל...
x

חלית? נפצעת? קנאביס רפואי – על חשבון הבוס

בינתיים רק בארה”ב: חלית? נפצעת? שופט פדרלי קבע כי מעתה בעלי רישיון קנאביס רפואי אשר צורכים את התרופה בזמן חופשת מחלה מהעבודה, זכאים לקבל אותו על חשבון הבוס.

רוח הלגליזציה המרחפת מעל מדינות ארה”ב ומרשרשת כמו מאות מיליוני דולרים, דוחפת את היחס הפדרלי הכללי כלפי הקנאביס צעד אחר צעד אל הארץ המובטחת. אמש (ו’) קבע בית המשפט הפדרלי לערעורים בניו מקסיקו סטנדרט חוקי חדש לקנאביס רפואי, בתיקון שצפוי להיכנס לחוקי התעסוקה הפדרליים: חלית? נפצעת? קנאביס רפואי על חשבון הבוס.

על פי החוק הפדרלי של ארה”ב, שאינו שונה בהרבה מהחוק בישראל, עובד שנפגע בכל תאונה בזמן העבודה או זכאי לימי מחלה בתשלום, זכאי גם לקבל ממעסיקו החזר כספי מלא בעבור חלק מהשירותים הרפואיים בהם הוא משתמש. תרופות אשר נכללות ברשימה זו מקבלות קבלה ואישור רשמיים מן הממשל הפדרלי ולכן עד כה, הקנאביס הרפואי לא זכה להיכנס לרשימה בשל קטלוגו כחומר מסוכן מדרגה ראשונה (ביחד עם הרואין למשל).

קנאביס רפואי על חשבון הבוס
קנאביס רפואי – “סם מסוכן מדרגה ראשונה”

הבשורה החדשה שהגיעה מבית המשפט לערעורים בניו מקסיקו החלה מדיון חוזר בתיקה המשפטי של סנדרה לואיס, עובדת ענקית התקשורת American General Media אשר שהתה בחופשת מחלה לאחר שנפצעה במקום העבודה.

לואיס, שנעדרה לזמן רב בשל חומרת הפציעה, קיבלה רישיון רפואי לקנאביס דרך מרפאת כאב, בכדי לסייע לה להתמודד עם ההחלמה מהניתוח. לאחר מספר חודשי טיפול הקנאביס אכן סייע לה להחלים לחלוטין והיא שבה לעמוד על הרגליים.

לדבריה של סנדרה, בדיוק כמו כל עובד אחר במדינה, היא זכאית לקבל החזר מלא בעבור השירות הרפואי בו היא בחרה להשתמש, אך החברה מסרבת לפצותה. לאחר שהבקשה הראשונית לא צלחה, היא החלה בהליך משפטי רשמי.

החברה, שמפעילה מעל 6 תחנות רדיו מרכזיות במדינה, ערערה למשפט חוזר עוד לפני התוצאות, וטענה כי על פי החוק הפדרלי “זה לא חוקי לשלם בעבור קנאביס” ולכן לעובדת לא מגיע פיצוי בכל סכום שהוא והחברה אינה חייבת דבר.

השופט ג'יימס ווצ'סלר
השופט ג’יימס ווצ’סלר – קנאביס על חשבון הבוס

השופט הפדרלי ג’יימס ווצ’סלר, אשר שפט בשלב הערעור בתיק, חשב קצת אחרת וקבע כי על החברה לפצות את העובדת בסכום המלא אותו השקיעה בטיפול הרפואי, תוך שהוא מגדיר את הקנאביס באופן רשמי כשירות רפואי אשר מוכר על ידי הממשל. השינוי החדש תקף באופן מיידי לכל בעלי הרישיון הרפואי במדינה ובקרוב הוא צפוי להיכנס לחוק הפדרלי.

אמנם לא מדובר בשינוי שיהיה זמין לכל אזרח, אלא עוסק בבעלי רישיון רפואי מטעם המדינה, אך כ-13,000 בעלי רישיון הקנאביס הרפואי בניו מקסיקו יוכלו כעת לקבל פיצוי מלא בעבור קנאביס רפואי שרכשו בעת חופשת מחלה או פציעה בתאונת עבודה.

כתב המשפט המלא:

מעבר למקרה הספיציפי של סנדרה, התקדים המשפטי הוא משמעותי בעצמו. מעתה, ישנו תקדים פדרלי לקבלה מלאה של קנאביס רפואי ועליו רק ילכו ויתבססו עוד ועוד משפטים בחוקי התעסוקה ובתחומים משפטיים אחרים. המערכת האמריקאית כולה עוברת את השינוי הנדרש להקמתו של שוק הקנאביס החוקי וככל הנראה הסטאטוס הפדרלי, שכבר החל להתערער לא יחזיק מעמד זמן רב.

בישראל החולים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי אינם זכאים להחזר כלל. עם זאת, קופת חולים ‘מכבי’ מאפשרת למטופלים שלה החזר כספי מסויים – אך רק לאלו חברי מועדון עם ותק של שנתיים לפחות בקופה.

ראו עוד:
מחפשים עבודה בתחום הקנאביס? אתר דרושים חדש
10 משרות המריחואנה המבוקשות ביותר בארה”ב

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר