חולה ישנה תחת בניין משרד הבריאות – העובדים רכשו לה קנאביס

מזעזע: אשה חולה, נזקקת, בעלת רישיון קנאביס רפואי, ישנה 3 לילות מחוץ לבניין משרד הבריאות בקור המקפיא של ירושלים, לאחר שלא הצליחה לעמוד במחירי הקנאביס החדשים שזינקו מ-370 ש"ח בחודש עד אלפי שקלים. אחרי פרסום הסיפור בפייסבוק רכשו עובדי המשרד את הקנאביס עבורה.

עובדי משרד הבריאות גייסו 800 ש”ח על מנת לרכוש קנאביס רפואי לחולה נזקקת שישנה במשך שלושה לילות מחוץ לבניין משרד הבריאות בירושלים, בקור מקפיא, לאחר שלא הצליחה לעמוד במחירים החדשים של זן הקנאביס בו נעזרה עד כה.

החולה, המטופלת בקנאביס רפואי ברישיון, ישנה מתחת לבניין משרד הבריאות על אף הטמפרטורות הנמוכות וסירבה להתפנות מהמקום במחאה. עובדת סוציאלית של עיריית ירושלים שהגיעה למקום לא הצליחה לשכנע אותה לשוב לביתה.

חולה מפגינה משרד הבריאות קנאביס
החולה ישנה מחוץ למשרד במשך שני לילות בקור המקפיא של ירושלים

החולה, המחוברת לבלון חמצן עקב מצבה הבריאותי הקשה, סירבה להקשיב או לקבל כל עזרה עד שיימצא לה פתרון, והתעקשה להישאר לישון במקום עד שתקבל קנאביס מזן “ג’רוזלם”, שמחירו בבתי המרקחת הגיע לכ-200 ש”ח ל-10 גרם.

מאחר והיא מטופלת ב-40 גרם לחודש היא נאלצה לשלם 800 ש”ח במקום 370 ש”ח כפי ששילמה עד כה, לפני רפורמת בתי המרקחת. היא לא יכלה לעמוד בעלויות והחליטה לא להתפנות גם כאשר הגיעו למקום שוטרים.

מה שהביא לבסוף את השינוי הוא פוסט שפורסם בקבוצת פייסבוק בשם “ירושלמים וירושלמיות” ובו פירט תושב העיר, חיים פנירי, את מצבה הקשה של החולה וביקש סיוע מהציבור.

“בפתח משרד הבריאות (מגדלי הבירה, ירמיהו 39) שוכבת כבר יומיים בקור אישה אומללה שביתה ז״ל נרצחה בידי בעלה,” כתב פנירי. “האישה סובלת ממחלות קשות ומחוברת לבלון חמצן, זקוקה לקנאביס רפואי מזן מסויים בשם ג’רוזלם על מנת להקל על מצבה ומכאוביה הקשים”.

עוד הוא הוסיף: “פניתי הערב למוקד העירוני ואף הגיעה עובדת סוציאלית, אך בשורה התחתונה הגברת עדיין ברחוב בקור מקפיא. מסרבת לחזור לבית שלה מכיוון שטוענת שרק פה יעזרו לה. אשמח מאוד לעזרת כל אחד ואחת מכם על מנת שהגברת היקרה תחזור לביתה ותקבל את התרופה הנדרשת.”

לבסוף, לאחר שהפוסט התפשט ברשתות החברתיות, החליטו כאמור עובדי משרד הבריאות לגייס בעצמם את סכום הכסף הנדרש, 800 ש”ח, ולסייע לאשה ברכישת הקנאביס בבית המרקחת.

פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, פירסם לפני מס’ דקות תגובה למקרה: “לפני יומיים הגיעה מטופלת למגדלי הבירה בשביתת מחאה על מחירי הקנביס הגבוהים ועל כך שאין באפשרותה לרכוש קנביס מאז הרפורמה. בדיקה במערכת אכן הראתה שמאז הרפורמה לא משכה את החומר. לא יכולתי הישאר אדיש למראה שלה, ולכן חשבתי שנכון לעזור במקרה זה.”

גיוס הכספים במשרד הבריאות עבור החולה
גיוס הכספים במשרד הבריאות עבור החולה

לדבריו “חלק מעובדי המשרד ניגשו וביקשו לסייע אך היא נותרה בבקשה לקבל סיוע לקנביס. ברקע נציין שיש לה סיפור אנושי מאד מורכב ובתה נרצחה והיא נמצאת במצב לא פשוט בכלל. אתמול אף הזמנו פרמדיקים של מד”א כיוון שחשה ברע אך היא סירבה להתפנות ובלילה, לאחר התייעצות בפורום הממשלתי של כל מנהלי פניות ציבור בממשלה, יצרנו קשר עם כוננית רווחה ששהתה איתה שעה שלמה ואמרה שהיא בסה”כ בסדר ושבעצם האקט שלה הוא אקט מחאתי.”

לבסוף הוסיף כי “היום גייסנו 800 שקל מעובדי המשרד, איתרנו בית מרקחת ששמר לה חומר, לקחנו אותה לשם לאסוף את החומר ואח”כ החזרנו אותה לביתה. חשוב לי לציין שאני ממשיך לפעול ללא הרף ובהתאם לחובתי למנוע הישנות מקרים דומים. אני בטוח שבהידברות ובשיתוף עם המטופלים נוכל יחד למצוא את הדרך לשנות את המצב לטובה.”

ראוי להדגיש שעל אף היוזמה הלבבית מצדו, פרופ’ גרוטו עצמו, יחד עם מנהל היק”ר יובל לנדשפט, הם האחראים לעליית המחירים. 60 אלף המטופלים ממשיכים להמתין להחלטת בג”ץ בעתירה שהוגשה בדרישה להקפיא את הרפורמה עד מציאת פתרונות – בעיקר לנושא המחירים והמחסור. בימים הקרובים אמורים השופטים לפרסם החלטה מהותית בעניין זה. משרד הבריאות מנסה בינתיים לקדם פיקוח מחירים, אך העוסקים בענף מתנגדים לכך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר