חומר מסוכן: עוברים את הקו הירוק

“שיתוף הפעולה הזה כנראה לא יביא שלום, אבל הוא מדיר שינה מעיניהם של קצינים בכירים בצה”ל והמשטרה” – עקיבא נוביק, כתב ‘ידיעות אחרונות’, מפרסם את סיפור שיתוף הפעולה בין סוחרי החשיש הפלשתינים לישראלים שמעיזים לחצות את הקו הירוק ומדבר גם על המחירון שלנו כאן במגזין קנאביס.

לפני שלושה שבועות נרצח החייל תומר חזן ז”ל בנסיבות שנותרו מסתוריות עד היום. בכתבה שפרסמנו למחרת האירוע, דווח על עדויות של אלו שעבדו עם חזן וטוענים כי למעשה הוא נסע לקלקיליה בכדי לנסות ו”להתארגן” על כמות נכבדת של חשיש.

תומר חזן
תומר חזן ז”ל

כעת מסתבר שהאירוע, על אף שבמקרה זה נגמר ברצח, הוא איננו מקרה בודד ונראה כי תופעת הסחר במריחואנה וחשיש בין ישראלים לתושבי הרשות הפלשתינית הינה נפוצה למדי.

עקיבא נוביק, כתב “ידיעות אחרונות”, מפרסם הבוקר (9.10) כתבה בשם “חומר מסוכן: עוברים את הקו הירוק” ובה הוא מפרט על התופעה ההולכת ומתרחבת. “גדר הגבול עם מצרים מקשה על מבריחי הסמים, והתוצאה: תקופת יובש בישראל. הפתרון: יהודים רבים קונים סמים בשטחים, שם היובש הוא שמועה רחוקה.”

סוחרים במריחואנה וחשיש מעבר לקו הירוק

“מי שמבריח סמים במעבר אלנבי יכול במקומם להכניס נשק, וישראלי שמגיע לחברון או לכפרים על הקו הירוק יכול בקלות להיחטף,” אומר בכתבה פקד ניר סרוסי, בלש משטרת ש”י. “זה עניין של רגעים. הפלסטינים יודעים שקל למשוך פנימה בן אדם, וברגע שבחור יהודי נכנס לחברון בשביל אצבע חשיש, לא צריך להתאמץ יותר מדי כדי שזה יהפוך לפיגוע. היו גם פרשיות שבהן גם נערי גבעות קנו סמים מפלסטינים. אני אומר שברגע שאתה צרכן של סם, פחות משנה מי הספק אלא מה איכות החומר. קונים בלי שיקולים של גזע, מין ודת.”

“לנו במשטרה קשה מאוד לאכוף את החוק בשטחי A שבשליטת הרשות,” הוא ממשיך. “אני לא יכול להיכנס לשם כל פעם שבא לי, אז הם מרגישים בטוחים ולכן בשנה־שנתיים האחרונות אנחנו מטפלים יותר ויותר בפרשיות של פלסטינים שמוכרים סמים למתנחלים ולישראלים.”

“זה עובד לפי היצע. צריך להבין שהמחירים קפצו לאחרונה בצורה מאוד משמעותית. פלטה של מאה גרם חשיש מרקיעה שחקים ומגיעה ל־ 4,000 שקל לפעמים. אין מחירון קבוע, וזה הולך לפי מה שיש יותר בשטח. למה קונים אצל פלסטינים? בחור מהבקעה לא ייסע למרכז לקנות אם יש לידו סוחר סמים. לא אכפת לו אם זה פלסטיני. זה קודם כל נוחות”.

כמה זה עולה מעבר לקו הירוק?

בכתבה מזכיר נוביק גם את מגזין קנאביס: “אתר הסטלנים ‘קנאביס’ מנהל בחודשים האחרונים מעקב אחר מחירי הסמים בארץ. בכל המחוזות מחירו של גרם מריחואנה נע בין תשעים למאה שקלים,” נכתב. “באתר מופיעה מפת הארץ, ומחירון סמים בכל מחוז. רק אזור אחד חסר במפה: יהודה ושומרון.” (למחירון המדובר לחצו כאן).

על אף שהסיבה היחידה לכך ששטחי יהודה ושומרון אינם מופיעים במפה הינה העובדה שהמפה מסונכרנת אוטומטית עם ‘גוגל’ שאינו מציג את החלק הזה של המדינה, אביחי, תושב התנחלות באזור מודיעין אומר בכתבה כי “זה לא מקרי. קשה מאוד לדעת מה קורה פה כי יש מלא מגדלים, יהודים וערבים, והמחסור במרכז לא רלוונטי לכאן. פה השוטרים מוכוונים בעיקר לפשיעה לאומנית, מה שנקרא תג מחיר. פחות אכפת להם אם אתה מתארגן בקטנה, אלא רק אם אתה מגדל רציני. בתל־אביב, מי שמגדל מקושר אוטומטית לפשע. פה האבטיפוס של פושע הוא אחר לגמרי.”

“הדיבור הוא שיש פחות יובש ביהודה ושומרון,” ממשיך אביחי. “קל להתארגן ולא פעם באים אליי חברים מהמרכז ונגנבים מהחומר שאני מחזיק. הם אומרים שאצלם יש רק חום (חשיש) וכמעט שאין ירוק (גראס). למה זה קורה? יש פה יישובים גדולים ומרווחים. יש בכלל הרבה שטחים פתוחים ויש הרבה פרטיות מכל הבחינות. כשיש לך שטח גדול אתה יכול לעשות מה שאתה רוצה בבית. אני נחשפתי לאנשים שמגדלים בעצמם ומזמינים חברים מהמרכז ומירושלים ‘להתארגן’.”

יעל, תושבת גבעתיים בת 32 , שבשנה האחרונה הגיעה “לפחות שלוש פעמים” להתנחלות בלב יהודה ושומרון כדי לעשן ג’וינט, מספרת בכתבה: “הייתי באזור הזה רק בצבא, ועקרונית במקרה של שלום אני בעד להחזיר את השטחים, אבל עד שזה יקרה למה לא ליהנות מהמצב שם? זה לא שהפכתי לתומכת התנחלויות גדולה, פשוט חבר הכיר לי את השיטה ומה לעשות שהיא עובדת.”

“רק שלא יעשו לגליזציה בשטחים…”

“תארו לכם שהרשות הופכת למדינה בגבולות זמניים, כפי שאבו מאזן דורש,” אמר לפני כמה שבועות על פי הכתבה קצין בכיר בפיקוד המרכז בשיחה פנימית. “יום אחר כך הם יכולים להכריז על לגליזציה מלאה לאזרחי חוץ. כלומר, כל ישראלי שבא יכול לעשן ולקנות סמים כאוות נפשו”.

הכתבה המלאה בידיעות אחרונות
הכתבה בידיעות אחרונות היום

“לכאורה מדובר בחזון אחרית הימים,” כותב נוביק. “זאבים מעשנים עם כבשים ברוח נערי ‘עשו אהבה, לא מלחמה’ של שנות השישים בארה”ב. אולם במערכת הביטחון יש מי שרואים בכך תרחיש אימתני. הקצין העריך אמנם את סיכויי התרחיש כנמוכים מאוד, בעיקר בשל חוסר האמון בתהליך המדיני, אולם ‘זה בהחלט מצב שלא הכרנו בעבר ויצריך המון מחשבה’.”

“כבר נתקלנו במשהו דומה עם הקזינו ביריחו,” מסכם פקד סרוסי. “הפלסטינים ניצלו את האיסור על הימורים בישראל ועשו הרבה כסף. אם יקרה דבר כזה זה ימשוך מן הסתם הרבה הרבה ישראלים ושוב נהיה תחת איום של ניצול הפלטפורמה לפיגועים. אבל זה עדיין מאוד תיאורטי ורחוק.”

הכתבה המלאה של עקיבא נוביק מופיעה היום (9.10) במוסף ’24 שעות’ של ‘ידיעות אחרונות’.

ראו גם: האם ישראל מפיצה סמים כדי לפגוע בחברה הפלשתינית?

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי