דירקטוריון יוניבו פוטר והאם למשקיעים היפנים אין מחשבון?

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

אין להם מחשבון? היפנים רוכשים מניות קנבוטק בפרמיה של 100%

השבוע דיווחה חברת קנבוטק (Cannabotech) על השקעה שהיא קיבלה מצד שני אזרחי יפן, ששמם לא צוין, בהיקף של כ-350 אלף שקלים, וזאת בתמורה לכ-0.54% ממניותיה של קנבוטק.

העניין המוזר בדיווח הוא שלמעשה היפנים קונים את מניות קנבוטק לפי מחיר של 31 שקלים למניה, שהינו גבוה בלא פחות מ-93% מהמחיר האמיתי הנוכחי של מניית קנבוטק בבורסה.

אומנם, על פי העיסקה על כל מניה שהיפנים רוכשים הם גם מקבלים 2 כתבי אופציה מסדרה 3 של קנבוטק, אך מדובר בכתבי אופציה שפוקעים בעוד כחצי שנה והינם במחיר מימוש של פי 3 מהמחיר של מניית קנבוטק כיום בבורסה (מחיר המימוש הוא 55 שקלים, אל מול מחיר של 16.3 שקלים למניית קנבוטק). 

כלומר, לפי השווי של כתבי האופציה הללו בבורסה, מדובר בהטבה של שקל וחצי בלבד על כל מניה שהם רוכשים, מה שעדיין משאיר את הפרמיה שהיפנים משלמים על קרוב ל-100%.

לא ברור מה גרם לאותם אזרחים יפנים לרכוש את המניות במחיר הזה, בוודאי כאשר קנבוטק היא חברה ציבורית כך שהם היו יכולים לרכוש בקלות את אותן מניות בדיוק בסכום נמוך בהרבה בבורסה.

יתכן כי אי הידיעה שלהם, ואי ההבנה בבורסה הישראלית ובאופן בו רוכשים כאן מניות, הם שגרמו להם לשלם את הפרמיה הגבוהה הזו. לחילופין – יתכן שחוסר ידע במחיר המניה הנוכחי של החברה הישראלית, הוא שגרם לעסקה התמוהה הזאת.

דירקטוריון יוניבו פוטר – האם עסקת מדי פארם תבוטל גם היא?

השבוע, כפי שהוערך כאן בסקירה השבועית הקודמת ובהמשך לדחיית בקשת יוניבו לאישור הליכי הוצאה לפועל על ידי בית המשפט, לאחר שצברה חובות של יותר מ-60 מיליון שקלים, דיווחה חברת יוניבו (Univo) המתפרקת כי כלל דירקטוריון החברה, הכולל בין היתר יו”ר הדירקטוריון חיים הורוביץ ומייסד ומנכ”ל החברה גולן ביטון – פוטרו כולם מתפקידם.

הפיטורים הללו באו בעקבות מינויו של עו”ד שי גליקמן ורו”ח אלון פרדקין כנאמני החברה. תפקידם של השניים הללו כעת הוא לנהל את החברה כסמכות העליונה, ומטרתם היא לעשות זאת תוך מקסום התקבולים שינבעו מהפעילות העסקית ו/או ממכירת נכסי החברה, לטובת החזרת חובות לנושים ופירוק החברה.

ברוב המקרים הנאמנים בוחרים באופציה השנייה, של מכירת הפעילויות והנכסים ופירוק החברה, דבר שבוודאות כמעט מלאה יקרה גם כעת ביוניבו, שכן החובות שהיא נכנסה אליהם הם עצומים, והפעילות כיום איננה רווחית. עם זאת, יש לזכור שמדובר בהליך ארוך שעלול להימשך זמן רב, אפילו יותר משנה, במסגרתו יבצעו הנאמנים התמחרויות, ינסו לקצץ בהוצאות ולפעול כאמור להגדלת התמורה ממכירת נכסי החברה.

גולן ביטון, מנכ”ל החברה, עדיין מכהן בשלב זה בתפקידו כמנכ”ל, כך לפחות באופן רשמי ועל פי הדיווחים לבורסה, אך ייתכן מאוד ואף סביר להניח שבשבועות הקרובים, לאחר שהנאמנים יעברו חפיפה, גם הוא יועזב מתפקידו.

בתוך כך, ובעקבות ההליך לחדלות פירעון, המסחר במניית החברה בבורסה הופסק לגמרי ולא התנהל השבוע בכלל. דירקטוריון הבורסה צפוי לדון במהלך השבוע הבא באפשרות של החזרת מניית החברה למסחר, אך אפשר להעריך כאן, בהתבסס על מקרי עבר, כי לא סביר שהדבר יקרה.

בעלי מניות קיימים של החברה יכולים כעת להיפטר מהמניות רק באמצעות “עסקאות מחוץ לבורסה”, למשל על ידי פרסום בפורומים שונים לגבי רצונם לקנות או למכור את מניות יוניבו, או לחילופין באמצעות פלטפורמות ייעודיות למסחר מחוץ לבורסה כדוגמת “100 נט”.

במקביל, השבוע הגיעו לידי מגזין קנאביס מסמכים הנוגעים לבקשה שהוגשה לבית המשפט על ידי בעלי בית מרקחת מדי פארם בחולון, שרוצים לקבל גישה לעיון בתיק המתנהל בבקשה לחדלות פירעון של יוניבו.

מדוע הם מבקשים זאת? כזכור, רק לאחרונה חתמו בעלי מדי פארם על הסכם לרכישה-בחזרה של 51% ממניות בית המרקחת, שנרכשו מהם לפני כשנתיים על ידי יוניבו. לדברי יוניבו בהליך בבית המשפט, בעלי מדי פארם שילמו בינתיים רק חלק מהסכום שנקבע ועומד בכללותו על 3.5 מיליון שקלים. לכן כנראה יוניבו החליטה לציין בהליך שבית המרקחת הוא למעשה עדיין “נכס שלה” באופן כלשהו.

לטענת מדי פארם, העובדה שיוניבו ציינה את שם בית המרקחת כנכס שלה למרות שבפועל הוא כבר לא בשליטתה, הוביל לכך שהבנקים הורידו את דירוג האשראי של בית המרקחת, על בסיס המצב הכלכלי בו נמצאת יוניבו, וגרם לכך שבית המרקחת לא יכול כעת לקבל הלוואות מהבנקים וגם קשה לו בהתאם לקבל אשראי מספקים.

הורדת דירוג אשראי לדרגה הנמוכה 7 כפי שנקבעה במקרה הזה היא דבר אקוטי מאוד שיכול להרוס בית עסק, שכן אם הספקים דורשים לפתע מבית המרקחת לשלם על הסחורה מראש, הוא עלול להיכנס “לבור תזרימי” ענק. יתכן, אם כי לא בטוח, שמדי פארם יבקשו בדיעבד, לאחר שיושלם בירור הנושא, פיצויים מיוניבו על המהלך הזה. במקרה קיצון בו זה לא יתוקן, מדי פארם אף עשויים להגיש תביעה ו/או לדרוש לתקן את העסקה רטרואקטיבית עקב הנזק שנגרם להם.

חוות קאנומד איבדה את הרישיון; טענות להעלמת מס

השבוע נחשף במגזין קנאביס כי חוות קאנומד (Cannomed) – שהייתה בשליטת (74%) חברת קאנומד הציבורית (שבינתיים פרשה מתחום הקנאביס ועברה לנדל”ן) ונמכרה לחברת בן ישראל השקעות בע”מ שלאחר מכן הודיעה לקאנומד הציבורית כי היא מעוניינת לבטל את העסקה – איבדה את רישיון הגידול שלה, כך על פי החלטת היק”ר והמשטרה.

בעקבות כך, פנו איתמר ארבל וגיא הללי, המחזיקים בכ-26% הנותרים שבחווה, לבית המשפט, בבקשה להדיח מתפקידו את נאמן החברה, עו”ד גיא גיסין, בעקבות מה שהוא לדבריהם חוסר-הבנה של גיסין בתחום הקנאביס, שהוביל לשלילת הרישיונות. 

עו”ד גיסין מצדו העלה טענות חמורות לפיהן השניים לא הנפיקו לכאורה חשבוניות על כספים שהם קיבלו מהחברה, וכתוצאה מכך החברה לא יכלה לקבל החזר מע”מ מהרשויות כך שבחשבון הבנק שלה נשארו כ-35,000 שקלים בלבד – סכום פעוט שלא הספיק אפילו לעלות האבטחה. הטענה של עו”ד גיסין, ככל שהיא נכונה, עשויה לכאורה לעלות לכדי העלמת מס שבוצעה, שכן על פי חוק יש לנפק חשבונית מס עבור כל תקבול.

אינטרקיור בהסכם שיתוף פעולה בלעדי עם “Binske”

חברת אינטרקיור (Intercure) דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת Praetorian Global, שבבעלותה מותג מוצרי הקנאביס מפלורידה Binske. במסגרת ההסכם, אינטרקיור קיבלה מ-Praetorian זכות להפצה ולגידול באופן בלעדי של המותג Binske בישראל, אוסטרליה, גרמניה אנגליה ועוד.

ההסכם הינו לתקופה של כ-7.5 שנים, אך אינטרקיור לא דיווחה על התחייבויות כלשהן או כמויות מינימום בהן היא צריכה לעמוד על מנת להמשיך בבלעדיות.

ההסכם מגיע כחלק ממגמת “הצטיידות” של אינטרקיור במלאי מיובא בתקופה האחרונה, תוך שהיא מנצלת את יתרות המזומנים הגבוהות שלה. כזכור, לאחרונה דיווחה החברה כי היא התחייבה בפני חברת אורגניגרם, עמה גם כן יש לה הסכם ייבוא בלעדי, לייבא כ-10 טון של קנאביס למשך תקופה שלא צוינה. עוד היא דיווחה כי במהלך תקופה של פחות מחצי שנה, מיולי 2022 ועד אמצע נובמבר, היא ייבאה סחורה בהיקף של כ-2.8 טון מאורגניגרם, כלומר, במונחי מכירה ולהערכתנו, בשווי כ-50 מיליון שקלים. 

בסוף ספטמבר 2022, סוף רבעון 3, החזיקה אינטרקיור סחורה בהיקף עצום של כ-126 מיליון שקלים, כך על פי דוחות הרבעון השלישי שלה, כלומר הסחורה הזו צפויה למלא חלק מהוואקום שאולי יווצר לאחר שחברות רבות בתחום דיווחו לאחרונה על עזיבת הפעילות בענף הקנאביס או צמצומה.

על פי הדיווח אינטרקיור מקווה שהמותג Binske יעזור לה במאמצי החדירה לשווקים הזרים – שם כן מתאפשר לשווק מיצויים של קנאביס (שאטר, באדר, וקס, רוזין, רזין וכיוצ”ב), אדיבלס (מזון מבוסס קנאביס), עטי אידוי של קנאביס ועוד מוצרים האסורים לשיווק בישראל וכן נפוצים ומבוקשים באירופה.

סולבר מלווה 2 מיליון שקלים לקנאשור בתנאים מזכים

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבועכי בעלת השליטה בה, חברת סולבר (Solbar), המחזיקה כ-49.42% ממניות קנאשור, העניקה לה הלוואה בהיקף של כ-2 מיליון שקלים, וזאת בריבית זהה להלוואה שתיקח סולבר עצמה. המטרה היא כנראה להוריד את הריבית שקנאשור היתה צריכה לשלם אם היתה נוטלת את הריבית בעצמה, שכן כאשר סולבר, שהיא חברה גדולה, לוקחת הלוואה, הריבית שהיא מקבלת היא בתנאים טובים יותר ונמוכה יותר מזו שהיתה מקבלת קנאשור.

גובה הריבית על ההלוואה לא דווח, והיא תלויה כאמור בגובה הריבית שסולבר תקבל מהבנקים, כאשר מועד פירעון ההלוואה יעמוד על יום 2 בפברואר 2023. לדברי קנאשור בדיווח מדובר בהלוואה “בתנאים מזכים” מכיוון שסולבר נותנת לה אותה בריבית אותה היא מקבלת, וכן נוטלת על עצמה את סיכוני האשראי שקנאשור לא תוכל לשלם וסולבר תצטרך לשלם במקרה שלא יוחזר.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 10.36%+
 • אינטליקנה – 3.14%+
 • קנאשור – 2.13%+
 • קנבוטק – 0.61%+
 • יוניבו – 0.00% 
 • שיח מדיקל – 0.64%-
 • עמיר שיווק – 0.84%-
 • טוגדר – 2.63%-
 • תיקון עולם קנביט – 6.13%-
 • נקסטייג’ – 6.14%-
 • אינטרקיור – 8.96%-
 • פארמוקן – 11.80%-
 • פנאקסיה – 12.30%-
 • וונטייז – 21.93%-
 • איי.אמ.סי – 23.16%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר