מגלגל...
x

חוות הקנאביס של יוניבו עלולה להיסגר באפריל 2022

חברת הקנאביס הציבורית שבהובלת רה"מ לשעבר אהוד אולמרט עלולה לאבד בקרוב את רישיון הפעילות של חוות הגידול שלה. על פי חוק ההתיישבות חובה שבעל הקרקע יחזיק לפחות 26% ממניות החברה אך הבוקר הודיעה החברה כי חילטה את מניותיו של בעל הקרקע לאחר שהואשם בגניבת 4.5 ק"ג קנאביס מהחווה

היחידה לקנאביס רפואי הודיעה לחברת יוניבו (Univo) כי רישיון הגידול של חוות הקנאביס שלה (“חוות עמית”) במושב רנן צפוי להישלל בעוד כשלושה חודשים, אפריל 2022, זאת עקב פעילות בניגוד לחוק ההתיישבות, לאחר שמניותיו של בעל הקרקע אורן פרג’ חולטו על ידי החברה והוא כבר לא מחזיק לפחות 26%.

על פי חוק ההתיישבות עסק הפועל על קרקע חקלאית צריך לקבל אישור לשימוש חורג, וכתנאי לכך בעל הקרקע עצמו חייב להחזיק לפחות 26% מהחברה העוסקת. לאור העובדה שמניותיו של בעל הקרקע פרג’ חולטו כעת, בפועל חוות הקנאביס של יוניבו פועלת כעת על קרקע חקלאית מבלי שבעל הקרקע מחזיק בכמות הנדרשת על פי החוק.

מניותיו של פרג’ חולטו כמובן בעקבות כתב אישום חמור שהוגש נגדו לאחרונה בגין גניבת 4.5 ק”ג קנאביס מחדר הכספת בחווה. הפרשה, שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס, סוקרה לאחר מכן גם בערוצי תקשורת אחרים ועוררה תהייה בענף כיצד זה שהחווה ממשיכה בפעילות רגילה כשנגד אחד מבעליה, פרג’, עומד כתב אישום פתוח.

אורן פרג', מסתכל היישר למצלמות האבטחה בטרם נוטל חבילות קנאביס מחר הכספות בחווה
אורן פרג’, מנהל החווה לשעבר, מסתכל היישר למצלמות האבטחה בטרם נוטל חבילות קנאביס מחדר הכספת בחווה

כידוע, כתב אישום ואף פחות מכך כבר הובילו בעבר לכך שהמשטרה הורתה למשרד הבריאות והיק”ר לאסור על פעילות מהותית (אחזקה של יותר מ-5% ממניות חברת קנאביס) של גורמים מסויימים בתחום הקנאביס. בהתאם, בענף עלתה השאלה כיצד ייתכן שפרג’ ממשיך להחזיק 26% מהחווה למרות כתב האישום שהוגש נגדו.

למגזין קנאביס נודע כי המשטרה פנתה ליק”ר לפני זמן מה והבהירה כי פרג’ לא יכול להחזיק יותר מ-5% ממניות בחברת קנאביס רפואי, אך היק”ר התעלם מהפנייה ולא הורה לחברה לפעול בהתאם.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס בעניין זה סירב משרד הבריאות להסביר את מהות ההתעלמות מהחוק ומהמלצת המשטרה. עוד הסתבר כי מנהל היק”ר יובל לנדשפט אף לא עידכן את האחראית על חוק ההתיישבות במשרד החקלאות בסוגיה זו.

רק לאחר שהסתבר לאחראית על חוק ההתיישבות שהחווה ממשיכה לפעול כרגיל, היא פנתה בשבוע שעבר ליק”ר בעניין זה, שם התרצו והודיעו הבוקר (ב’) ליוניבו כי עליה לחלט את מניותיו של פרג’ כך שלא יחזיק 26%.

בהודעה שפרסמה יוניבו לבורסה דיווחה החברה כי “חוות עמית חילטה באופן מיידי כמות כזו של מניות מר פרג’ בחוות עמית כך שמר פרג’ איננו בעל עניין בחווה”.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
גולן ביטון, מנכ”ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול “חוות עמית” שבבעלות החברה (צילום: אוהד שביט)

ליוניבו, שבהובלת מנכ”ל החברה גולן ביטון ורה”מ לשעבר אהוד אולמרט, ניתנו כ-3 חודשים למצוא פתרון לפעילות החווה, כלומר לנסות להעביר בעלות על הקרקע מפרג’ לאדם אחר, או לנסות להביא לכך שהחווה תימכר לגורם אחר, או לנסות למצוא פתרון כלשהו אחר להמשך הפעילות.

באופן עקרוני יכולה ואולי גם מתכוונת יוניבו לבקש לרכוש את הקרקע מפרג’ ולהיות זו שמחזיקה ב-26% ממנה וכך להמשיך בפעילות, או לבקש ממנו להעביר את הבעלות לחבר משפחה אחר שלו שיקבל את מניותיו, אך לאור הדם הרע בינם לבין פרג’, שפוטר בינתיים מתפקידו וטוען שבעלי החברה טמנו לו פח והפלילו אותו במסגרת הפרשה, לא בטוח שהוא יסכים לכך.

כזכור, בסרטוני אבטחה שדלפו מהחברה או מהמשטרה לתקשורת לאחר חשיפת מגזין קנאביס אודות הפרשה, נראה פרג’ כשהוא נכנס לחדר הכספות ומוציא ממנה כמה שקיות של קנאביס. מה שמעלה חשד בצילומים הללו הוא שפרג’ נראה מסתכל היישר אל תוך המצלמות בעת שהוא לוקח את השקיות, כלומר יש שמניחים שפרג’ ביקש להעביר מסר למי שיצפה בקלטות.

אהוד אולמרט (צילום: משה שי, פלאש90)
רה”מ לשעבר אהוד אולמרט, בעל מניות ובכיר בחברת יוניבו (צילום: משה שי, פלאש90)

חברת יוניבו נמצאת בתקופה זו בשלב לא פשוט של חייה העסקיים, לאחר עוד רבעון הפסדי ועל רקע עזיבת שלושה בכירים בחברה בתוך זמן קצר, כולל סמנכ”לית המו”פ של החברה ד”ר אילנה לבון וסמנכ”לית הכספים מורן עטר שעזבו בחודש שעבר וכן סמנכ”ל הטכנולוגיות של החברה עומר ליאני שעזב לפני כשלושה חודשים.

מקרה דומה לזה בו נמצאת כעת יוניבו פורסם לאחרונה במגזין קנאביס אודות חברת קנאמדיק (טבע אדיר). גם שם עזב בעל הקרקע עליה שוכנת החווה את החברה ואיבד את 26% ממניותיו בה, וכך גם היא נמצאת בצומת דרכים ועלולה להיסגר לפעילות עקב הפרת חוק ההתיישבות.

מחברת יוניבו נמסר: “הרשיון הקבוע של החווה הוא עד אפריל 2022 ומבדיקה שנערכה מול היק”ר, במידה ותידרש החווה להארכה נוספת זו צפויה להיות מאושרת. מספר פתרונות להסדרת הנושא על פי חוק ההתיישבות מצויים כרגע בבחינת משפחת פרג׳, לרבות העברת מניות לבן משפחה או מכירה של המשק. החווה פועלת כרגיל לאחר שהמניות שהיו בידי אורן פרג׳ חולטו, על פי דרישת היק”ר.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר