בית המשפט בקנדה אישר: חולים רשאים לגדל קנאביס בבית

שנתיים לאחר שממשלת קנדה החליטה לאסור על חולים מטופלי קנאביס רפואי לגדל את הקנאביס שלהם בעצמם, קבע הבוקר (ד’) שופט בית המשפט הפדרלי כי האיסור מבוטל וכי חולים יוכלו לגדל בביתם את התרופה. לממשלה הוא הורה למצוא פתרון אחר תוך 6 חודשים. צניחה בשווי חברות הקנאביס.

בשנת 2013 הודיעה ממשלת קנדה על רפורמת הקנאביס הרפואי החדשה, במסגרתה נפתחו 51 חברות קנאביס המגדלות ומספקות את התרופה לחולים בחנויות ייעודיות ובמשלוחים. 40 אלף המטופלים בקנאביס רפואי בקנדה אמנם שמחו לשמוע על התקדמות התכנית, אך התאכזבו מההחלטה שנתקבלה אז – לאסור לחלוטין את הגידול הביתי של הקנאביס על ידי החולים עצמם.

שרת הבריאות הקודמת, שסיימה את תפקידה עם היוודע תוצאות הבחירות בהן נבחר ג’סטין טרודו לראשות הממשלה, הודיעה אז כי עד חודש מרץ 2014 יבוטלו כל אישורי הגידול העצמי שניתנו לחולים בשנים שחלפו. על אף נסיונות שונים שכללו גם הגשת תביעות, ההחלטה נשארה בעינה ונאסר על חולים לגדל. רק בחודש מרץ 2014, עשרה ימים לפני כניסת ההוראה לתוקפה, החליט שופט פדרלי לדחות את כניסת ההחלטה לתוקפה “עד הודעה חדשה”.

בעקבות החלטת השופט קבע משרד הבריאות כי כל אלו החולים ומחזיקים כבר ברישיון גידול ביתי, יוכלו להמשיך ולגדל את הקנאביס בביתם עד הסדרת הנושא, אך לא יחולקו רישיונות גידול נוספים.

הבוקר (ד’), לאחר מאבק ממושך של ארבעה מטופלים שדרשו את זכותם לגדל קנאביס רפואי לעצמם, אישר שופט בית המשפט הפדרלי במדינה, מייקל פלן (Michael Phelan), כי האיסור על הגידול שקבע משרד הבריאות אינו תקף עוד וכי לממשלה יש 6 חודשים לנסות ולהסדיר מחדש את התכנית.

החלטה זו של בית המשפט הפדרלי עוררה חשש אצל חברות הקנאביס הרפואי הקנדיות, שעצם קיומן נובע בעיקר עקב האיסור שהוטל ב-2014 על גידול ביתי. חברות כמו “קאנופי”, “אפרייה”, “אורורה” ועוד – כולן הוקמו בעקבות האיסור על גידול ביתי – וכעת מדווח כי הן חוות צניחה בשווי המניות (קאנופי ירדה ב-6%, אורורה ב-9%).

עם זאת נשיא חברת “קאנופי” מארק זקולין מביע בטחון וקובע כי “רבים אינם מעוניינים להפוך את המרתף או הארון שלהם לחדר גידול קנאביס”. ניל בלוט, מנהל בחברת “אורורה” בטוח שיש מקום בשוק גם לגידול ביתי של חולים וגם לחברות הקנאביס הגדולות.

עוד דווח הבוקר כי רשת בתי המרקחת הגדולה ביותר בקנדה, לה 1,300 סניפים ברחבי המדינה, מתכוננת להיכנס לעסקי הקנאביס הרפואי – בעיקר לחלוקה, אך גם לייצר ליין זני קנאביס משל עצמה, כך על פי הדיווחים.

ראו עוד:
איך קנדה כמעט עשתה לגליזציה בשנת 2002
קנדה: מדינת ה-G7 הראשונה שעושה לגליזציה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט