חוק הפוליגרף: שוטרים יחויבו להודות אם עישנו קנאביס

שר ומפכ”ל המשטרה הסכימו על השאלות שיוצגו מעתה בבדיקות פוליגרף שיערכו לקצינים ולמועמדים לגיוס למשטרה. בין השאר יישאלו השוטרים אם עישנו קנאביס, עברו עבירות פליליות וכד’.

מפכ”ל המשטרה רוני אלשיך ושר המשטרה גלעד ארדן, סיכמו ביניהם כיצד תיראה רשימת השאלות בבדיקות הפוליגרף החדשות איתן יאלצו בקרוב להתמודד קציני משטרת ישראל.

ההחלטה לערוך בדיקות פוליגרף ולעמת עם שאלות מהעבר את כלל קציני המשטרה, כולל מועמדים לדרגת ניצב, אושרה במסגרת “חוק הפוליגרף” שאושר ביולי 2017 בכנסת ביוזמתו של השר.

מפרטים שחשף עיתון “ישראל היום” עולה כי בבדיקת הפוליגרף תיבדק לצד שלל נושאים בתחום הפלילי גם השאלה האם הוא או היא עישנו קנאביס בעברם.

“סוכם כי הנבדקים ישאלו בפוליגרף בנוגע לעבירות פליליות חמורות, שימוש בסמים מסוכנים, ניצול יחסי מרות או יחסי תלות לשם קבלת טובות הנאה אסורות, קיום קשרים אישיים בניגוד לפקודות המשטרה, וכן שאלות בנוגע למילוי תפקיד תוך ניגוד עניינים מהותי,” דווח.

קציני משטרה המכהנים בתפקידים רגישים במיוחד, כמו ראשי יחידות ארציות בלהב 433 המנהלים חקירות רגישות, יידרשו בבדיקת הפוליגרף לסוגיית ההדלפות, והם יישאלו על מסירת מידע מסווג ורגיש לגורם שאינו מוסמך.

הכתב איציק סבן מציין כי מפכ”ל המשטרה נדרש לאחרונה לסוגיית ההדלפות מהחקירות נוכח טענות שהשמיע נתניהו כי המשטרה מדליפה פרטים על חקירותיו, וטען כי הנחקרים ועורכי הדין הם אלו שמדליפים.

מלבד קצינים ייבדקו בשאלות פוליגרף גם מועמדים צעירים לגיוס למשטרה, כולל שאלות בדבר מעורבותם בעבירות פליליות, שימוש בחומרים פסיכו־אקטיביים, קשר עם גורמים עברייניים, מסירת מידע מסווג ועוד.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי