מגלגל...

ח”כ ביטן מסביר מדוע הליכוד הצביעו נגד אי הפללת צרכני קנאביס

לטענת ח"כ דוד ביטן הליכוד הצביע נגד החוק לאי הפללת צרכני קנאביס בגלל התנגדות המפלגות השותפות שלהן באופוזיציה. מצד שני הוא אומר שאם היו ממתינים חודשיים אולי היתה תמיכה. עולה השאלה מה יקרה עם הצעת החוק ללגליזציה שהליכוד הניח רק אתמול על שולחן הכנסת

אמש (ב’) במליאת הכנסת, בעת שנשא דברים על הדוכן, החל ח”כ דוד ביטן (הליכוד) בדין ודברים עם ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) שישבה מולו במליאה וכן עם ח”כ מנסור עבאס (יו”ר רע”מ) ששימש כיו”ר המליאה, וניצל את ההזדמנות כדי להסביר מדוע הליכוד סייע בשבוע שעבר בהפלת הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס בניגוד להבטחת הבחירות של המפלגה.

[Elite_video_player id=”1″]

כזכור, ההצעה עלתה במקור כבר לפני כשלושה שבועות כשאז ביקש ח”כ עבאס ארכה של שבועיים לדון בדברים. לאחר דיון במועצת השורא הוחלט ברע”מ להצביע נגד ההצעה ויחד עם התנגדות מהאופוזיציה והיעלמות של חלק מחברי הקואליציה מההצבעה (כולל חברת מרצ ח”כ ראידה זועבי שברחה מהמליאה שניות לפני ההצבעה) – ההצעה נפלה ברוב של 55 מול 52.

לדברי ביטן הליכוד לא נגד כעיקרון, אך נאלץ להצביע נגד בגלל דרישת המפלגות החברות באופוזיציה – הציונות הדתית, ש”ס ויהדות התורה – שמתנגדות למהלך. לדבריו הוא פנה אל השכל בבקשה לדחות את ההצבעה בחודשיים אך היא סירבה. כמו כן ציין את מה שנחשף לראשונה במגזין קנאביס – שההסכם הקואליציוני הכולל לגליזציה לא מחייב את כל מפלגות הקואליציה.

“בהסכמים הקואליציוניים שלכם (עבאס) כתוב במפורש שזה לא יעלה,” אמר ביטן. “הם (יש עתיד) חשבו שכולם מטומטמים, הם עשו הסכם איתך (עבאס) והסכם איתה (השכל) ששם מותר ואצלך אסור. השאלה מי קובע, ובמצב שנוצר – אתה קובע.”

“מי שהפיל את החוק זה את,” הוסיף. “אמרו לך, גם אני אמרתי לך, תדחי את זה בחודשיים, הוא (עבאס, מ”ק) אמר לך את זה, ואת התעקשת להעלות להצבעה למרות שידעת שאת יכולה להפסיד בהצבעה. אז מי אשם? אנחנו שהצבענו נגד? אנחנו אמרנו לך ‘אל תעשי – אם את מעלה את זה עכשיו אנחנו נפיל את החוק הזה’. הוא (עבאס) אמר לך את זה גם, אבל את התעקשת. התעקשת – נפל.”

“אז את מאשימה את הליכוד שהצביע נגד, אתה מבין? היא מעלה כשאני ואתה (עבאס, מ”ק) אומרים לה ‘אל תעלי’, ואחר כך אני ואתה אשמים. אז אותך היא לא יכולה להאשים כי היא צריכה אותך להצבעה הבאה, אותנו היא יכולה להאשים.”

לדברי ביטן “לא היתה לנו ברירה, יש לנו מפלגות באופוזיציה כמו שלכם יש מפלגות בקואליציה. ואז זה נפל, אבל היית צריכה לחשוב ולא לעשות שטויות, היית צריכה לדעת שאי אפשר להביא את החוק ואז החוק לא היה נופל, עכשיו הוא נפל לחצי שנה מה יצא לך מזה? כולה אמרנו לך תדחי את זה בחודשיים. נכון או לא מנסור? גם אתה אמרת לה. אז את הופעת בטלוויזיה ביום שבת ואמרת הליכוד אשם. אי אפשר להאשים כל הזמן אנשים לא מטומטמים.”

עוד לדבריו “אנחנו לא נגד החוק שלך, אנחנו אמרנו – כמו שיש אילוצים קואליציוניים יש אילוצים אופוזיציוניים – אצלנו באופוזיציה חלק מהמפלגות לא הסכימו, כמו שאצלך (עבאס) לא רצית, גם אצלנו לא רצו. נאלצנו להצביע איתם.”

בעניין זה עולה כמובן השאלה מה היה משתנה אם ההצבעה היתה נדחית בחודשיים כפי שטוען ביטן שביקש. שאלה נוספת היא מה יקרה בפעם הבאה בה הצעת חוק דומה תעלה להצבעה, או יותר מזה – מה יקרה עם הצעת החוק החדשה של הליכוד שרק אתמול הונחה על שולחן הכנסת על ידי 4 חברי כנסת מהמפלגה וקוראת ללגליזציה מלאה של קנאביס. את ח”כ ביטן לא היה ניתן להשיג הבוקר כדי לקבל תשובה לשאלה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר