חלום העלייה שהפך לסיוט: “כל המשפחה עם רישום פלילי”

שוטרים פשטו על ביתו של ג’יי אנגלמאייר, תושב מודיעין שעלה לישראל לפני 10 שנים, וערכו במקום חיפוש אגרסיבי בו לא נמצא דבר. הוא הושם במעצר בית ולבני משפחתו נפתח רישום פלילי למרות שאין כל ראיות. “העלייה שלנו נגמרה. הלב, הרוח והנפש שלנו כבר עזבו את ישראל, ואולי נצטרף אליהן בקרוב.”

ג’יי אנגלמאייר (Jay Engelmayer), שף מקצועי תושב מודיעין, פרסם השבוע מאמר בו הוא מתאר חוויה נוראית שעבר עם משטרת ישראל. כותרתו של המאמר: “כשחלום העלייה לישראל הופך לסיוט”.

ג'יי אנגלמאייר - שף ישראל וכתב בבלוג של טיימס אוף ישראל
ג’יי אנגלמאייר: “הלב, הרוח והנפש שלנו כבר עזבו את ישראל, ואולי אנחנו נצטרף אליהם בקרוב.”

אנגלמייר, שעלה לארץ לפני 9 שנים ומאז מתגורר בבית בעיר מודיעין, מספר על חיפוש שהתבצע בביתו בשבוע שעבר (ב’ – 11.1.16) ושבעקבותיו החלה סאגה ארוכה ונוראית עם המשטרה.

האישום: גידול “יער של קנאביס”

שוטרים הגיעו לדירתו של אנגלמאייר בשעה 6 בבוקר יום ב’ ובידם צו חיפוש, שיועד למטרת ‘מציאת סמים וחומרים לא חוקיים’. עם הצו נכנסו השוטרים לבית, העירו את כל בני הבית והחלו בחיפוש אגרסיבי ביותר במקום, תוך שהם מאשימים את אנגלמאייר בגידול “יער של קנאביס” ואף במכירתו לקטינים תושבי העיר.

ככל הנראה מדובר בחלק מחקירה שפורסמה בשבוע שעבר ובמסגרתה נעצרו בני נוער ממודיעין בחשד למעורבות ברשת הפצת סמים לתלמידים, בין השאר נעצר גם צעיר שחשוד כי גנב את הקנאביס הרפואי של אביו ומכרו לחברים.

“מהתחלה הם נופפו בצו משפטי שמקנה להם את הזכות המשפטית,” הוא כותב, ומבהיר שהבעיה אינה עם החוק אלא עם ביצועו בפועל שמוטל על השוטרים, “הם לא ממש התעניינו במתן כבוד לנו או לרכוש שלנו בזמן ביצוע עבודתם.”

למרות שהחיפוש בכל שטח הבית והגינה לא הוליד דבר, אנגלמאייר וביתו הקטנה בת ה-14 נעצרו בכל זאת לאחר החיפוש ונלקחו לחקירה בתחת מודיעין. בזמן שהוכנסו השניים לניידת, מספר אנגלמאייר כי השוטרים הורו לו שלא לדבר עם ביתו, ואחד מהם אף סטר לו כשניסה להרגיע אותה ולגרום לה להפסיק לבכות.

משפחת אנגלמאייר
כל בני המשפחה עם רישום פלילי – למרות שלא נמצאו ראיות

לאחר הגעתם לתחנה הופרדו אנגלמאייר וביתו, והוא הושם במעצר ונכבל באזיקים בידיים וברגליים למשך שעות רבות. במהלך השעות הללו בהן הובילו אותו השוטרים אל מקומות שונים בתחנה, נחקרה ביתו הקטינה ללא עו”ד וללא השגחת הורים ולא התאפשר לו לדבר עם עו”ד כפי שמחייב החוק.

התעללות פיזית ומילולית

מעבר להפרות החוקיות הבוטות שמציגה המשטרה בתחומים הביורוקרטיים, מספר אנגלמאייר על הפעלת כוח פיזי מצידם של החוקרים בתחנה, ועל התעללות מילולית, הטחת האשמות לאורך כל היום וניסיונות רבים להוציא ממנו הודאת שווא.

“כשהוצג לי מסמך בעברית עליו אני נדרש לחתום, ביקשתי גרסה מתורגמת מאחר והעברית שלי לא כל כך טובה,” הוא מספר. “השוטרים הטיחו את ראשי על המסמך שנח על השולחן, ושאלו אותי אם כך יותר קל לי לקרוא.”

לאחר שהותר לו לדבר עם עורך דינו, הובהר לו שאם הוא ישלח למאסר באותו היום, הוא יעלה למחרת מול שופט ויזוכה במקום, עקב חוסר מוחלט בראיות. למרות שהוא הסכים להישלח למאסר באותו היום, כפו עליו השוטרים מעצר בית של חמישה ימים אצל קרוב משפחתו.

רישום פלילי לכל המשפחה

במהלך מעצר הבית, נלקחו לחקירה כל בני משפחתו של אנגלמאייר, כולל אישתו ו-4 ילדיהם, ולכולם נפתח רישום פלילי למרות שבפועל לא נמצאו ראיות כלל. “ככל הנראה אף אחד מהמשפחה לא יגיע לבית המשפט, אך את הטראומה כולם הספיקו לחוות,” הוסיף.

“אנו חיים במדינה שבה הביטחון נמצא מעל הכל בידי המשטרה, אך האמון שלנו באלו ששומרים עלינו כבר נופץ,” סיכם, “הלב, הרוח והנפש שלנו כבר עזבו את ישראל, ואולי אנחנו נצטרף אליהם בקרוב.”

“עורך הדין שלי אמר לי שיש לנו תיק טוב נגד המשטרה ואני השבתי לו שאני לא מחפש לעשות כסף, שאני רוצה צדק. הוא אמר לי שאני במדינה הלא נכונה בשביל זה. ‘בישראל אין דבר כזה צדק,’ הוא אמר. כל עוד אין כאן מערכת שמגינה על האזרח ממרות הרשויות אין בסיס לבנות מדינה ראויה.”

תגובת המשטרה: “מדובר בחקירה המתנהלת בתחנת מודיעין במסגרת פרשיית סמים בקרב בני נוער. במסגרת החקירה בוצע חיפוש בבית החשוד על פי צו של בית משפט. החשוד נכח בחיפוש ובסיומו אישר כי לא נגרם כל נזק לרכושו או לגופו. החקירה עודנה מתנהלת ובשל כך לא נוכל לפרט מעבר לכך.”

ראו עוד:
100 בשבילך: עוכבו לחיפוש 3 פעמים ב-24 שעות
אב לשבעה גורש מביתו בגלל 4 שתילי קנאביס
פרנויה: צעירים הסגירו עצמם למשטרה בטלפון – בטעות

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי