משרד הבריאות לחולה סרטן שביקש קנאביס: “קודם משככי כאבים”

למרות נוהל הקובע כי חולי סרטן זכאים לרישיון קנאביס רפואי ללא תנאים כמעט, דחה לאחרונה משרד הבריאות בקשה שהגיש חולה סרטן לימפומה לרישיון כזה בטענה כי לא מוצה קודם טיפול תרופתי במשככי כאבים.

חולי סרטן זכאים לרישיון קנאביס רפואי כמעט ללא תנאים והם מקבלים אותו בדרך כלל בתוך זמן קצר מידי הרופא האונקולוג האחראי בבית החולים בו הם מאושפזים.

אך בבית החולים הפרטי “אסותא” אין בנמצא רופא אונקולוג אחראי לתחום הקנאביס, מה שמחייב את המטופלים שם לפנות לבקשת רישיון קנאביס רפואי בהליך הרגיל.

כך עשה ב’, הסובל מסרטן לימפומה וביקש לקבל רישיון קנאביס רפואי. הוא פנה לרופא האונקולוג במחלקה להמטולוגיה בבי”ח אסותא, וזה הגיש עבורו המלצה לרישיון.

אך להפתעתו, באופן חריג למדי, סירב משרד הבריאות לאשר את הבקשה. בתשובה נאמר לו כי עליו קודם למצות טיפול תרופתי במשככי כאבים נרקוטיים.

למרות שהוא סובל מסרטן קשה, משרד הבריאות השיב לרופא הממליץ בתגובה כי “מעיון בתרופות אותן קיבל המטופל עד עתה לא נכללות תרופות נגד כאבים”.

עוד כותב משרד הבריאות כי “קנאביס ניתן לאחר מיצוי טיפול תרופתי ואינו מהווה תרופת קו ראשון גם לא בחולים אונקולוגים”.

סירוב רישיון קנאביס רפואי
הסירוב שקיבל רופא במחלקת המטולוגיה של “אסותא” לבקשה לרישיון קנאביס רפואי שהגיש עבור חולה סרטן לימפומה

ב’, הרוכש מדי חודש קנאביס בשוק השחור באלפי שקלים על מנת להפיק לעצמו שמן מרוכז, פנה אל מגזין קנאביס על מנת לנסות ולהבין מדוע סורב. לאחר התערבות אושר לבסוף רישיונו.

יחד עם זאת תופעה זו של דחיית בקשות לרישיון קנאביס רפואי למטופלים שאינם חולי סרטן נמשכת כרגיל, לאור נוהל של משרד הבריאות לגבי הקנאביס כטיפול “קו אחרון”.

בכך למעשה מכריח משרד הבריאות אלפי חולים ליטול משככי כאבים נרקוטיים מסוכנים וממכרים בטרם הם מקבלים רישיון קנאביס רפואי.

השימוש במשככי כאבים הפך למגיפה עולמית ולאחרונה נחשף במגזין קנאביס דו”ח המציב את ישראל במקומות הראשונים בעולם בשימוש במשככי כאבים ותרופות מרשם מסוכנות.

דו”ח מבקר המדינה מהחודש שעבר תוקף את משרד הבריאות על כך שאינו מפקח או עוקב אחר מספר המכורים למשככי כאבים בישראל.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט