טוען...

ח”כ השכל: “נעמוד בהבטחת הבחירות – חוק אי הפללה חדש יוגש בקרוב”

בהמשך להבטחת הבחירות של רה"מ נתניהו לקדם ביטול מוחלט של הפללת צרכני קנאביס בישראל, מודיעה ח"כ השכל כי הצעת חוק בעניין זה תוגש כבר בקרוב עם הקמת הממשלה החדשה.

פרסום ראשון: כפי שהתחייב רה”מ נתניהו בקמפיין הבחירות, צפויה ח”כ שרן השכל להניח בקרוב על שולחן הממשלה והכנסת הצעת חוק חדשה לביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס בישראל.

הבטחת הבחירות של נתניהו לח”כ השכל נחשפה לראשונה במגזין קנאביס, ימים לאחר שרה”מ הצהיר בשתי הזדמנויות שונות כי יקדם ‘הקלות נוספות’. “מי שבעד הצמח – שיצביע הליכוד”, קרא.

כעת מעריכה ח”כ השכל כי כבר עם הקמת הממשלה, ייתכן בעוד כשבועיים או מעט יותר, היא תוכל להניח את הצעת החוק שלה לביטול מוחלט של ההפללה במודל מקל בהרבה לעומת זה של גלעד ארדן (חוק הקנסות) שנכנס לתוקף בתחילת החודש.

“נעמוד בהבטחת הבחירות,” אמרה בשיחה עם מגזין קנאביס. “נקדם ביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס בישראל”.

שרן השכל
ח”כ שרן השכל – תניח בקרוב הצעת חוק חדשה לביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס בישראל (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

הצעת החוק של השכל קובעת קנס כספי בלבד על החזקת קנאביס לשימוש עצמי – ללא אפשרות הפללה בכלל, גם לא בפעם השלישית, הרביעית או החמישית.

הקנסות בהצעת החוק המקורית אמנם גבוהים יחסית – 1,500 ש”ח על החזקת קנאביס בחוץ ו-300 ש”ח על החזקת קנאביס בבית, אך מבדיקתנו עולה כי סכום הקנסות ירד משמעותית בנוסח החדש.

הקנס על עישון קנאביס בציבור יהיה בכל מקרה בגובה 1000 ש”ח בדיוק כמו קנס על עישון טבק בציבור, אך החזקה של קנאביס ללא עישון לא תהווה עבירה פלילית והעונש עליה יהיה קנס נמוך בהרבה.

הצעת חוק זו עונה למעשה על דרישות בג”ץ הקנאביס ההיסטורי לו אמורה המדינה להשיב עד 1.6.2019. בהחלט סביר שהפרקליטות תסכים לדרישות העתירה ושבית המשפט יורה למדינה לבטל את ההפללה. במקרה כזה הצעת החוק תשלים את המהלך.

הצעת החוק של ח”כ השכל הוגשה לראשונה לכנסת ב-2016, אך ברגע האחרון היא החליטה למשוך אותה לאחר התחייבות של ארדן להקים צוות שיבחן את מדיניות האכיפה כלפי משתמשי קנאביס לצריכה עצמית.

הועדה שמינה ארדן המליצה על ביטול מוחלט של ההפללה אך ארדן דחה את ההמלצות והטמיע מודל משלו, ‘אי-הפללה באחריות’, שלא ביטל את ההפללה ואף הקל על האכיפה שהחלה בימים אלה בדמות קנסות המחולקים לאזרחים.

בתגובה אמרה אז השכל כי מודל ארדן איננו באמת אי-הפללה כפי שצריכה להיות. לאחר מכן ניסתה להגיש מחדש את הצעת החוק שלה, אך זו נדחתה בהצבעה בכנסת ברוב של 36 מתנגדים מול 25 תומכים ללא תמיכת הממשלה.

סוגייה מעניינת הנוגעת להצעת החוק של ח”כ השכל היא התנגדותה ללגליזציה, כלומר להסדרה מלאה של התחום, ותמיכתה באי הפללה בלבד. אמנם מדובר במהלך הכרחי אך מדובר גם במודל פרוץ שמצד אחד מבטל את ההפללה אך מצד שני לא מאפשר לרשויות לפקח על התחום, כך שהוא נשאר בשליטת השוק השחור.

לדעת רבים יש הכרח להסדיר את השוק בחוק (לגליזציה), באחד המודלים המוכרים מחו”ל למשל, על מנת שהמוצר יימכר באופן מסודר ומפוקח למבוגרים ושמיסים יופנו כתקציבים בחזרה לטובת הציבור ולא לארגוני פשיעה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר