מגלגל...

חוק הקנאביס הרפואי אושר בטרומית, אך האם החקיקה תיעצר?

הצעת חוק הקנאביס הרפואי לביטול חוליית בתי המרקחת והמפעלים בשרשרת הייצור עברה הבוקר בקריאה טרומית בכנסת. עם זאת, נקבע כי ההצעה לא תמשיך הליך חקיקה בשלב זה אלא תחזור לועדת שרים. במשרד הבריאות אומרים שלא יאפשרו קידום שלה מעבר לכך. עבאס מבהיר: "אם לא יהיו שינויים לא נתמוך". באופוזיציה תקפו: "חוק מיותר, עסקת שוחד קלאסית"

לאחר שמפלגת רע”מ הסכימה ללחצים שהופעלו עליה מאז יום א’ מצד גורמי הממשלה, אושרה לפני שעה קלה (ד’) הצעת החוק להסדרה-מחדש של ענף הקנאביס הרפואי בהצבעה בקריאה טרומית בכנסת, ברוב של 54 בעד מול 42 נגד.

ההצעה מבקשת בעיקר לייתר את הצורך במפעלי הקנאביס ובתי המרקחת, ובכך להביא להוזלת עלויות למטופלים, וכן לאפשר לכל הרופאים המומחים בתחומם (ולא רק לכ-100 הרופאים המוסמכים לכך היום) לנפק מרשמי קנאביס על דעתם וללא צורך בהסמכה, הרשאה ובקרה של משרד הבריאות כמו היום.

באופן עקרוני ההצעה אמורה לעבור כעת לדיונים באחת מועדות הכנסת, ואז להמשך חקיקה בקריאה ראשונה, דיונים חוזרים, ואישור סופי בקריאה שנייה ושלישית. עם זאת, בסיכום מוקדם בין מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל לשר הבריאות ניצן הורוביץ נקבע כי הצעת החוק לא תתקדם להליך חקיקה אלא תחזור קודם לדיון בועדת שרים. לדברי משרד הבריאות אין כוונה לאשר המשך הליך חקיקה, וגם יו”ר רע”מ עבאס מבהיר היום: “נותנים הזדמנות אבל אם לא יהיו שינויים, נצביע נגד”.

עד הרגע האחרון לא היה ברור אם מפלגת רע”מ, שהפילה לפני מספר חודשים את הצעת החוק לאי-הפללת צרכני פנאי בטיעון של התנגדות של האיסלאם לכל הקלה בחוק, תתמוך בהצעה זו. לבסוף חלק מספיק מהמפלגה כולל יו”ר המפלגה ח”כ מנסור עבאס וח”כ ווליד טאהא, הצביעו בעד. גם רה”מ נפתלי בנט הצביע בעד. באופוזיציה היתה נוכחות דלה יחסית ולבסוף נקבע רוב מוחץ בעד. יו”ר האופוזיציה בנימין נתניהו לא נכח בהצבעה.

נשות הקואליציה שמחות לאחר אישור החוק בקריאה טרומית (צילום: דוברות הכנסת)
נשות הקואליציה שמחות לאחר אישור החוק בקריאה טרומית (צילום: דוברות הכנסת)

יש להדגיש שמדובר כאמור בשלב מוקדם של החקיקה. סעיפי החוק השנויים במחלוקת, כולל אלה שמייתרים את בתי המרקחת ואת המפעלים ומאפשרים “שיווק ישיר”, וכן זה שנוגע להיתר לרופאים לנפק מרשמי קנאביס רפואי ללא בקרה – מהלך שעשוי להביא למאות אלפי בעלי מרשם לקנאביס רפואי בישראל – עוד עשויים להשתנות גם אם אכן ימשך הליך החקיקה בדיונים בועדה לבסוף, ואולי אף להימחק לגמרי.

בתי המרקחת והמפעלים, הטוענים נגד הצעת החוק, גורסים שגם אם תאומץ ההצעה במתכונתה הנוכחית היא לא תביא להוזלת מחירים מכיוון שגורמים אחרים יגזרו את הנתח במקומם.

אם אכן ימחקו הסעיפים המרכזיים שבמחלוקת בהמשך, למעשה לחוק החדש לא תהיה משמעות אמיתית והוא לא צפוי להביא לירידה במחירים לצרכן שהיתה הסיבה המרכזית לקידומו, ואף לא להקל בתהליך קבלת הרשיונות למעוניינים בטיפול.

מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
“אם לא נצליח להכניס שינויים אחרי הקריאה הטרומית, נצביע נגד” – מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

על פי דיווח של מוחמד מסארווה, ביממה האחרונה התנהלה מלחמת מופתים בין שני פלגי התנועה האיסלאמית בישראל: המופתי המזוהה עם הפלג הצפוני גרס שהחוק מקדם לגליזציה מלאה ולכן הוא מנוגד להלכה. במקביל, המופתי של הפלג הדרומי (רע”מ) ביקש לאמץ תמיכה בחוק כי הוא מתיר שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים.

בכנסת התעוררה מהומה לקראת ההצבעה. המגישה ח”כ שרן השכל טענה כי “ברפורמה שעשה משרד הבריאות לפני שנתיים, המטופלים מקבלים מעין ‘שקית הפתעה’, לא יודעים כיצד התרופה תשפיע עליהם ולאיזו תופעות לוואי היא תגרום. זו אחריותנו לתקן את זה ולהציל את אלו שעדיין לא נפטרו. הצעת החוק עושה את התיקון הנדרש, היא מצמידה את תקינת הייצור לאלו המקובלות בעולם ומחייבת סימון מוצר במדויק בהתאם לבדיקות מעבדה, באופן זה יתאפשר פיקוח אמיתי על התכשירים ועל איכותם ותוקל המלאכה של המשטרה באבטחה ואכיפה שכן היא תדע מה מותר לגדל ולמי.”

ח”כ השכל גם תקפה בחריפות את הרוקחים ובתי המרקחת: “ברור לי שיש בעיה לבתי המרקחת. כתוב שכל יציאה של תרופה היא על ידי רוקח, כך שרוקחים לא יפסידו את עבודתם. מי כן יפסיד? בתי המרקחת שמרוויחים עד 30% מעלות תרופה, איפה שמעת דבר כזה. כאשר מדובר בתרופה שהעלות שלה מגיעה גם ל-3,000 שקלים, משולמים לבית המרקחת 1,000 שקלים לכיס האישי שלהם. אנחנו נדאג שזה יהיה בפיקוח, בחנויות שמוכרות כבתי מרקחת או בחנות ייעודית, אבל הביזיון הזה של בתי המרקחת פשוט לא ימשיך, הם לא ימשיכו לעשות קופה כזו על חשבון חולים קשים”.

ח"כ יואב קיש מוחה נגד הצעת החוק (צילום: דוברות הכנסת)
ח”כ יואב קיש מוחה נגד הצעת החוק (צילום: דוברות הכנסת)

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר: “את הקנאביס צריך לשחרר, אני אומר את זה בצורה ברורה, זה כבול יותר מדי שנים במגבלות בירוקרטיות מיותרות, וצריך לעשות כאן רפורמה אמיתית שתשחרר את השימוש בקנאביס. אני אומר את זה מעבר להצעת החוק, אני תומך בלגליזציה של הקנאביס, וחושב שהגיע הזמן. הצעת החוק הזו מסדירה את השימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. היא קובעת דרישות מהעוסקים בתחום, אופן רישום, מסחר בצמח, כולל העברת שירותי גמילה לקופות החולים.”

הורוביץ הוסיף: “אנחנו סבורים שנכון יותר להסדיר את זה בתקנות ונהלים פנימיים במשרד הבריאות, שחקיקה עלולה דווקא לסרבל ולהגדיל את הנטל הרגולטורי, ואני דווקא רוצה לשחרר את העניין וזה שינוי בעמדת משרד הבריאות. אני בעד ייעול ופישוט המהלך הרגולטורי ויכול להגיד שהתחלנו בעבודת מטה במשרד הבריאות כדי להסדיר את הנושא בצורה מבוקרת תוך איזון בין הצורך למנוע זליגה ושוק שחור ומצד שני למנוע הסדרה מכבידה ומיותרת. צריך לבצע שינויים בתחום הזה, הטיפול בקנאביס כבד, מסורבל וברובו מיותר, ולכן אני קורא לחברי הכנסת לתמוך בקריאה הטרומית, כאשר ההצעה לא תקודם מעבר להצעת חוק זו בטרומית ללא הסכמה נוספת של השרים.”

ראש הממשלה נפתלי בנט עם ח"כ שרן השכל (צילום: דוברות הכנסת)
ראש הממשלה נפתלי בנט עם ח”כ שרן השכל (צילום: דוברות הכנסת)
ראש הממשלה בנט ממחזק את יו"ר רע"מ עבאס (צילום: דוברות הכנסת)
ראש הממשלה בנט ממחזק את יו”ר רע”מ עבאס (צילום: דוברות הכנסת)

ח”כ יואב קיש (הליכוד) השיב להורוביץ: “אני שותף לדעתך, זה חוק מיותר, לא צריך אותו, זה רק כדי שלשרן השכל יהיה עוד הישג. זה עודף רגולציה מיותרת. את כל החוק הזה אני העברתי כבר במשרד הבריאות. אני יכול לעבור איתכם סעיף סעיף, היא לקחה את מה שאני כסגן שר הבריאות עשיתי במשרד הבריאות. אין שום צורך בחוק הזה, מיותר, והיחיד שרוצה את זה זה מי שרוצה לחזק את תקווה חדשה שלא עוברת את אחוז החסימה בסקרים. יש פה אירוע פוליטי, רע”מ צריכים להחליט אם הם תומכים או מתנגדים. אם הם יתמכו זה יעבור ואם לא אז לא.”

ח”כ דוד אמסלם (הליכוד): “תקווה חדשה קיבלו 16 מיליון שקל ערבויות, אחת מהן 4 מיליון שקל ממר קולבר, מי זה מר קולבר, זה בנאדם שיש לו חברת קנאביס, פנאקסיה, וזה גדעון סער הכניס את זה לסעיף הקואליציוני. יש פה עסקת שוחד קלאסית שלא היתה כדוגמתה. שר המשפטים מגיש את חוק הקנאביס, מכניס אותו להסכם הקואליציוני, מקבל 4 מיליון שקל, ועכשיו אנחנו שומעים את שרן השכל דואגת למסכנים ולחולים, הבנאדם למי שכתבו בעיתון עשה עסקאות חוץ בנקאיות בניירות ערך. אם החוק הזה עובר המניה שלו קופצת עוד היום, מנדלבליט לא עושה כלום.”

ח”כ מנסור עבאס דיבר בשפה הערבית ואמר: “לפני שלושה חודשים הוצג בכנסת חוק המתיר שימוש חופשי בקנאביס. למרות שאנחנו בתוך הקואליציה הצבענו נגד מכיוון שיש לנו עמדה דתית בנושא. היום יש לנו חוק אחר שמדבר על שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. ניתן הזדמנות לחוק הזה רק למען שימוש רפואי, אם לא נצליח להכניס שינויים אחרי הקריאה הטרומית, נצביע נגד”.

יו״ר פורום הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים, חיים הורביץ, אשר מייצג את תעשיית הקנאביס הישראלית, מסר בתגובה: “הצעת החוק מסוכנת גם למטופלים וגם לתעשייה המתפתחת. עלולה לחשוף מטופלים לקנאביס שמכיל מתכות כבדות ונגיפים. העברת האחריות מהמפעלים המורשים שעובדים תחת תקינה מחמירה שקבעה ממשלת ישראל, לחוות הגידול עצמן שאינן פועלות תחת תקינה זו יפגעו בצורה קשה במטופלים. קנאביס שלא עבר עיבוד מכיל לרוב חומרים המזיקים למטופל כגון מתכות כבדות, צואה, זיהומים מיקרוביאליים וחומרי הדברה. לצערנו, למרות שהתרענו כי הצעת החוק, על אף היותה חשובה, טומנת בחובה סיכונים קשים לציבור המטופלים בשל קיום שוק פרוץ של מוצרי קנאביס, ההצעה עברה קריאה טרומית כלשונה ללא התיקונים הנדרשים. אנו דורשים כי החקיקה תתוקן באופן מיידי כך שכל הקנאביס אשר ישווק למטופלים יעבור עיבוד במפעלי הקנאביס או כל גוף אחר אשר יעמוד בתקני האיכות הרפואיים הנדרשים, אשר יוודא כי החולים מקבלים את הקנאביס באיכות הרפואית הטובה ביותר, ללא חומרים מסוכנים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר