חיפוש לא חוקי: שוטרים מטרידים אזרח – בגלל ראסטות

“זה שיש לי ראסטות, לא אומר שאני דילר” – סרטון נוסף בו נראים שוטרי ישראל במלוא הבושה: מחפשים אחר ‘סמים’ ברכבים פרטיים של אנשים ולא מוצאים דבר, כל זאת ללא חשד סביר חוקי ורק בגלל שהקורבן אינו נראה לרוחם. זה סיפורו של אדם, שנעצר לחיפוש סמים ומצא עצמו בחקירה בגלל מסור עבודה.

מדי זמן מה מתקבל במערכת סרטון בו נראים שוטרי משטרת ישראל, כשהם מציקים לאזרחים תמימים ללא סיבה, רק בגלל שנראה היה להם שיש בידיהם ‘חשד סביר’ לביצוע חיפוש.

ההטרדות של השוטרים נעשות באופן קבוע, ורק לעתים זוכר או מצליח הקורבן לצלם את מהלך הדברים, או אז הסרטונים מגיעים לרשת וחושפים את גודל הבושה.

כמו לפני חודשיים, כששוטרים הטרידו אזרח ברחוב רק בגלל שחשבו שהוא ‘זרק משהו הצידה’, וכמו לפני שלושה חודשים כששוטר חיטט באיבר מינו של צעיר – כך גם הבוקר (ג’) מגיע וידאו חדש, הפעם של בחור שבסך הכל נסע לעבודה ומצא עצמו ביום חקירות ארוך.

את הוידאו צילם אדם ריצ’לנד, שנעצר לבדיקה וחיפוש אחר סמים על ידי השוטרים שני בן אורי ואסלן אסבח, שלא היו מוכנים לוותר לרגע על המאמץ.

גם כאשר כלל לא נמצאו סמים ברכב, החליטו השניים לשלוח את אדם לחקירה במשטרה – כל זאת בגלל מסור עבודה שנמצא אצלו בבגאז’.

החזקת אגרופן או סכין

בחקירתו על ידי קצין משטרה בשם עידן אטיאס, נאמר לו שהסיבה לכך שהוא נשלח לחקירה היא שהעז לצלם את השוטרים בפועלם, מה שככל הנראה עיצבן את השוטרת שני.

לבסוף הוחלט להאשים את אדם בסעיף ‘החזקת אגרופן או סכין שלא כדין’:

וזה מה שרושם אדם על המקרה:

בוקר טוב אנשים. קוראים לי אדם ואני רוצה לספר סיפור שקרה לי אתמול בבוקר. אתמול אחרי שלקחתי את ילדי לבית הספר ועשיתי קניות, נסעתי שמח וטוב לב לעבודה (איש אחזקה במוסד חינוכי) כשלפתע במחסום על כביש 60, לא רחוק מירושלים, עוצרים אותי זוג שוטרים ומבקשים ת.ז.

טוב לזה אני רגיל, בסה”כ אני כבר 20 שנה עם זקן וראסטות. אבל הפעם זה הפתיע אפילו אותי. בעודי נותן לשוטרת את הת.ז ניגש השוטר השני ושולף לי את התיק מהמושב שליד הנהג ומתחיל לחטט! שאלתי אותו מה נראה לו שהוא עושה והוא ענה ‘חיפוש’.

אמרתי לו שאני ממש מעדיף שלא יעשה את זה והתחלתי לצלם אותו. או אז כעסה השוטרת ואמרה – ‘אתה מצלם? אין בעיה’ והפכה לי את הרכב בתקווה למצוא סמים, מה שכמובן לא היה באוטו.

היא אפילו הגדילה לעשות והפכה לי שוב את התיק, כי אולי חברה השוטר לא היה להוט מספיק. כשביקשתי ממנה לדעת מה החשד ולמה מחפשים על מישהו שאין לו שום עבר של סמים, היא אמרה שהיא לא חייבת להגיד לי וגם לא הסכימה בשלב הזה להראות תעודת שוטר.

אחרי כמה דקות של פוגרום פתחה את תא המטען ושלפה מסור עץ גדול ושאלה אותי למה אני מחזיק סכין. ניסיתי להסביר שזה מסור ושאני משתמש בו בעבודה אבל היא רק סיננה ‘תקרא לזה איך שאתה רוצה’.

‘את לא הולכת לעשות את זה’, אמרתי כשהבנתי לאן זה הולך. ‘לא מצאת סמים אז חיפשת דרך אחרת להתעלל בי?’

‘אתה מעוכב, תן לי את הפלאפון שלך ובוא לתחנה’ היא אמרה. ביקשתי לפחות לבוא עם הרכב ולהחנות אותו בצל כדי שלא ילכו הקניות, אבל אין עם מי לדבר.

מפה לשם אני בתחנת “עוז”, תחנה חדשה שזה יומה הראשון וכנראה מחפשת להוכיח את עצמה. שלוש שעות חיכיתי להיחקר על ספסל עם מעט מאוד צל ושוטר שלא מרשה לי אפילו לעמוד לחלץ עצמות או לעשות פיפי עם דלת סגורה.

סוף סוף חקירה. החוקר אדם הגיוני ונראה נבוך מעצם מעצרי ממלמל משהו על זה שהשוטרים מצאו אצלי בתיק סמים קשים הסתכלתי עליו בחיוך ונבוך הוא המשיך הלאה. עשר דקות חקירה ואני משוחרר מדבר עם הקצין שמסביר לי ש”עצבנת את השוטרת בזה שצילמת” וש”מי שאין לו מה להסתיר לא מתנהג ככה….”

ובכן אני כמעט חופשי אבל צריך לתת טביעות אצבע. אבל התחנה החדשה עדין לא התארגנה, מה שהכריח אותי שוב הבוקר לבזבז חצי שעה בתחנה אחרת.

רוני אלשייך היקר, אולי כדאי להסביר לשוטרים שאפשר להיות עם ראסטות בלי להיות דילר ואפשר ללכת עם כיפה ופאות בלי לעשות תג מחיר. יש אנשים שפשוט נוסעים לעבודה בבוקר…”

מהמשטרה נמסר למגזין קנאביס: “משטרת ישראל אמונה על ביטחונם, שלומם ורכושם של כלל התושבים ועושה כן באמצעות השוטרים הפרוסים כל העת ובכלל הגזרות והמוקדים. בתוך כך , בפעילות יזומה באחד ממעברי עוטף י-ם, ובעקבות חשד שעלה בקרב השוטרים בוצע בידוק ברכב והנהג עוכב לחקירה בסיומה שוחרר. משטרת ישראל תמשיך בעבודתה הנאמנה למען האזרחים הנורמטיביים שומרי החוק ולשמירה על הבטחון והסדר הציבורי כל העת.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר