אגודת הפסוריאזיס לליצמן: “גם אנחנו רוצים קנאביס רפואי”

אגודת הפסוריאזיס הישראלית פנתה היום (ב’) במכתב לשר הבריאות יעקב ליצמן, בבקשה להוסיף את 200 אלף חולי הפסוריאזיס בישראל לרשימת מקבלי הרישיונות לשימוש בקנאביס רפואי בישראל. בשנים האחרונות נפוץ השימוש בשמן ‘המפ’ כטיפול בפסוריאזיס, אך החולים מעוניינים כעת “בדבר האמיתי”.

בשנת 2004 הודיע משרד הבריאות כי הוא מחריג “שמן המופק מזרעי המפ” מפקודת הסמים המסוכנים האוסרת על כל החזקה ברכיב של קנאביס – מה שאיפשר ייבוא של שמן המפ לארץ ומכירתו בחנויות טבע ובתי מרקחת שונים. במהלך השנתיים האחרונות נפוצו ברשת סיפורים מרגשים על חולי פסוריאזיס שהצליחו להירפא בעזרת אותו שמן המפ – מה שהוביל לכך שהוא אזל מהמדפים, על אף שמחירו בישראל גבוה עד פי 3 ממחירו בהזמנה באינטרנט.

חולי פסוריאזיס רוצים קנאביס רפואי
פסוריאזיס – מחלה כרונית ללא תרופה

עם זאת, ה’המפ’ מכיל רק מעט ממגוון הרכיבים העשיר שיש לקנאביס להציע, וחולי פסוריאזיס שנחשפו למחקרים שפורסמו בנושא, דורשים כעת כי גם להם יינתן טיפול בדבר האמיתי – הקנאביס הרפואי – בדומה לשלל מחלות ובעיות בריאותיות אחרות. יש לציין שבעבר כבר ניתנו מספר רשיונות קנאביס רפואי לחולים בפסוריאזיס – שקיבלו כולם משחת קנאביס. התוצאות היו אז מוצלחות מאוד – במיוחד עבור נשים שסבלו מפסוריאזיס בחזה ולא יכלו להניק את תינוקן.

חולי פסוריאזיס רוצים קנאביס

הבוקר (ב’), לצד הדיווח על כך שמשרד הבריאות אישר לראשונה קנאביס רפואי לחולי אפילפסיה, שלחה אגודת הפסוריאזיס הישראלית מכתב רשמי לשר הבריאות יעקב ליצמן, בבקשה שיאשר הוספת פסוריאזיס ל”נוהל 106” – רשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי.

יונה קציר - מנכלית אגודת הפסוריאזיס
יונה קציר, מנכ”לית אגודת הפסוריאזיס הישראלית המתמודדת בעצמה עם פסוריאזיס

על המכתב חתומים יונה מנטקה קציר, מנכ”לית אגודת הפסוריאזיס הישראלית המתמודדת בעצמה עם פסוריאזיס וד”ר יגאל מועלם יו”ר אגודת הפסוריאזיס, רופא ילדים המתמודד גם הוא עם המחלה.

פסוריאזיס היא מחלה כרונית בה הגוף תוקף את עצמו וממנה סובלים כ-3% מהאוכלוסיה, הן ילדים והן בוגרים. מלבד קשקשים וכתמי עור אדומים המופיעים על חלקים בגוף, המחלה משפיעה גם על כאבי מפרקים. 5% מהחולים בפסוריאזיס סובלים גם מדלקת פרקים קשה ביותר המכונה פסוריאטיק ארטריטיס.

“חיים בבושה”

מלבד הבעיות הפיזיות הברורות, סובלים החולים גם מבעיות נפשיות וחברתיות הנובעות מהופעת כתמים אלו על גופם – לעתים עד נידוי חברתי. “נהוג לחשוב שבישראל יש 120 אלף חולי פסוריאזיס, אך מספר זה היה נכון לפני עשור,” הם אומרים, “היות ובפועל מדובר ברחבי העולם על כ-3% מהאוכלוסייה, להערכתנו ישנם בישראל כ-240 אלף חולים ולעיתים בגלל הבושה הם לא פונים לתמיכה ואולי גם לא לעזרה רפואית,” כתבו.

“ההזדקקות לקנאביס הרפואי לא נפוצה בקרב כל החולים,” הם מסבירים, “בפועל מדובר על מיעוט שסובל בעיקר מכאבים מפושטים על פני עור, כאבים במפרקים ומחוסר שקט נפשי המפריע לתפקוד היומיומי. אם חולה פסוריאזיס בין 60 אומר שהקנאביס הרפואי מרגיע אותו כנראה שיש הצדקה לתת לו, הוא הרי לא מבקש בשביל הכיף.”

“גם אנחנו החתומים על מכתב זה מתמודדים עם המחלה”, הם כותבים, “אני יונה מנטקה קציר – מנכ”לית אגודת הפסוריאזיס הישראלית, מתמודדת בעצמי עם מחלת הפסוריאזיס שהתפרצה במהלך השירות הצבאי. ד”ר יגאל מועלם – רופא ילדים, יו”ר אגודת הפסוריאזיס הישראלית, מתמודד בעצמו עם מחלת הפסוריאזיס שהתפרצה בגיל 13 בהתחלה לא ידעו מה זה, נתנו לזה כל מני שמות אך בגיל מאוחר יותר הובחנתי כחולה בפסוריאזיס”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר