חולי איידס לא יקבלו עוד קנאביס רפואי

חדשות רעות לסובלים מאיידס: משרד הבריאות החליט להסיר את המחלה מרשימת המחלות המזכות באישור קנאביס רפואי. “המחלה שינתה את אופיה והיא אינה קטלנית עוד,” נמסר.

וועדת ההתוויות, המתכנסת אחת למספר חודשים בכדי לדון במחלות שונות ולהחליט האם הן תיכללנה ברשימת המחלות המזכות בקנאביס רפואי, התכנסה השבוע לדיון מיוחד בנוגע לשאלה האם להמשיך להנפיק אישורי קנאביס רפואי לסובלים מאיידס HIV.

עד כה ניתן קנאביס רפואי למטופלים הסובלים מאיידס (HIV) הסובלים מירידה קיצונית במשקל (מעל 10% אובדן משקל גוף) ולמטופלים אשר רמת CD4 שלהם נמוכה מ-400. כעת נראה שחולי האיידס לא יקבלו עוד רשיונות שימוש בקנאביס.

בועז לב
בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות

“המחלה שינתה את אופייה והיא אינה קטלנית אלא כרונית,” נמסר ממשרד הבריאות. “התופעה הקשה של wasting (ירידה קיצונית במשקל אשר בעקבותיה ניתן האישור הרפואי לקנאביס) כבר אינה חלק מהמחלה.”

“מבחינה רפואית אין הקנאביס הרפואי מהווה טיפול למחלה או סיבוכיה נכון להיום,” הוסיפו. “ככל שיהיו לחולים תופעות העונות לקריטריונים – הם ייבחנו ויאושרו על פי ההתוויות.”

אמירה זו כמובן אינה לגמרי נכונה. במחקר שנערך בשנת 2012 נמצא כי רכיבים בקנאביס יכולים לא רק לעזור עם הבחילות והכאבים הנגרמים מהאיידס, אלא נלחמים בנגיף עצמו.

מחקר נוסף שפורסם השנה (2013) מצא אף הוא שרכיבים בקנאביס תורמים להחלשת הנגיף HIV-1, המייצג יותר מ-90% אחוזים מסוגי האיידס הנפוצים.

ההחלטה על הסרת האיידס מרשימת ההתוויות טרם עודכנה במסמך ההתוויות הרשמי (נוהל 106) ,אך צפויה להתעדכן לאחר אישור סופי של איגוד הרופאים.

לפני מספר חודשים הוסרה גם הגלאוקומה מרשימת ההתוויות (ראו כאן).

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר