“ניסית לעשות לנו שיימינג”: חוק הקנאביס הרפואי של ח”כ השכל נפל

הצעת חוק הקנאביס הרפואי נפלה לפני שעה קלה בתום הצבעה בכנסת. מגישת ההצעה ח"כ השכל תקפה את חברי הליכוד מהאופוזיציה על שלא תמכו. הח"כים מהליכוד תקפו בחזרה, האשימו כי מדובר בחוק מיותר והקריאו מכתב מטעם מפלגת עלה ירוק שתקף גם הוא את ח"כ השכל

בתום דיון סוער והתקפות הדדיות קשוחות, דחתה הכנסת ברוב של 29 נגד מול 20 בעד את הצעת חוק הקנאביס הרפואי של ח”כ שרן השכל, שהיתה אמורה להסדיר את הענף הקיים, המתנהל כיום מתוקף תקנות ונהלים, כך שיפעל מתוקף חוק. בנוסף ביקשה הצעת החוק לאפשר קנאביס במרשם רופא מומחה לחלק מהמטופלים במקום במודל רישיונות.

ח”כ השכל, מגישת ההצעה, ידעה מראש שאין לה רוב אך העלתה אותה לדברי מקורביה “כצעד הצהרתי”. רוב הסעיפים המהותיים בהצעת החוק נמחקו ממנה במהלך הדיונים בועדה שקדמה להצבעה. כמו כן מדובר היה בהצבעה בקריאה ראשונה כך שלא סביר שגם אם היתה מאושרת היתה משלימה את ההליך בטרם פיזור הכנסת הצפוי וההליכה לבחירות.

ח”כ השכל פתחה בדברים נוקבים : “יש בישראל 100 אלף מטופלים שמשוועים לתרופה שתיתן מזור לבעיות הקשות ביותר של תפקוד ברמה נורמלית. חלק מחברי הכנסת שנמצאים איתנו יש בני משפחה שמטופלים בקנאביס רפואי והם מכירים מקרוב את המצוקות. מטופלים נדרשים כל 6 חודשים או שנה לעבור מסכת ביורוקרטית מטורפת שלא מאפשרת להם להשיג תרופה. היום היכולת של כמה עשרות רופאים לתת להם איזה רישיון לוקחת חודשים רבים,” הוסיפה. “הצעת החוק פותרת את זה, היא מאפשרת מתן קנאביס במרשם רופא.”

יש לציין שהנוסח בהצעת החוק מאפשר קנאביס במרשם רופא מומחה ורק למי שסובלים ממחלות מסויימות ולא מכל רשימת ההתוויות המזכות כיום ברישיון קנאביס רפואי. רוב המטופלים, אלה הסובלים מכאב כרוני ופוסט טראומה, לא יכולים על פי נוסח הצעת החוק לקבל את הקנאביס במרשם.

שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

“ההצעה גם מסייעת למפעלים בתחום,” המשיכה ח”כ השכל. “לאחרונה שמענו על מפעל ועוד מפעל ועוד מפעל שנסגרים כאן ועוברים לחו”ל. הצעת החוק הזו מפשטת את ההליכים ומייצרת תרופה כחול לבן במחיר זול יותר, וזה רק על קצה המזלג. מי שהצביע היום נגד הצעת החוק, מצביע נגד ילדים, קשישים, סבסוד של תרופה ומונע זאת למשך 6 חודשים נוספים עד שתקום ממשלה. מרגע שנפתחה המליאה ניסיתי להגיע להסכמות והבנות עם חברי כנסת מכל הסיעות. פעם אחר פעם סורבתי. אף אחד לא רצה לשמוע על הילדים והקשישים. נתקלתי בדלת אטומה. גם כשהיינו בקואליציה 59 ונדרשנו לעזרת האופוזיציה, אף אחד מהם לא רצה לשמוע.”

“האכזבה הגדולה ביותר שלי היא מהמפלגות הערביות, נציגי הציבור הערבי, שהכריזו שיצביעו נגד,” סיכמה ח”כ השכל. “חברת הכנסת ראידה, שיושב ראש המפלגה שלה ממפלגת מרצ ביקש להעביר את ההצעה הזאת, וזה בדיוק הערכים של מרצ, מגיעה ואומרת שהיא תצביע נגד ותפיל את החוק הזה. איך אין בושה לעשות את זה?”

ח”כ גלית דיסטל אטבריאן השיבה: “חברת הכנסת שרן השכל רצתה לעשות לנו שיימינג, כי היא יודעת שאנחנו תומכים בלגליזציה, אז הנה אני אוחזת בידי מכתב שנכתב על ידי ראש עלה ירוק. הוא כתב ככה: ‘שרן, אני כותב לך מכתב זה בצער, כנציגה של צרכני הקנאביס נכשלת. בתחילת הדרך כשחששת לומר שאת בעד הסדרת שוק הקנאביס ורק בעד אי הפללה, לא כעסתי כי היית חברת כנסת צעירה. אבל כבר אז היו ניצנים של פחדנות. גיבית החמרה של הענישה כלפי צרכני קנאביס ובגללך קיבלנו מעל 50 אלף קנסות ונגזלו מצרכני הקנאביס מעל 60 מיליון ש”ח. ואז הגיעה ממשלת החילופים נתניהו-גנץ, ממשלה שקידמה לגליזציה, אבל את שרן השכל העדפת להפיל את ממשלת הלגליזציה רק כדי ללכת עם סער. וגם אז ויתרנו לך. ואז הגיעה הממשלה הזו והבטחתם שתהיה לגליזציה בהסכמים הקואליציוניים, סתם פייק כי ידעתם שחלק מהמפלגות לא חתומות. את היית שותפה מלאה לשקר של סער. תתביישי לך. לא רק שהתנגדת למרמה, אלא שתמכת פוסטים בגדעון סער, אדם רשע שהתעלל בך, אני זוכר איך הוא צרח עלייך. במשך שבועות אנחנו דורשים ממך להעלות את הצעת החוק. אז כשאין כלום את מנסה להוציא סיבוב תקשורתי לקראת בחירות. מדובר בחוק לחיזוק האגו של שרן השכל. את סתם מרמה ציבורית’.”

ח”כ יואב קיש ביקש לנאום גם הוא ותקף: “אני מקווה שרן השכל שהפייסבוק לייב שאת עושה עכשיו מכוון לבמה, שכל מי שצופה בך ידע שהחוק הזה פופוליסטי, חוק רע, אמרתי לך תחכי שבוע ונגיע להסכמות. גם ככה חוק סתם, לא מפריע לי. בחרת להביא אותו בלי הסכמות. אז אני אמשיך את המכתב שהתקבל מיו”ר עלה ירוק: ‘…ואז הגיעה הפארסה של חוק הקנאביס הרפואי. כולם עבדו עלייך בעיניים ואמרנו לך את זה, ואת בשלך, במשך שבועות דרשנו ממך להעלות את הצעת החוק. עכשיו כשזה קריאה ראשונה ואין בזה כלום את מנסה לעשות סיבוב תקשורתי לקראת הבחירות? המשמעות היא הישג עלוב לאגו שלך. זה סתם מרמה ציבורית. תמשכי את ההצעה, תפרקו את המפלגה שלכם, תנהלי משא ומתן להקמת ממשלה חלופית ואז אולי תעבירי את הלגליזציה, לא עם השותפים שיש לך היום. תתביישי לך על הניסיון והספין העלוב הזה. יש לכם שר בריאות כושל, יש לו את כל הסמכויות להעביר את המהלך ללא חקיקה, והוא לא עושה כלום. שר כושל’.”

ח”כ שמחה רוטמן גם כן תקף: “עשיתם נזק לצרכני הקנאביס. הצעת החוק הזו עולה ממפלגה שיושב הראש שלה גדעון סער נמצא בניגוד עניינים עם בעל חברת קנאביס. את היית יכולה להצטרף לקואליציה שרוצה לקדם את זה אבל את מעדיפה ללכת לבחירות”.

ח”כ השכל השיבה: “בואו נתחיל עם ח”כ דיסטל, שלא הגיעה אפילו לדיון אחד, ולא היתה כאן גם בכנסות הקודמות ולא יודעת מה היה כאן עם רפורמת ארדן. כאן במליאת הכנסת השר לשעבר ארדן, שהיה השר לבטחון פנים, שהיה מי שהעביר את החוק הזה, אני זו שעמדתי כאן כשהייתי איתו בקואליציה הטחתי בו שהרפורמה הזאת לא טובה ואפילו הצבעתי נגד בניגוד למשמעת הקואליציונית. את ח”כ דיסטל לא תביני מה זה לקום מתוך קואליציה ולעשות דבר כזה בניגוד לעמדת הקואליציה. אז אם נשים את האמת על השולחן, את לא יודעת מה את עושה כאן. לגבי המכתב, מוזר שהחזקת כאן מכתב מעלה ירוק, שהכריזה בעצמה שהיא הולכת להתמודד בבחירות. אף חבר כנסת לא הסכים לשלם את המחירים שאני שילמתי כדי לקדם את הנושא הזה. אין לי ספק שגם מפלגת עלה ירוק שרוצה להתמודד בבחירות מכוונת לאותו קהל מצביעים. אני מאמינה שרוב הקהילה של צרכני הקנאביס מוקירים את הפעילות. לחבר הכנסת רוטמן, ששואל למה לא הגענו להסכמות, אני כבר 3 חודשים מנסה להגיע איתכם להסכמות וכולכם אמרתם שאין שום סיכוי להגיע לפשרה. אז לחכות עוד שבוע ועוד שבוע? ועכשיו בדרך נס אומר ח”כ קיש ‘נגיע להסכמות’.”

יש לציין בעניין עלה ירוק, שכפי שנחשף מוקדם יותר היום במגזין קנאביס, במפלגה מתנהל סכסוך חריף כשהיו”ר הזמני, עו”ד חץ-דוד עוזר, הודיע כי הוא מדיח את מייסד המפלגה בועז וכטל ונוטל את תפקיד היו”ר הקבוע. וכטל טוען מנגד שעו”ד עוזר הוא שסיים את תפקידו במפלגה ומודח מתפקידו. לדברי חברי הכנסת שהקריאו את המכתב מדובר במכתב שהגיע מעו”ד עוזר.

עדכון: מעט לאחר נפילת הצעת החוק הגישה הקואליציה טיוטת תיקון לפקודת הסמים שתאפשר קנאביס במרשם רופא מומחה ללא צורך באישור מליאת הכנסת, כפי שהציע ח”כ יואב קיש לעיל. בשבוע הבא תעלה הטיוטה לאישור ועדת ההסכמות ואם האופוזיציה תסכים השינויים יאושרו ללא צורך בהצעת החוק שנפלה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר