ח”כ דיסטל אטבריאן: נשתף פעולה עם מפלגות אחרות לקידום לגליזציה

לאחר שבג"ץ דחה בפעם השנייה את העתירה ללגליזציה, נותר לצרכנים לסמוך ידיהם על 120 חברי הכנסת. שאלנו את חברת הכנסת החדשה מהליכוד האם לדעתה זה אפשרי והאם היא תשתף פעולה עם מפלגות אחרות לשם כך

“יש לתת הזדמנות לכנסת ולממשלה, אין מקום למרוץ סמכויות בין בית המשפט למדינה”, כך, במלים שכשהן נאמרות בתקופה שבה המצב הפוליטי אינו מזהיר (בלשון המעטה) אפשר אולי לכנותן “מכובסות”, דחה בשבוע שעבר בג”ץ פעם נוספת את העתירה לביטול הפללת צרכני הקנאביס בישראל (“בג”ץ הלגליזציה”).

כעת, על צרכני הקנאביס בישראל לשאת עיניים שוב ל-120 נציגי הציבור בירושלים, שם יש כמה שפועלים למען הלגליזציה – אולי מהם תבוא הישועה? 

אחת מאותם ח”כים מעוררי תקווה היא הח”כית החדשה מהליכוד גלית דיסטל אטבריאן, שהקדישה בשבוע שעבר חלק מנאום הבכורה שלה בכנסת, כנראה בפעם הראשונה בישראל, לסוגיית הלגליזציה. גם בעבר, כאזרחית, יצאה נגד מדיניות האכיפה של המשטרה וחשפה כי אמה מטופלת בקנאביס רפואי.

גלית דיסטל אטבריאן
ח”כ גלית דיסטל אטבריאן: “אשים את כל כוחי לקידום לגליזציה” (תמונה: טוויטר)

“הנאום נגע בנושא הקרוב ביותר לליבי – חופש מקסימלי בכל תחום אפשרי”, אומרת כעת דיסטל אטבריאן למגזין קנאביס בעקבות נאום הבכורה שלה. לדבריה, “כששני מיליון אזרחים מרגישים שהפרטיות שלהם מחוללת, שהחירות שלהם מאוימת, שהם נאלצים לחיות בהיחבא ובפחד מתמיד, אז יש פה אחת משתי אופציות: או ששני מיליון אזרחים הם עבריינים, או שמשהו בחוק דפוק לגמרי. אני בוחרת באופציה ב'”.

חשפת בעבר שאמך מטופלת בקנאביס רפואי, האם זה חלק מהמניע שלך לעסוק בנושא?

“אני רואה את אמא שלי, שיש לה מחלת המנייר (הפרעה באוזן הפנימית שעלולה להוביל לסחרחורת סיבובית המוכרת כוורטיגו, לאובדן שמיעה, לתחושת מלאות באוזן ולטינטון – מ”ק) והקנאביס מציל אותה, אבל בכל פעם שהיא צריכה לחדש מרשם היא נתקלת במפצלת ביורוקרטית אטומה ולא הכרחית. אני רואה ויודעת על ילדים אוטיסטים ואפילפטיים, על מבוגרים עם פוסט טראומה שלא מצליחים להירדם בלילה. ואני רואה גם ‘סתם’ אנשים – יצרנים, פעילים ומצליחים –  שבא להם לסגור את היום עם ג’וינט. 

“כשאני רואה את כל אלה, אני מבינה שיש פה מצוקה ענקית שאף אחד לא מדבר עליה, בגלל סטריאוטיפים מיושנים וחוקי יובש למיניהם משנות ה-20 של המאה הקודמת.

“אם נוסיף לזה את העובדה שנכון ל-2011 ועל פי מכון ירושלים המדינה מוציאה 900 מיליוני שקלים על אכיפה מיותרת נגד אזרחים שלא עשו שום דבר רע לאף אחד, ומפסידה 600 מיליוני שקלים בכספי מסים שהיו יכולים להיות הכנסה נהדרת אם הייתה לגליזציה, וזה היה נכון לפני עשר שנים, היום מדובר בקנה מידה גדול בהרבה יותר, ובנוסף מעודדת ארגוני פשע, מפרנסת אותם, ומגדילה אותם – אז אני רק בטוחה יותר שלגליזציה מלאה חייבת להתקיים, ויפה שעה אחת קודם”.

תשתפי פעולה עם גורמים נוספים בכנסת שעוסקים בנושא, לאו דווקא מהמפלגה שלך?

“אני מסתכלת סביבי על מדינות אחרות ורואה שכל המדינות שעברו לגליזציה לא מדווחות על נזקים וכל האיומים שאיימו שיקרו בעקבות לגליזציה לא קרו. אני יודעת שאני הולכת לשים את כל הכוח שיש לי, ואת כל היכולת לשיתוף פעולה עם כל הכוחות הליברליים בכנסת – ויש הרבה כאלה – כדי לפתור את העניין העגום הזה אחת ולתמיד. בלי למסמס את זה, בלי לעזוב את זה, בלי לסבך את הפתרון הפשוט – לגליזציה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר