חולים בכו בכנסת: “נרד מהארץ לקבל טיפול בקנאביס”

שדולת הקנאביס הרפואי התכנסה הבוקר לדיון סוער בכנסת בנושא הרפורמה שאושרה זה עתה בממשלה וקורס הקנאביס שאמור להיפתח לרופאים. פוליטיקאים, מדענים, רופאים ונציגי ציבור השתתפו בדיון. נציג משרד הבריאות שהוזמן לא הגיע. חולים דרשו לתת להם לצאת מהארץ לקבל טיפול בקנאביס בחו”ל.

שרן השכל, יו”ר השדולה לקנאביס רפואי, פתחה את הדיון שנערך הבוקר בנושא הרפורמה החדשה שעתידה להיכנס לתוקף. השכל העלתה את החשש שמחיר הקנאביס יעלה לאחר הרפורמה אך ציינה שהיא פועלת למניעת עליית המחיר. “לא הצלחנו להכניס נוהל של מנהל תקין לרפורמה,” הוסיפה. “ויתרנו על זה כדי שהרפורמה תוכל להתקבל. נעבוד כדי שיהיה מנהל תקין.”

“נאמר לי שהרפורמה תיכנס לפועל רק תוך כמה שנים,” ציינה עוד. “תפקידנו שזה ייכנס לתוקף בזמן הכי קצר שאפשר. לא ייתכן שחולים ימתינו כל כך הרבה שנים. זו שערוריה שיש רק רופא אחד שמאשר את כל הרשיונות של עשרות אלפי חולים. צריך להכניס רופאים נוספים.”

מייקל אורן - קנאביס רפואי
ח”כ מייקל אורן: “אשתי טופלה בקנאביס רפואי וזה עזר לה מאוד”

תומר טל, נציג החולים, סיפר כיצד חולים מתכוננים בימים אלו להגיש תביעות ענק כנגד משרד הבריאות על הטיפול הלקוי שקיבלו ומקבלים, על חוסר במינון ועוד. “אין קנאביס רפואי כמו שצריך בישראל בגלל שחיתות,” אמר. “אני ואחרים, חולי אפילפסיה ואחרים, מבקשים מהשדולה – תנו לנו לצאת מהארץ, נהיה פליטים רפואיים, אנחנו רוצים לקבל טיפול קנאביס במדינות אחרות.”

חולה אחרת, בת 33 הסובלת מקרוהן ופיברומיאלגיה ונמצאת כעת בהריון, החלה לבכות במהלך דבריה. “אני בלי התרופה שלי, אני תקועה במיטה וזה נס שהגעתי לכאן,” אמרה בבכי. “אין לנו כסף לרופא פרטי כדי לחדש את הרשיון. אישי עובד ב-3 עבודות שונות וכל הפניות שלנו למשרד הבריאות לא עוזרות. אני רק רוצה לחזור לתפקד.”

סטודנט בבר אילן, מחזיק בתואר שני הסובל מסרטן, התלונן גם הוא על הכמות שאינה מספיקה לו. “אני נאלץ לקנות קנאביס בשוק השחור. חומר שאני לא יודע מה יש בו. יש לי משקל של התחלת חודש עם טיפול ומשקל של סוף חודש בלי. ירדתי מ-116 ק”ג ל-75 ק”ג בלבד. רק קנאביס עוזר לי לאכול אבל הם נותנים לי אוקסיקוד במקום כי ה-60 גרם לא מספיקים לי. כשאני מספר להם את זה הם אומרים שלא יכול להיות שאשתמש בכמות כזאת. יש לי לפני שנת לימוד שלמה, אני רק רוצה לחיות.”

חולים בוכים בשדולה לקנאביס רפואי
חולים בוכים בשדולה לקנאביס רפואי

חולה נוסף דיבר גם הוא על סף בכי: “הורידו לי את המינון בגלל שלא מאמינים לי במשרד הבריאות. אני סובל מפוסט טראומה אחרי פיגוע. אני מריח את המוות כל פעם שיש דיווח על פיגוע. אני מאושר, הגעתי להישגים, אבל הצעקות לא נעלמות. רק קנאביס עוזר לי ומשרד הבריאות דוחף לי כדורים במקום קנאביס.”

פרופ’ לומיר האנוש, ממומחי הקנאביס המובילים בעולם, הפריך את טענות משרד הבריאות על כך שישראל מובילה את העולם בתחום. “כולם אומרים שישראל היא מס’ 1 בקנאביס רפואי, אבל נושא הטיפול בקנאביס בישראל במצב לא טוב בכלל. מדינות אחרות שהיו מאחורי ישראל כבר עקפו אותנו. המערכת כאן מקשה. חולים נאלצים לקנות קנאביס בשוק השחור,” אמר.

פרופ’ האנוש דיווח על קבוצת מטופלי הקנאביס הרפואי עליה דיווחנו לראשונה כאן, שנאלצים לייצר מיצויי קנאביס בביתם, או על ידי מתנדבים – זאת בגלל שמשרד הבריאות אוסר לחלוטין על שימוש בשמני קנאביס מרוכזים. “מתנדבים מכינים מיצויים לחולים באופן בלתי חוקי ולא מבוקר, מדובר בסכנה,” הדגיש.

שרן השכל - שדולה קנאביס רפואי
שרן השכל, יו”ר השדולה: “נמשיך לפעול לקידום הנושא”

קורס הקנאביס הרפואי החדש שצפוי להתחיל במשרד הבריאות, עליו דיווחנו לראשונה כאן, עלה גם הוא לדיון בועדה. הקורס טרם החל אך חברי השדולה העלו הסתייגויות גם לגבי כמות הרופאים שצפויים להשתתף בקורס – 100 רופאים בלבד.

ח”כ אמיר אוחנה הגיע לדיון גם הוא: “אני תומך לא רק בקנאביס הרפואי אלא בלגליזציה. צריך להתיר לא רק קנאביס רפואי. לא יכול להיות שישראל משקיעה מאות מיליונים על רדיפת אנשים שלא פשעו. במקום זה אפשר להשקיע את הכספים בכל כך הרבה דברים שדורשים טיפול.”

מירי בוהדנה - קנאביס רפואי
מירי בוהדנה בשדולת הקנאביס הרפואי

מירי בוהדנה, שהחלה לאחרונה להביע עמדה בעד הקנאביס בין השאר גם בקמפיין למען אי הפללה, אמרה: “אני כאן כדי לנסות לעזור. אני מכירה הרבה מאוד אנשים שסובלים ואעשה מה שאוכל כדי לעזור להם.”

מייקל אורן, חבר הכנסת ממפלגת “כולנו”, שלא מרבה להתייחס לנושא הקנאביס, הביע עמדתו בעניין: “מדובר במטרה שנוגעת לכל הקשת הפוליטית ורבים תומכים בה,” אמר.

אורן סיפר על החוויה האישית שלו עם הקנאביס: “אשתי חלתה בסרטן בארה”ב, ושם קיבלה בקלות קנאביס רפואי שמאוד עזר לה,” סיפר, “לא היתה שום בעיה לקבל את האישור. כשהגענו לארץ אני חליתי במחלה, ורופא מומחה לכאבים המליץ לי על קנאביס. הרופא הראה לי את כל הסחבת שהרתיעה אותי והעדפתי לא לעסוק בזה. במקום זה הוא נתן לי תרופות שהן סמים לכל דבר. החלמתי מהמחלה אבל הבנתי שהמצב בארץ בנושא זה אינו תקין.”

בסיכום הדיון הבטיחה יו”ר השדולה השכל שתנסה לארגן דיון מורחב בועדת הבריאות מיד לאחר הפגרה אליה יוצאים חברי הכנסת ותימשך חודשיים וחצי. “אחת הבעיות הגדולות היא הסטיגמה. חושבים שמי שמשתמש בקנאביס רפואי הוא עבריין. מוכרחים לשנות את הסטיגמה הזו.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט