חוק הקנאביס הרפואי אושר בועדת שרים

ועדת השרים אישרה לפני שעה קלה את הצעת החוק שמבקשת לאפשר שיווק ישיר של קנאביס רפואי "מהחווה לצרכן" ומייתרת את הצורך במפעלי קנאביס יעודיים ובבתי מרקחת בענף, זאת במטרה לנסות להוזיל עלויות. ביום ד' צפויה ההצעה לעלות להצבעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית, ולאחריה יחלו דיונים בסעיפיה בועדה, עד אישור סופי

הצעת החוק להסדרה-מחדש של ענף הקנאביס הרפואי אושרה לפני מס’ דקות בועדת השרים לענייני חקיקה וצפויה לעלות ביום רביעי השבוע להצבעה בקריאה טרומית, שם היא צפויה לקבל גם את אישור חברי הכנסת ולהתחיל בהליך החקיקה.

לקראת מועד ההצבעה היו גורמים שניסו לעצור אותה ובראשם משטרת ישראל. לטענת המשטרה בהצעת החוק יש סעיף שמעביר את האחריות על קביעת תנאי האבטחה מידיה של המשטרה לידי שרי הבריאות והחקלאות ובהתעייצות עם השר לביטחון פנים. לבסוף הוחלט ככל הנראה כי סעיף זה ינוסח מחדש.

מתנגדת בולטת נוספת היא הרשות למלחמה בסמים ששמה הוחלף לאחרונה ל”הרשות הלאומית לביטחון קהילתי”. לטענת הרשות הצעת החוק תוביל לזליגה של קנאביס רפואי לאוכלוסיה שאינה מחזיקה ברישיון שימוש בקנאביס ובדגש על צעירים ואוכלוסיות חלשות.

כפי שנחשף במגזין קנאביס בסוף השבוע, נרשמה התנגדות צפויה מצד בעלי המפעלים ובתי המרקחת. הסתדרות הרוקחים המייצגת את בתי המרקחת הפרטיים הגישה מכתב דחוף לשרי הבריאות והמשפטים בבקשה לעצור את הליך החקיקה ובכל מקרה לבטל את הסעיף המייתר את חלקם של בתי המרקחת בענף.

הסוגיה הבעייתית המרכזית מבחינת הסתדרות הרוקחים היא הסעיף בהצעת החוק שעשוי לאפשר ניפוק מוצרי קנאביס רפואי “בכל מתחם”, כלומר לא רק בבתי מרקחת. לדברי הרוקחים “אין תקדים למצב בו תכשיר הנמכר על פי מרשם מנופק שלא בבית מרקחת”.

למרות ההתנגדויות כאמור הצעת החוק קיבלה את תמיכת השרים בכפוף לכמה תיקוני סעיפים.

שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס לפני כחודשיים הצעת החוק מבקשת להסדיר לראשונה את ענף הקנאביס הרפואי בחוק לאחר שנים בהן הוא התנהל מתוקף החלטות ונהלים פנימיים.

בין השאר מוצע בנוסח הנוכחי של הצעת החוק שהוגשה על ידי ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) כי הקנאביס הרפואי יוכל להיארז בשטחי חוות הגידול, בחלקת הפוסט-הארווסט, ללא צורך לעבור דרך מפעל קנאביס יעודי.

כמו כן מוצע לאפשר שיווק ישיר של קנאביס רפואי, מהחווה לצרכן, ללא הכרח לנפק את הקנאביס בבתי מרקחת בלבד כפי שקבוע כיום וזאת על מנת להביא להוזלת מחירי הקצה שעד 30% מהם נגזרים על ידי בתי המרקחת.

כידוע, מחירי הקנאביס הרפואי עמדו באסדרה הישנה על 370-470 ש”ח בחודש לכל כמות, בעוד שמאז 2019 התשלום הוא במתכונת שוק חופשי ופר מוצר. מחירי המוצרים נעים כיום בין 100 ל-325 ש”ח ל-10 גרם והמחיר הממוצע עומד על כ-240 ש”ח, כך שמטופל הצורך כ-30 גרם (הממוצע בשוק) ישלם בממוצע יותר מפי 2 מהמחיר במתכונת הישנה.

שינוי זה משנה את אחת התפיסות המרכזיות שהובילו לרפורמה בענף בשנים שעברו והיא ניתוק הקשר בין היצרן לצרכן, כמו בתרופות. בפועל כיום לא מעט מהחברות המייצרות מחזיקות גם בבתי מרקחת לממכר קנאביס ובכך למעשה “עוקפות” את הניסיון להפריד בינן לבין הצרכן. לכן, כך טוענים גורמיםם בענף, אין טעם להמשיך לחייב מכירת קנאביס דרך בתי מרקחת בלבד.

על פי הצעת החוק, בין היתר, במקום כ-12 קטגוריות מוצרים שונות כיום (למשל T20 או T15 או T10 המייצגות טווח של אחוזי THC במוצר), יהיו רק 3 קטגוריות: T1 שתסמל מוצרים וזנים המכילים בין 0 ל-10 אחוז THC, לאחר מכן T2 שתסמל מוצרים עם 10%-20% THC ולבסוף קטגוריית T3 שתסמל את הזנים החזקים ביותר המכילים יותר מ-20% THC.

על פי ההצעה יחויבו מגדלי הקנאביס הרפואי להציג מפרט “זני גנטיקות” בטרם קבלת אישור לשיווקו של זן, במטרה למנוע את המצב הנוכחי בו חברות משווקות זנים שונים תחת אותו שם או לחילופין את אותו הזן בשמות ומותגים שונים.

שינוי קל נוסף הוא שמלבד הקנבינואידים THC, CBD, CBN יוצגו על גבי אריזות הקנאביס הרפואי גם נתוני הקנבינואידים CBG ו-CBC ובנוסף גם את הפיטוקנבינואידים הצמחיים (THCA, CBDA, CBGA) וכן את כל חומרי ההדברה בהם נעשה שימוש בהליך הייצור.

נוסח ההצעה עתיד עוד כאמור בכל מקרה לעבור שינויים בדיונים שיערכו בועדה בכנסת לאחר האישור בקריאה טרומית (ישודרו בשידור חי כאן במגזין קנאביס), וכן בדיונים נוספים לאחר ההצבעה בקריאה ראשונה ועד לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית – תהליך שעתיד להימשך כמה חודשים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר