חוקרים בדקו כמה קנאביס ירגיע אתכם – וכמה עלול לגרום לחרדה

אחת הסיבות הנפוצות לשימוש בקנאביס היא תחושת הרוגע לה הוא גורם. יחד עם זאת כמויות גדולות מדי עלולות להוביל לתחושה בלבול וחרדה – אפילו קשה. חוקרים ניסו להבין מה הכמות של קנאביס שתשרה נינוחות ושלווה ומה הגבול שאם חוצים אותו עלולים להרגיש לא נעים. המחקר אינו שלם כמובן מאחר והתחושה לאחר השימוש תלויה במשתנים רבים כמו נסיון קודם, סביבה ועוד.

אם נשאל את רוב צרכני הקנאביס מדוע הם משתמשים בצמח, סביר שלא מעט מהם יגידו שעושים זאת כדי להירגע. רכיבי הקנאביס ידועים ככאלה שתורמים לתחושת השלווה והורדת הלחץ וזני קנאביס רבים נחשבים לתרופה של ממש לבעיות שינה וקשיי הירדמות ואף ניתנים לסובלים מפוסט טראומה כדי להרגיע חרדות.

מנגד אין כמעט צרכן קנאביס שלא חווה את מה שמכונה ‘סאטלה רעה’, המביאה עמה לעתים תחושות חרדה או חוסר נוחות ובמקרים חמורים אף פאניקה של ממש וזעה קרה – במיוחד בקרב אלו שאינם מנוסים בצריכת כמויות גדולות.

הגורמים המשפיעים על התחושה שלאחר צריכת הקנאביס, בין תהיה טובה ונעימה או מטרידה ומציקה, הם רבים: זן הקנאביס בו נעשה שימוש וכמויות והאיזון בין רכיביו (קנבינואידים וטרפנים) הם פקטור אחד, אופן הצריכה המיקום והחברה הם גורם נוסף – כשלידם משתנים אחרים כגון שעת הצריכה, משך הזמן הפנוי והאם מדובר בג’וינט הראשון של היום, שישפיע כנראה יותר מהאחרון.

חוקרים רצו לבדוק את אחד הגורמים שכנראה משפיעים יותר מהכל על ההבדל בין ‘היי’ משרה שלווה לסאטלה קשה שרק נרצה שתיגמר (אגב, כך נעזור לה לעבור) – והוא כמובן כמות הקנאביס הנצרכת, או נכון יותר כמות ה-THC, הקנבינואיד הגורם לעיקר ההשפעה הפסיכואקטיבית.

בשביל המחקר, שמומן בחלקו על ידי הרשות האמריקנית למלחמה בסמים (NIDA) ופורסם בירחון להתמכרות לאלכוהול וסמים, אספו החוקרים למשך שני מפגשים נפרדים 42 מתנדבים בגילאים 18 עד 40, כולם אנשים שכבר צרכו קנאביס בעבר אך אינם עושים זאת באופן יומיומי. הם הפרידו אותם לשלוש קבוצות ונתנו לכל קבוצה או מנה קטנה (7.5 מ”ג THC), או מנה גבוהה (12 מ”ג THC), או מנת פלסבו (ללא השפעה כלל).

שעתיים לאחר נטילת מנת ה-THC התמודדו המתנדבים בכל אחת מהקבוצות עם משימה כלשהי המעוררת תחושת לחץ. בביקור הראשון הם עברו ראיון עבודה פיקטיבי תוך שהם מצולמים במצלמת וידאו לכל אורכו ולאחר מכן קיבלו סדרת מספרים בעלי 5 ספרות ונתבקשו להחסיר בכל פעם את המספר ב-13. בביקור השני הוטל עליהם לדבר באופן שוטף על ספר או סרט אהוב ולאחר מכן שיחקו בסוליטייר.

“מצאנו שכמויות קטנות של THC הפחיתו את המתח, בזמן שמנות גבוהות הובילו להשפעה מנוגדת,” הסבירה עורכת המחקר אמה צ’יילדס, פרופסור לפסיכיאטריה מאוניברסיטת אילינוי בשיקגו, ארה”ב, בהודעה לעיתונות.

על פי התוצאות, אלו שקיבלו מנות קטנות יותר של THC היו רגועים יותר מאלו שקיבלו את המנות גבוהות ורגועים יותר גם מאלו שקיבלו מנות דמה (פלסבו). מנגד אלו שנטלו את המנות הגבוהות יותר הרגישו פחות טוב, נאלצו לעצור יותר את ראיונות העבודה המדומים ודיווחו על תחושות לחץ חמורות יותר במבחנים.

יחד עם זאת בכל המקרים נמצא כי אותן תחושות חרדה היו תחושות בלבד ולא הובילו לכל שינוי בקצב הלב, לחץ הדם או רמות ההורמונים שנבדקו ונמצאו זהות בכל הקבוצות.

“המנות שניתנו במחקר הן בעלות השפעה מקבילה למספר שאיפות מסיגריית קנאביס,” אמרה פרופ’ צ’יילדס, כלומר כמה שאכטות בודדות מג’וינט אמורות לעמוד בהגדרת המנה הנמוכה, בעוד ששאיפת מעל לחצי ג’וינט כבר תיחשב כמנה גבוהה.

מחקר שפורסם בשנה שעברה בדק את כמות הקנאביס הממוצעת בג’וינט ומצא כי מדובר בכמות של 0.32 גרם. אם לוקחים בחשבון שחלק מה-THC נשרף ניתן לומר שעישון של מחצית מהנתון הזה (חצי ג’וינט) יוביל לצריכת כ-10 מ”ג של THC (תלוי בזן ובמשתנים נוספים) – שהם בדיוק באמצע בין המנה הגבוהה במחקר החדש (12 מ”ג) למנה הנמוכה (7.5 מ”ג).

מדובר אמנם במחקר מעניין שמציג ממצאים עליהם יכולים להעיד גם אלו שהתנסו בשימוש בקנאביס, אך ישנם כאמור כמה סייגים: קבוצת הבדיקה היתה קטנה וכללה רק צרכנים לא-קבועים, בעוד שידוע שצרכנים קבועים מתרגלים לכמויות גדולות בהרבה. לצד זאת יש את עניין זני הקנאביס השונים המכילים כמויות שונות של רכיבים הפועלים יחדיו (“אפקט הפמליה“) ובעיקר CBD הידוע כ’מאזן’ של השפעות ה-THC, בעוד במחקר זה ניתנו לנבדקים מנות THC טהור בלבד. גורם נוסף הוא האתגרים בהם נאלצו הנבדקים להיתקל, זאת לעומת ההרגל שלהם לצרוך את הקנאביס באווירה רגועה ולא בעת מבחנים.

“מחקרים כמו זה, הבוחנים את השפעות הקנאביס, הם נדרשים במיוחד בהתחשב בשימוש הנרחב בקנאביס הן בפן הרפואי והן לשימוש שאינו רפואי,” אמרה פרופ’ צ’יילדס. “לצערנו הגבלות חוקיות גורמות לכך שיהיה קשה ביותר לערוך מחקרים מסוג זה.”

תוצאות המחקר מחזקות עוד יותר את התופעה המתרחבת של שימוש בקנאביס במנות קטנות, המכונה ‘מיקרודוזינג’ (מיקרו-מינון). מחקר שפורסם בשנה שעברה בקרב 20 אלף משתתפים מצא שמנות קטנות יכולות להועיל יותר גם מבחינה רפואית. “במהלך המחקר גילינו שלמרבית האנשים ישנו סף של מינון שמתחתיו היתרונות הרפואיים של הטיפול גדלים בצורה משמעותית,” הסביר אז ד”ר דסטין סולאק, עורך המחקר. “מעל מינון זה מתחילים החולים לפתח עמידות ולחוות ירידה ביתרונות הרפואיים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר