חוקרים: קנאביס גרם לזקפה בלתי נגמרת

פריאפיזם (זקפה ממושכת ללא גירוי מיני) היא מצב רפואי נדיר ומסוכן. קבוצת רופאים מארה"ב מפרסמת תיעוד נדיר של מקרה כזה שנגרם לטענתם עקב שימוש בקנאביס.

האם קנאביס עלול לגרום, במקרים נדירים, לזקפות כואבות וממושכות? עדיין אין מספיק ראיות כדי לדעת בוודאות, אך זה בדיוק מה שקבוצת רופאים מהמרכז הרפואי באוניברסיטת Mercer בג’ורג’יה, ארה”ב, טוענת שקרה לגבר אפרו-אמריקני בן 32 שטופל בחדר המיון שלהם.

תיעוד המקרה פורסם בשבוע שעבר (13.2) בכתב העת Journal of Cannabis Research שמפורסם ע”י המכון לחקר קנאביס בקולורדו, ואחד מעורכיו הוא פרופסור רפאל משולם.

“פריאפיזם (זקפה ממושכת וכואבת) היא בעיה אורולוגית חמורה שדורשת טיפול דחוף,” נכתב במאמר. “אם הזקפה נמשכת מעבר ל-24 שעות, עשוי להיגרם למטופל נזק רציני שמתבטא ב-90% מהמקרים בפגיעה בלתי הפיכה בתפקוד המיני בעתיד”.

המטופל הגיע בתחילה לחדר מיון בעקבות זקפה כואבת שנמשכה 12 שעות, טופל ושוחרר. לאחר שבועיים הוא הגיע שוב לחדר המיון עם זקפה שנמשכה 6 שעות, ובשלב זה כבר עבר בדיקות ותחקור רפואי מתקדם יותר בניסיון להבין מדוע תופעה כה נדירה מתרחשת אצלו יותר מפעם אחת תוך זמן קצר.

בתשאול הרפואי סיפר המטופל כי הוא מעשן קנאביס כמה לילות בשבוע בחצי השנה האחרונה, וכי שתי תקריות הפריאפיזם שלו התרחשו תוך זמן קצר לאחר שעישן. בחצי השנה האחרונה היו לו לפחות עוד 4 מקרים של זקפה כואבת שנמשכה 4 שעות לאחר עישון קנאביס, אך פסקה לבסוף ללא טיפול רפואי.

לא מדובר בבעיה חדשה עבור אותו מטופל – אותו הדבר היה קורה לו שוב ושוב כאשר היה מעשן קנאביס בצעירותו, כך לדבריו. כאשר הפסיק עם הקנאביס בשנות ה-20 לחייו, הבעיה נפסקה והוא לא חווה שום מקרה נוסף של פריאפיזם – עד שחזר לעשן לפני כחצי שנה, כאמור.

בצעירותו הוא ניגש לקבל טיפול רפואי בבעיה, ועבר אז בהוראת הרופאים אבחון מלא ששלל את כל הסיבות הפיזיולוגיות העיקריות לפריאפיזם ובראשן אנמיה חרמשית ומחלות דם אחרות, כמו גם סוכרת.

גם הפעם הרופאים בדקו אותו כדי לשלול כל סיבה אפשרית לפריאפיזם – כולל בדיקות סמים שהראו כי המטופל לא השתמש בשום סם או תרופה למעט קנאביס.

הגורם הנפוץ ביותר לפריאפיזם הוא שימוש מוגזם בתרופות לאימפוטנציה כמו ויאגרה וסיאליס. אצל גברים מסוימים זה עשוי לקרות גם בלי לעבור על המינון המומלץ, כתוצאה מרגישות כזו או אחרת לתרופה, אך אלו מקרים נדירים.

החוקרים מציינים כי בספרות המחקרית ידועים גם כמה סמים בלתי חוקיים שעשויים לגרום לפריאפיזם, כמו MDMA, קוקאין, וסטרואידים, אך למיטב ידיעתם מעולם לא תועד בעבר מקרה שבו קנאביס היה הגורם הבלעדי לתופעה.

בעבר נרשמו כבר 5 מקרים מתועדים של פריאפיזם שהתרחש לאחר שימוש בקנאביס, אך בכל אחד מהם היה גורם נוסף שזוהה בסבירות גבוהה יותר בתור האשם – לשניים מהמטופלים האלו הייתה אנמיה חרמשית, לאחד הייתה סוכרת, אחד השתמש בנוסף לקנאביס גם ב-MDMA, ואחד השתמש גם בקוקאין ובסטרואידים.

עם זאת, הם מציינים כי בעבר כן תועד מקרה של פריאפיזם בעקבות שימוש בקנבינואידים סינתטיים, מה שמחזק את הטענה שלהם בדבר היכולת של קנאביס לגרום גם כן לתופעה. תיאור המקרה ההוא פורסם באפריל 2018 בכתב העת הבינלאומי לאנדרולוגיה (תחום רפואה שעוסק באיבר המין הגברי), והיה הראשון לתעד מקרה של פריאפיזם שנקשר באופן בלעדי לשימוש בקנבינואידים.

המטופל בן ה-28 סבל מזקפה שנמשכה 58 שעות לאחר שימוש בקנבינואידים סינתטיים (“נייס גאי”), והרופאים בחדר המיון לא הצליחו להקל על המצב אפילו אחרי שביצעו בו ניתוח. בסופו של דבר הם “ביצעו בו השתלה של תותב (פרוטזה) לפין בתור מוצא אחרון”. גם במקרה הזה נשללו כל הסיבות הפוטנציאליות האחרות לפריאפיזם.

קשה אמנם להסיק מסקנות ממקרים בודדים, אך החוקרים טוענים כי “אם קנבינואידים סינתטיים יכולים לגרום פריאפיזם, הרי שקנאביס צמחי, שפועל על אותם קולטני CB1, יכול גם הוא לגרום לתגובה זו”, והם גם מעלים כמה השערות לגבי המנגנון הפיזיולוגי שבבסיס התופעה.

התאוריה הראשונה שלהם משערת כי קנבינואידים עשויים להפר את האיזון העדין שקיים בין שני חלקי מערכת העצבים האוטונומית: מערכת העצבים הפראסימפטתית, שיוצרת את הזקפה, ומערכת העצבים הסימפטתית, שמסיימת את הזקפה. לטענתם, קנבינואידים מעכבים את פעילות המסלול התורקולומברי במערכת הסימפטתית שאמור לגרום לזקפה להסתיים, וכך מאפשרים לפעילות הפראסימפטתית שיצרה את הזקפה להמשיך ללא התנגדות.

לחילופין, הם מציעים כי הסיבה עשויה להיות פעילות מוגברת של טסיות דם, תופעה שכבר קושרה בעבר עם שימוש בקנאביס ועשויה לגרום לפריאפיזם. לבסוף, הם מציעים גם אפשרות פשוטה יותר – השימוש בקנאביס מרחיב כלי דם, וההשפעה הזאת שלו היא שמפריעה לזקפה להסתיים. הקשר בין קנאביס לפריאפיזם, אם כן, נובע או מאחת מהסיבות האלו, או משילוב שלהן.

תהיה הסיבה אשר תהיה, הקשר ארוך השנים בין שימוש לקנאביס לפריאפיזם אצל המטופל המדובר, בצירוף העובדה שהדבר אינו קורה כאשר הוא נמנע מקנאביס והיעדר כל גורם אחר שעשוי להסביר את התופעה, הביא את הרופאים לקבוע כי מדובר במקרה נדיר אך אמיתי של פריאפיזם כתוצאה משימוש בקנבינואידים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר