טוען...

חוקרי מכון וולקני מזהירים: נפגע בפיתוח הקנאביס הרפואי

בתגובה לקיצוץ צפוי של 22% בתקציב 2019, מודיע מכון המחקר הממשלתי לשר החקלאות אורי אריאל כי מהלך זה עלול לחייב אותם ליזום הפסקות חשמל שיפגעו בין השאר גם במחקר ובגידול הקנאביס הרפואי.

בקיץ 2016 הוקם לראשונה בישראל מרכז מחקר קנאביס ממשלתי רשמי, כולל חממת גידול ומעבדות משוכללות המיועדות בין השאר לפיתוח זני קנאביס ישראליים מקוריים, מחקר גנטי וגילויים פורצי דרך בתחום.

מרכז הקנאביס הלאומי הוקם בשטח מכון וולקני – מכון המחקר החקלאי הממשלתי – שבמקרה או לא, נמצא בעיצומו של מאבק נגד תכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעתיק את מיקומו לצפון הארץ.

מרכז קנאביס רפואי מכון וולקני
המרכז הלאומי למחקר בקנאביס (מכון וולקני)

מכה חדשה שהונחתה עתה על המכון היא קיצוץ צפוי של 22% מתקציב המכון בשנת 2019, שהוביל לתרעומת בקרב החוקרים ולאזהרות יוצאות דופן על פגיעה אנושה במחקר ובפיתוח – כולל בתחום הקנאביס.

“שר החקלאות מקצץ בלא פחות מ-55 מיליון שקלים מתקציבו של המכון, מדובר בלעג לרש ואחיזת עיניים,” קובעת ד”ר נירית ברנשטיין, חוקרת במכון האחראית בין השאר גם על תחום מחקר הקנאביס.

בנייר עמדה שפרסמו חוקרי מכון וולקני השבוע, הם אף מזהירים את שר החקלאות כי הקיצוץ המתוכנן יחייב אותם לבצע הפסקות חשמל יזומות שעלולות לפגוע בחדרי הקירור של בנק הגנטיקה של הקנאביס וכן בחממות ובגידול הקנאביס הרפואי.

“הקיצוץ מפתיע מאחר שהוא גם עומד בסתירה להצהרותיהם של ראש הממשלה ושר החקלאות בדבר חשיבות המחקר החקלאי המתקיים במכון וולקני”, נכתב בנייר העמדה. “הקיצוץ אף עומד בסתירה ישירה להתחייבות מפורשת של שר החקלאות שניתנה בוועדת המדע ב-2016, בה הבטיח שהיוזמה להעתקת המכון לצפון לא תוביל לייבוש תקציביו, ועומד בסתירה למדיניות הממשלה שבמסגרתה הוחלט לתגבר את תקציבי המכון”.

אורי אריאל שר החקלאות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
“קיצוץ הרסני של שר החקלאות, מדובר בלעג לרש” – אורי אריאל, שר החקלאות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

חוקרי המכון טוענים עוד כי מדובר ב”קיצוץ הרסני שהושת ללא כל ניסיון מצד הנהלת משרד החקלאות להבין את המשמעויות שיהיו לו על פעילות היחידה, שיגרום הלכה למעשה לבעיות חמורות בפעילות השוטפת, לפגיעה אנושה במחקר עד כדי עצירתו ולסיכון עצם קיומו של מינהל המחקר החקלאי”.

מכון וולקני הוא מוסד המחקר הגדול ביותר העוסק במחקר חקלאי בישראל, הפועל כיחידת סמך של משרד החקלאות ואחראי לכ-75% מפיתוח המחקר החקלאי בישראל.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: “בעקבות קיצוצים של משרד האוצר, קוצץ תקציב משרד החקלאות באופן רוחבי בכל יחידות המשרד, ובהתאמה, תקציב מכון וולקני לשנת 2018 קוצץ בדומה ליתר יחידות המשרד. לגבי תקציב 2019, מאחר ובשנים הקודמות הקיצוץ הרוחבי לא חל על מכון וולקני והמשרד ספג זאת, התבצע איזון בשנת 2019 בכל הנוגע לענייני הנהלה וללא כל קשר לפיתוח המחקרי המתבצע במכון. אדרבה, תקציב המחקר בחקלאות ותקציב שידרוג המעבדות גדל עבור התקציב לשנת 2019. תקציב המחקר הוכפל ותקציב שידרוג המעבדות הוגדל ב-15 מיליון ש”ח”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר