טוען...

חיפוש לא חוקי: צעיר שגידל עציץ קנאביס בבית שוחרר ללא הרשעה

המשטרה טענה כי התבססה על מידע חסוי שגיבש חשד סביר מספיק שהצדיק את החיפוש בביתו של הנאשם, אבל השופטת זיכתה את הנאשם: "מידע מודיעיני הוא לא מילת קסם"

זיכוי מוחלט לגבר שהודה במשטרה בגידול שתיל קנאביס במשקל כחצי קילו בארון בחדר השינה. בהכרעת דין מהחודש שעבר פסלה השופטת הבכירה שרון לארי-בבלי מבית משפט השלום בירושלים את ההודאה ואת הסם שנתפס לאחר שקבעה כי החיפוש בביתו של הנאשם לא היה חוקי ופגע קשות בפרטיותו.

טענת המשטרה לפיה השוטרים התבססו על מידע מודיעני חסוי שהקים חשד סביר מספיק להחזקת סמים בדירה נדחתה על ידי השופטת לארי-בבלי שקבעה שעם כל הכבוד למידע המודיעיני, לא מדובר במילת קסם שמצדיקה פגיעה בזכויות של חשודים.

בכתב האישום שהוגש בשנה שעברה נטען כי בחיפוש שבוצע בביתו של הנאשם באחד הלילות במאי 2017 התגלתה בארון נייד בחדר השינה שלו “מעבדה לגידול סמים” ובה שתיל קנאביס אחד במשקל 541.19 גרם.

הנאשם כפר בבית המשפט במיוחס לו וביקש לפסול את הראיות נגדו בטענה שהחיפוש לא היה חוקי כיוון שנעשה ללא חשד סביר או דחיפות מיוחדת שהצדיקה להיכנס לביתו באישון לילה ללא צו.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
בחסות “פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי מקצועי לצרכני קנאביס

התביעה המשטרתית טענה לעומת זאת שהחיפוש היה כשר נוכח מידע מודיעני חסוי שהתקבל בעניינו של הנאשם. לחילופין נטען כי הנאשם הודה במעשיו בחקירה ולכן גם אם היו בחיפוש פגמים הם לא מצדיקים לפסול את הראיות נגדו.

בסך הכל קנאביס 

אבל השופטת הבכירה שרון לארי-בבלי קבעה שהמשטרה פעלה באופן לא חוקי בעליל ופגעה באורח חמור בפרטיותם של הנאשם ואשתו.

הסיבה הראשונה היא שלא הוכח שאכן היה בידיה מידע מודיעיני שהקים חשד סביר שהצדיק חיפוש ללא צו של בית משפט. השופטת הפנתה בהקשר הזה לדו”ח החיפוש שערך אחד השוטרים בו לא צוין בו דבר אודות מידע מודיעיני. כל שנכתב בו הוא ש”השוטר הריח ריח חזק של סמים”.

השופטת הוסיפה כי עדותו של השוטר במשפט לא עזרה להפיג את העמימות סביב החיפוש. הוא אמנם אמר שהורו לו לא לכתוב על המידע עקב חיסיון אבל לא ברור מדוע אסור היה לו לציין את עצם קיומו מבלי לחשוף את תוכנו. כמו כן, צרמה לשופטת ההיעדרות מהדיון של שוטרת נוספת שנכחה בחיפוש וכלל לא ידוע מה היה תפקידה.

עניין נוסף הוא שבהיעדר פירוט על המידע המודיעיני התביעה המשטרתית לא הוכיחה מה הייתה הדחיפות שהצדיקה לערוך חיפוש בהול בלי צו של בית משפט בגלל חשד לגידול סמים (להבדיל ממקרה שבו מתקבל דיווח על עסקת סמים חמה, למשל).

לנוכח הממצאים החמורים על התנהלות המשטרה והפגיעה בזכויות הנאשם דחתה השופטת את בקשת התביעה שלא לפסול את ההודאה והסם שהושגו בעקבות החיפוש הלא חוקי. בתוך כך היא ציינה כי בסופו של דבר לא מדובר כאן בסוחר סמים אלא באדם שגידל קנאביס בביתו – סם שהמדיניות לגביו הולכת ומשתנה.

בסיכומו של עניין השופטת קבעה שאי אפשר להשלים עם דו”ח חסר שמעלה חשד להתנהלות בלתי חוקית מצד המשטרה. “מידע מודיעני כבודו במקומו מונח. הוא מסייע במלאכת המשטרה לשמירה על סדר הציבורי בכלל, ולשמירה על רחובות הארץ נקיים מסמים בפרט. ברם, אין המדובר במילת קסם אשר בהתקיימותה נסוגות יתר זכויותיהם של חשודים ונאשמים”, כתבה.

לפיכך, השופטת פסלה את הראיות שהשיגה המשטרה וזיכתה את הנאשם מהעבירה שיוחסה לו.

  • המאשימה באמצעות תביעות ירושלים
  • ב”כ הנאשם: זכריה שינקולבסקי, עו”ד פלילי

הכותב, עו”ד נדב גרינולד, עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר