מגלגל...

חודשיים מאסר לחובש קרבי שעישן קנאביס בבסיס

החייל, שניסה להתאבד עקב מראות קשים אליהם נחשף בשירותו, הודה והורשע בשימוש בקנאביס במסגרת הצבא ומחוצה לו. בית הדין הצבאי גזר עליו עונש של חודשיים מאסר בפועל, הורדה לדרגת טוראי ועונשים נוספים.

מאת: אתר פסקדין

בית הדין הצבאי במחוז דרום גזר עונש של 60 ימי מאסר על לוחם צה”ל שצרך קנאביס בתחומי היחידה הצבאית ומחוצה לה עשרות פעמים – כולל בפעילות מבצעית.

החייל, חובש קרבי בגדוד שהופקד על גזרה חמה בגבול הצפון, נתפס על ידי מפקד הפלוגה שלו כשהוא מעשן קנאביס יחד עם חייל נוסף בבסיס.

בעקבות המקרה החייל נחקר במצ”ח והתגלה כי נהג לצרוך קנאביס באופן קבוע. החייל הודה כי השתמש בקנאביס עשרות פעמים במסגרת אזרחית וצבאית, יחד עם חיילים אחרים – ואף במהלך פעילות מבצעית, כאשר הוא זה שסיפק לחבריו את הקנאביס.

נגד החייל הוגש כתב אישום חמור לבית הדין הצבאי במחוז דרום, והוא היה צפוי למאסר ממושך ולרישום פלילי שילווה אותו גם בחייו האזרחיים.

בין הנאשם לתביעה הצבאית התקיים משא ומתן שבמסגרתו הצליח החייל – באמצעות סנגורו עו”ד אושרי בן ישי – לשכנע את התביעה שמדובר במקרה חריג שמצדיק להקל משמעותית בענישה.

הסנגור הסביר כי החייל נחשף בשירותו הצבאי למראות קשים של פצועים סורים ונדרש לטפל בהם – דבר שהשפיע על מצבו הנפשי, והשימוש בקנאביס היווה עבורו מפלט מהמציאות.

התביעה הצבאית, שיוצגה על ידי סגן רועי חכם, קיבלה את טענות ההגנה והצדדים הגיעו להסדר טיעון. בהתאם להסכמות הנאשם הודה בביצוע העבירות והתביעה דרשה להטיל עליו עונש של 60 ימי מאסר בכלא הצבאי, לצד עונשים נוספים.

על אף שמדובר בתקופה ארוכה להימצא בכלא, יש לציין שכאשר מדובר בעבירות חוזרות ונשנות של שימוש בסמים, ובעיקר כשהשימוש נעשה במהלך פעילות מבצעית, ניתנים לעתים עונשי מאסר ממושכים בהרבה.

המשמעות של הטלת עונש שאינו עולה על 60 ימים היא שהנאשם יהנה מרישום פלילי מופחת, כך שביציאתו לאזרחות תחול הגבלה על מסירת המידע על הרשעתו והכתם שברישום הפלילי לא ימשיך ללוות אותו כמו בהרשעה רגילה.

התביעה הצבאית ציינה בפני השופט שמדובר במקרה יוצא דופן שבו הנאשם שיתף פעולה בחקירתו ושירת שירות ארוך ומשמעותי בתפקיד של חובש קרבי, ויש לזקוף זאת לזכותו.

על כן התביעה ביקשה מבית הדין לכבד את ההסדר ולהטיל על החייל 60 ימי מאסר בפועל, מאסר על תנאי של 30 ימים למשך שנתיים, הורדה בדרגה ופסילת רישיון נהיגה.

הסנגור הצטרף לבקשת התביעה והוסיף כי החייל לא השתמש בקנאביס לשם הנאה אלא נקלע למצב כדי “לברוח מהמציאות”.

המראות הקשים שאליהם נחשף במהלך הטיפול בפצועים הסורים כחובש קרבי הציפו בו בתחושות אובדניות עד שניסה לשים קץ לחייו, כך לדברי הסנגור. בשל מצבו הנפשי, ציין, הנאשם אף קיבל פטור מלא משירות צבאי.

סא”ל רונן שור קבע בגזר הדין כי על אף שהנאשם השתמש בקנאביס מספר רב של פעמים בנסיבות אזרחיות ובתוך היחידה המצויה באזור מבצעי רגיש, יש להתחשב במצבו הנפשי הקשה שנבע מהשירות הצבאי .

לפיכך החליט לכבד את הסדר הטיעון וגזר על הנאשם חודשיים מאסר בפועל, חודש מאסר על תנאי למשך שנתיים, הורדה לדרגת טוראי ופסילה מלהחזיק רישיון נהיגה לשנה וחצי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר