מגלגל...
x

חושבים בגדול: המלחמה הגזענית בסמים

אית’ן נדלמן מסביר בקצרה על הרקע הגזעני של המלחמה בסמים – כיצד ומדוע הוצאו האופיום, הקוקאין, הקנאביס ואפילו האלכוהול מהחוק – מסיבות גזעניות ושנאת זרים בעיקר. צפו.

“Big Think”, או “חושבים בגדול” בתרגום חופשי, הוא ארגון אשר פועל לקידום הפצת מידע חדשני ופורץ דרך. “כל וידאו ומאמר המפורסם באתר מבוסס על רעיון ‘המחשבה בגדול’ ומקדם פעילות חשובה, רלוונטית ויוזמת,” נכתב באתר הארגון.

איתן נדלמן
אית’ן נדלמן

באתר מופיעים עשרות רבות של קטעי וידאו קצרים ובהם מופיעים מומחים, פרופסורים ואפילו נשיאי מדינות לשעבר, אשר מפרטים כל אחד בתחומו, על רעיונות חדשניים ופורצי דרך.

קטע וידאו חדש אשר בו מופיע אית’ן נדלמן, מהפעילים הבולטים בעולם לקידום הפסקת המלחמה בסמים, פורסם אתמול וצבר כבר אלפי צפיות. בהרצאה מרתקת של 5 דקות מסביר נדלמן על הרקע הגזעני של המלחמה בסמים – אם זה האופיום, הקנאביס ואפילו המלחמה באלכוהול.

“כשנשאלת השאלה מדוע סמים מסויימים (אלכוהול, סיגריות, תרופות מרשם) הם חוקיים ומדוע סמים אחרים (כמו מריחואנה) הם לא חוקיים, רבים מהאנשים מניחים כי מאחורי ההחלטה ישנה מחשבה הגיונית המבוססת על הסיכונים היחסיים בין הסמים השונים,” אומר נדלמן. “אבל אז כשחושבים על זה ורואים שאלכוהול וסיגריות, סמים ממכרים ומסוכנים, הם חוקיים, מבינים שלא היתה כאן מחשבה מבוססת מדע כלשהי מאחורי ההחלטה. זה לא נכתב בתמ”ך ולא בחוקי חמורבי…”

“מכורים להרואין נוהגים לספר שיותר קשה להפסיק לעשן סיגריות מלהפסיק את ההתמכרות להרואין,” הוא אומר. “כשבוחנים את הרקע ההיסטורי שהוביל לחוקי האיסור על סמים מסויימים, ניתן לראות בבירור שאין להחלטה הזו שום קשר לסכנה היחסית של אותם סמים אלא לשאלה מי היו אלו שהשתמשו באותם סמים…”

נדלמן נותן כדוגמה את השימוש באופיום שהיה נפוץ בעולם המערבי במאה ה-19 בקרב נשים מבוגרות, בימים בהם לא היה אספירין ואקמול. “נשים לבנות מבוגרות השתמשו באופיום להקלה על כאבים שונים ואף אחד לא חשב להוציא את האופיום מהחוק, אף אחד לא רצה להכניס את סבתא לכלא…”

סינים מעשנים אופיום
סינים מעשנים אופיום

“אבל אז,” ממשיך נדלמן, “כאשר הגיעו לארה”ב פועלים סינים שנהגו לצרוך את האופיום באופן די קבוע – אז הגיעו חוקי האיסור על אופיום. מתוך פחד של ‘מה הסינים האלה יעשו לנשותינו הלבנות’, הוחלט להוציא את האופיום מהחוק.”

“כך גם בנוגע לקוקאין,” ממשיך נדלמן. “חוקי האיסור עליו הגיעו בתחילת המאה ה-20, בדרום ארה”ב, כאשר האליטה הלבנה פחדה ‘מה יקרה כאשר השחורים האלו ימשיכו לקחת את האבקה הלבנה הזו’ ודאגו לפרסם כותרות מפחידות בעיתונים על שחורים משוגעים שהשתמשו בקוקאין.”

שחורים משתמשים בקוקאין
שחורים משתמשים בקוקאין

“וכך גם ברקע להוצאת המריחואנה מהחוק,” הוא מסביר. “חוקים שנחקקו לראשונה בדרום-מערב ארה”ב, בכוונה להתנכל למקסיקנים שפלשו לארה”ב, לקחו את העבודות מהלבנים ונהגו בסוף יום העבודה לעשן את העשב המוזר הזה שלהם. ושוב – הפחד מ’מה יעשו המקסיקנים לנשותינו הרגישות’ הוביל להוצאת המריחואנה מהחוק.”

מקסיקנים מעשנים מריחואנה
מקסיקנים מעשנים מריחואנה

“אפילו תקופת היובש של האיסור על צריכת אלכוהול התבססה על אותו הרעיון,” מסביר נדלמן. “הלבנים-לבנים שהגיעו מצפון ומערב אירופה ראו את הלבנים-הלא-כל-כך-לבנים שהגיעו מדרום ומזרח אירופה עם הבירה והוינו שלהם…”

“זה לא שהלבנים לא צרכו אלכוהול או סמים אחרים בעצמם. הם פשוט ידעו שברגע שמחוקקים חוק ונותנים לשוטרים הזוטרים לאכוף אותו, הם כנראה יתנכלו למעמדות הנמוכים ויעזבו את המעמדות הגבוהים, הלבנים, במנוחה,” הוא מסביר. “כך שלמעשה, זהו הרקע האמיתי לאותה ‘מלחמה בסמים’. זה לא רק על רקע גזעני, זה לא רק כדי להתנכל לשחורים ומקסיקנים, אבל זה כן מבוסס בעיקרו על הרעיון הזה.”

צפו:

ראו: האופי הגזעני של המלחמה בסמים
ראו: למה קנאביס לא חוקי?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר