מגלגל...
x

ח”כ מרגי: “רצים לאי הפללה בגלל אינטרס כלכלי”

"זאת מלחמה" הכריזה ח"כ מיכל וולדיגר ודרשה לשלוח צרכני קנאביס למעין "קורס נהיגה מונעת". ח"כ מרגי טען שהקידום של מודל אי הפללה נובע מאינטרסים כלכליים. משרד החינוך דיווח כי 11% מבני הנוער מודים בשימוש בסמים. הדברים מתוך דיון בועדת הסמים שנערך הבוקר בכנסת

לפי נתוני משרד החינוך, שנחשפו הבוקר (ג’) בוועדת ההתמכרויות והסמים בכנסת בראשות ח”כ רם שפע, בשנים 2020-2015 מספר הנערים המשתמשים בסמים שהועברו לטיפול שירות המבחן – הוכפל. יו”ר הוועדה רם שפע: מחסור במסגרות-חינוכיות מביא להתדרדרות

בדיון שנערך הבוקר בועדת הסמים של הכנסת בראשות יו”ר הועדה ח”כ רם שפע (העבודה) הציגו נציגי משרד החינוך נתון לפיו 11% מבני הנוער בישראל הודו בשימוש בסמים.

ח”כ שפע ציין כי מחסור במסגרות חינוכיות מביא לעליה בהתמכרויות. “על בית הספר להשקיע בעיקר בהענקת כישורי-חיים וקצת פחות במידע ובית חרושת לציונים. נלחמתי להגדלת התקציב הבלתי-פורמלי, והמשימה שלנו עכשיו היא להסדיר את שוק הקנאביס כלפי בני הנוער בשונה משאר האוכלוסייה”, אמר.

לדברי יוזמת הדיון, ח”כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית), שתי וועדות משרדיות קבעו כי שימוש בקנאביס מתחת לגיל 25 עלול להביא להתמכרות, חרדות, דיכאון, אובדנות, פגיעה בהתפתחות אישית. לדבריה “הוועדות קבעו את החובה להקצות תקציבים לחינוך והסברה אצל הנוער כדי למנוע שימוש בסם מסוכן זה”.

מיכל וולדיגר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
מיכל וולדיגר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

“מה שנכון לגיל מבוגר לא נכון לנוער,” הוסיפה. “מבחינתי זאת מלחמה, ובמלחמה כל הכלים – זה גם הסברה, גם חינוך ואולי אפילו אי הפללה אבל בעיניי זה חייב להיות עבירה מנהלית שאם אתה נתפסת, עזוב קנס, אתה צריך לעבור כמו שאתה עובר בעבירת תנועה ואוגר נקודות ואז מעבירים אותך קורס לנהיגה מונעת, אותו דבר, ברגע שנתפסת איקס פעמים תהיה חייב ללכת לסוג של גמילה ואז נוכל בעזרת השם לפתור את הבעיה הזאת”.

יש לציין שאת המודל הזה ככל הנראה ח”כ וולדיגר אימצה מדברים של הרב איתן אקשטיין, מנהל מכון הגמילה רטורנו, בריאיון למגזין קנאביס לפני כארבעה חודשים. “מה שהייתי עושה זה שהעונשים לא יהיו קנסות, כי אין לזה משמעות, כי אז עשירים יכולים לעשות את זה, זה לא שווה,” אמר אז והוסיף: “העונשים צריכים להיות כמו נהיגה מונעת. זה הדבר הכי מעצבן שיש בעולם. קורס נהיגה מונעת זה הכי מעצבן בעולם. אז לקבוע שעד שאדם כזה לא ילך לאבחון, לא יהיה לו אישור להשתמש, ואם הוא יקבל אישור שיגיד שהוא לא מועד להתמכרות אז מצדי שגם יהיה מותר לו. אני לא נגד גראס אלא נגד אנשים שיכולים להיפגע ממנו. אני לא נגד אלכוהול… אני גם שותה אלכוהול.”

גם זה בטח יעניין אותך

יוזם נוסף של הדיון, ח”כ יעקב מרגי (ש”ס), הוסיף כי העליה הנרשמת בקרב בני נוער בשימוש באלכוהול ובסמים, ואת הסכנה בכך לנוער הנושר, נפוצה בשולי החברה ובקרב חסרי-עורף-משפחתי. “הנורמות החברתיות בכך כבר משתחררות, ואין תכנית ממשלתית לפיקוח, אכיפה וחינוך”.

יעקב מרגי (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
יעקב מרגי (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

“אנחנו דוהרים לכיוון אי הפללה בלחץ של גורמים עסקיים שיש להם אינטרס כלכלי מובהק, ובלחץ של גורמים רדיקליים שרואים רק את טובתם, את טובת החבר’ה שלהם,” הוסיף מרגי. “אני לא דואג לסטודנט שרוצה להשתחרר, אני דואג לשולי החברה, לאותם נערים שאין להם עור משפחתי, נערים נושרים, חסרי מסגרת, שם המרחק בין התמכרות, פשיעה והתדרדרות כמעט לא קיים, בהחלקה קלה זה גולש לשם. כשמתחיל תהליך שמדברים ומדברים, בסוף זה יקרה, ואני אומר לכם שבנורמות החברתיות זה כבר השתחרר, אנשים מרשים לעצמם יותר, ואני חרד כי אנחנו לא נערכנו. אנחנו חזקים בתקינה וחקיקה, חלשים מאוד ביישום של פיקוח ובקרה, אין תכנית של מערך הסברה, אין תכניות חינוך, לא ערוכים, גם בקטע של האכיפה.”

ח”כ סימון דוידסון (יש עתיד) הזהיר כי ילדים חסרי מעש ידרדרו לפשע, והדרך לשקמם היא בפעילות ספורטיבית ואילו חברתו לסיעה ענבר בזק קראה להגדיל כפיתרון את ההשקעה הממשלתית בתנועות נוער.

לפי טלי יוגב, נציגת הרשות לביטחון קהילתי, אפילו באתרים המפרסמים הצגות חנוכה לילדים יש פרסומות לרכישת קנאביס, ואילו לדברי קרן רוט-איטח, ממונת מניעת שימוש בסמים ואלכוהול במשרד החינוך, האווירה החברתית משמעותית ביותר בנושא כי מערכת החינוך איננה בועה, וכי בעוד שבשנת 2014 רק 5% מבני הנוער הודו בשימוש בסמים, הרי שבבדיקה בשנת 2019 כבר כ-11% מהנוער הודו בכך.

ח"כ רם שפע יו"ר ועדת הסמים (צילום: דוברות הכנסת)
ח”כ רם שפע יו”ר ועדת הסמים (צילום: דוברות הכנסת)

עו”ד יפעת רווה, נציגת משרד המשפטים, ציינה כי תנאי לכל לגליזציה לקנאביס צריך להיות השקעה בכלי מניעה, רווחה, הסברה וחינוך למניעת שימוש הנוער בסם.

ליאם קוטק, נציגת מועצת הנוער הארצית, הציעה לערב בחינוך למניעה את תנועות-הנוער, פרסומות ברשתות החברתיות, ולהתחיל כבר מגיל צעיר את ההסברה על הסיכון בשימוש בקנאביס.

לפי פרופ’ יוסי הראל-פיש מאוניברסיטת בר אילן, ראש תכנית המחקר הבינלאומי על בני נוער ולשעבר מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, בסקר האחרון שנעשה ונתוניו טרם פורסמו, מי שנשארו במסגרות חינוכיות – לא נרשמה אצלם עליה בשימוש בסמים ואלכוהול. “המצוקות שהנוער חווה בשנת הקורונה הן משמעותיות מאד ולבתי הספר יש אחריות להיות מקום אהוב על התלמידים”, ציין.

עו”ד אפרת רותם מאיגוד העובדים הסוציאליים, הזהירה כי 75% מהעו”סים הודו כי אינם מספיקים לטפל בבני נוער המצויים בשלבי שימוש בסמים, ולפי ורדה רפפורט משירות המבחן לנוער, בשנים 2020-2015 מספר הנערים המשתמשים בסמים שהועברו לטיפולה – הוכפל. “הלגליזציה והשיח הציבורי מאד מבלבל את בני הנוער ואת הוריהם, ואי אפשר עוד להפטיר כדאשתקד,” אמרה.

ח”כ שפע, יו”ר הועדה, סיכם: “אני חושב שצריך לשנות את המדיניות כלפי קנאביס ולקדם לגליזציה. בעיניי המהלכים האלה הולכים ביחד, לא בהתנגשות. הנושא המרכזי הוא שגם מי שתומך בהסדרת הקנאביס צריך להבין שבני הנוער הם בהתייחסות אחרת והם מחוץ להסדרה. לעתים אנחנו נוטים לזלזל בבני הנוער, אנחנו אומרים, מתייחסים אליהם כמי שמתדרדר לפעולות. לרובם המכריע יש הבנה מספיק גדולה של היכולת להכיל את המורכבות של מה תפיסת המסוכנות של המדינה כלפי בגירים, זה אגב מגובה במחקרים, ומה תפיסת המסוכנות בבני נוער. המשימה הכי קריטית שלנו היא להבדיל בין הסדרת שוק הקנאביס בין בני נוער לשאר האוכלוסיה. יש מציאות שבה זה בכל מקום, בצבא, בסדיר, בשירותי הביטחון, המלחמה בזה היא חסרת סיכוי, אין טעם להילחם במשהו שאי אפשר לנצח. צריך לשנות ממלחמה להתמודדות. ההתמכרות מדאיגה אותי מעוד, דיברו על אוכלוסיות קצה, התנהגויות סיכוניות, בזה אנחנו צריכים להשקיע את כל המשאבים שלנו”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר