חדש: קורס להכשרת אחיות קנאביס רפואי

“אחיות נמצאות בקרבת המטופלים יותר מכולם,” אומרים בעמותת אחיות הקנאביס הרפואי החדשה ומודיעים על פתיחת קורס חדש להכשרת אחיות בתחום הסיעוד והקנאביס הרפואי. בין המרצים בקורס בכירי המומחים בענף הישראלי.

בחודש הבא (25/4/2018) ייפתח המחזור הראשון של קורס חדש לקנאביס רפואי עבור אחיות מוסמכות בלבד. במחזור הראשון תשתתפנה 40 אחיות בקורס מקיף בן 48 שעות על פני 12 מפגשים, בעלות 2000 ש”ח .

אירית אבישר
עו”ד אירית אבישר, מייסדת העמותה
החדשה ויוזמת הקורס החדש

הקורס החדש מתקיים בביה”ס האקדמי לסיעוד בביה”ח תל השומר ומנוהל אקדמית על ידי אירית אבישר, אחות אקדמאית ועו”ד, העוסקת בתחום הקנאביס בשנתיים האחרונות.

“בין תפקידיו הרבים של הסיעוד לקדם מצוינות, חינוך, מחקר ופיתוח מדיניות, ולכן טבעי כי מקצוע הסיעוד ישתלב גם בטיפול בקנאביס,” מסרה אבישר למגזין קנאביס. “בהמשך להכשרת רופאים ורוקחים לתחום הקנאביס, חשוב שגם האחיות ילמדו על הנושא שכן הן נמצאות בקרבת המטופל יותר מכל איש צוות רפואי אחר ומדריכות את המטופלים ובני משפחותיהם במגוון תחומים.”

אבישר מסבירה עוד כי “במצב הנוכחי המטופלים עוברים הדרכה ראשונית על ידי המגדלים – ספקי הקנאביס. הדרכה זו אינה אחידה ואינה עומדת בקריטריונים של הדרכת מטופלים. תכנית הלימודים שלנו הינה תכנית מקיפה בתחום הקנאביס הרפואי, הסוקרת את התחום ממגוון רחב של כיוונים היסטורי-תרבותי-חוקתי, רפואי, מחקרי, כימי, בוטני ועוד.”

בקורס ילמדו מרצים מובילים בתחום הקנאביס הרפואי על הטיפול בקנאביס במחלות בתחום נוירולוגיה, ראומטולוגיה, ילדים, גסטרו, פסיכיאטריה ועוד. בנוסף יפגשו האחיות נציגי מטופלים והורים לילדים המטופלים בקנאביס. בין המרצים פרופ’ דדי מאירי, פרופ נירית ברנשטיין, פרופ’ חיננית קולטאי, פרופ’ הווארד עמיטל, פרופ’ שרון חסין, דר’ יוסי תם, דר’ אילן בלט, דר’ פאולה רושקו, דר’ איליה רזניק, דר’ דדי סגל, מגר’ יובל לנדשפט, עו”ד ואחות אירית אבישר, ענבל סיקורין, מריו חילו, מירי אוגינץ, אפרת גבריאלי, אמהות ונציגי מטופלים.

בין מטרות הקורס, כמפורסם באתר הקורס: להכשיר‏ אחיות‏ לתפקיד יועצת קנאביס רפואי ‏מקצועית ‏אשר ‏תעסוק ‏בליווי ‏והדרכת מטופלים בקנאביס רפואי, במטרה שתכיר את דרכי הצריכה המתאימות למטופל בהתאם למצבו הרפואי, תדע להבחין בתופעות לוואי, לתת מענה לבעיות שכיחות בעת הטיפול בקנאביס רפואי ולהפנות ליעוץ רפואי בהתאם לצורך.

“זכותם של המטופלים לקבל מידע אודות ההשפעות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות של קנאביס וכיצד הוא משפיע בשילוב עם תרופות אחרות,” מסרה עוד אבישר. “בנוסף לצורך שמירה על בטיחות המטופלים חשוב מאד שהאחיות תדענה לתעד בתיק המטופל את היותו מטופל בקנאביס ואת ההשפעות הרצויות – השיפור במצבו ואת אלו שאינן רצויות – תופעות הלואי.”

כחלק מהיוזמה לשלב אחיות בתחום הקנאביס, בימים אלו אף הוקמה עמותה חדשה – “האגודה הישראלית לאחיות קנאביס רפואי” – שמטרותיה הן פיתוח מקצועי, הכשרה ועדכון ידע לאחיות בקנאביס רפואי, קיום כנסים השתלמויות וימי עיון לאנשי מקצוע הסיעוד בנושא קנאביס רפואי, עידוד קשרים עם עמותות מקבילות בעולם בנושא קנאביס רפואי, קידום מחקר בתחום הטיפול בקנאביס הרפואי ועידוד קשרים עם חברות מסחריות המספקות שירותים בתחום הקנאביס הרפואי.

את העמותה מנהלת במשותף עם אירית אבישר גם רחל מייברי ובין חברי העמותה אחים ואחיות נוספים, ביניהם ענבל סיקורין, מריו חילו, אפרת גבריאלי, גילה רוזן ומרים אוגינץ.

כצעד ראשון עם הקמת העמותה פירסמו האחיות סקר עמדות לאחים/ות בנושא קנאביס רפואי במסגרתו 81 אחיות אקדמיות בממוצע 14.5 שנות ותק במקצוע ענו על הסקר. מחציתן אחיות שעובדות בבתי חולים ומחציתן עובדות בקהילה: 90% מהאחיות ענו כי הן נחשפות במסגרת עבודתן למטופלים בקנאביס רפואי. על השאלה ‘האם במקום עבודתך ממליצים על טיפול בקנאביס רפואי’ 46% ענו שכן.

האחיות נשאלו עוד מהו מקור המידע בנושא טיפול בקנאביס רפואי ו-40% מהן ענו שלומדות מהאינטרנט, 27% לומדות מהמטופלים והשאר למדו במסגרת קורסים שונים. 80% מהאחיות ענו כי הן בעד טיפול בקנאביס רפואי.

תוך שבוע מפרסום הקורס נרשמו 40 אחים ואחיות והשאר נאלצים להמתין למחזור ב’ שייפתח באוקטובר 2018.

חדשות