ח"כ השכל: "הבטחתם לגליזציה"; ח"כ שפע: "זה יקרה בקרוב"

הליכוד vs כחול לבן - סיבוב מספר #420: ח"כ שרן השכל פרסמה סרטון וידאו ובו טענות על כך שעיכובים מצד כחול לבן יובילו לנפילת הצעת החוק ללגליזציה. לכן לדבריה יש לאשר אי הפללה מיד. בסביבת ח"כ שפע מבטיחים: "זה קרוב מאוד".

בסרטון שפרסמה חברת הכנסת שרן השכל (הליכוד) לפני שעה קלה בעמוד הפייסבוק שלה, היא טוענת שח"כ רם שפע (כחול לבן) התחייב כבר כמה פעמים לכך שהליך החקיקה של לגליזציה בישראל יחל בשבוע הראשון של נובמבר, מה שלא קרה. הערב, יום וחצי לפני תום השבוע הראשון, היא דורשת: "התחייבתם ללגליזציה – תקיימו".

בתגובה טוענים בסביבתו של ח"כ שפע בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי הח"כ מעדיף להתעלם מקמפיינים ולהתמקד בעבודה. עוד הם מתחייבים כי הליך החקיקה יחל "בקרוב מאוד". כשנשאלו האם זה יקרה עוד בחודש נובמבר, השיבו בחיוב. יש לציין שבקמפיין הבחירות לא רק כחול לבן התחייבו ללגליזציה, אלא גם הליכוד.

אך לטענת ח"כ השכל אסור להמתין להמשך ההליך ללגליזציה, ויש לקדם במקומו את הצעת החוק הפרטית שלה לאי-הפללת הצרכנים. לטענתה, גם אם יחל הליך החקיקה ללגליזציה בשבועות הקרובים, כפי שטוענים בכחול לבן, מדובר בהליך שצפוי להימשך חודשים ארוכים וכן הוא עלול לקרוס במידה והממשלה תתפזר לבחירות. בנוסף היא משערת שמשרדי ממשלה מסויימים, למשל של מתנגדי הלגליזציה מהמפלגות הדתיות, "ישימו רגליים" להליך ויעכבו אותו אף יותר.

"מפלגת כחול לבן הבטיחה לציבור לגליזציה," כתבה ח"כ השכל. "רם שפע, בשם הסיעה שלו, הבטיח שאם עד תחילת נובמבר לא תוגש הצעת חוק ממשלתית להסדרת תחום הקנאביס, הוא וסיעתו יתמכו בהצעת החוק שלי לאי-הפללה כצעד ביניים עד להסדרה כוללת. נכון להיום שר המשפטים ניסנקורן (כחול לבן), יו"ר הוועדה איתן גינזבורג (כחול לבן) ושותפי להצעת החוק רם שפע (גם כן מכחול לבן) תוקעים את ההסדרה וגם את אי ההפללה.כחול לבן – התחייבתם? תקיימו!"

כזכור, על פי סעיפי הצעת החוק שהגישה לאי הפללה, תבוטל לחלוטין ההפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס (עד 50 גרם תפרחות ועד 15 זרעים) גם אם מדובר בפעם השלישית, הרביעית ובכלל, אך השימוש לא יהיה חוקי לגמרי, כלומר לא ניתן יהיה לרכוש קנאביס באופן מסודר וחוקי. במקום ענישה פלילית, יוטלו קנסות קלים יחסית על מי שייתפס בגובה של כ-500 ש"ח, במקום עד 2,000 ש"ח ויותר כיום.

שרן השכל, רם שפע (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
הליכוד vs כחול לבן – סיבוב #420. (בתמונה: שרן השכל, רם שפע – צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

הצעה זו אוחדה עם הצעת החוק שהגיש במקביל ח"כ שפע, ללגליזציה מלאה, הסדרת שוק הקנאביס בישראל לייצור, מסחר ושיווק חוקיים, וכמובן – להחזקה ושימוש עצמי חוקיים בקנאביס למבוגרים מעל גיל 21, ללא ענישה כלל. על פי מודל זה, שיאמץ בעקרון את המודל הקנדי.

לאחר איחוד ההצעות הן אושרו בממשלה (ועדת שרים לענייני חקיקה) ובקריאה טרומית במליאת הכנסת. בשלב זה סיכמו הליכוד וכחול לבן כי יינתו 3 חודשי דיונים לצוות מיוחד שהוקם כדי לגבש ולהגיש מסקנותיו – כיצד להסדיר לגליזציה בישראל. בימים אלה ממש נמצא הצוות לקראת הדיונים האחרונים ועתיד, כך אומרים בכחול לבן, לעשות זאת עוד החודש.

כפי שנחשף במגזין קנאביס מעריכים גורמים בכירים בממשלה שבניגוד לאזהרות כן ניתן יהיה לקדם את חוק הלגליזציה במהירות יחסית, כך שיושלם באופן סופי כבר בחלק הראשון של שנת 2021. כמובן שמדובר על חקיקה בלבד, בעוד השוק עצמו, כולל מכירה בחנויות וכיוצ"ב, ייפתח באופן רשמי אם וכאשר, רק בחלוף כשנה, כפי שקרה במדינות אחרות שנקטו בצעד זה.

כל זה תלוי בכך שהממשלה תחזיק מעמד ולא תתפזר – כפי שרבים מעריכים – כבר בחודש דצמבר הקרוב. במקרה כזה מבטיחים בכחול לבן כי הצעת החוק ללגליזציה תאושר עד פירוק הממשלה לפחות בקריאה ראשונה, על מנת לאפשר "דין רציפות" ולהמשיך את ההליך בכנסת הבאה. עם זאת, לפחות לפי הסקרים, הכנסת הבאה לא צפויה להיות ידידותית לרעיון הלגליזציה כמו הכנסת הנוכחית.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט