חדש: ‘משקפי מריחואנה’ שיגרמו לך להרגיש מסטול

חברת ‘אינוקורפ’ האמריקנית פיתחה דרך חדשה לחשיפת האוכלוסיות הצעירות לנזקי המריחואנה: בעזרת משקפיים עם עדשות ירוקות שאמורות לדמות את ההרגשה המתקבלת לאחר צריכת THC, מנסה התאגיד למנוע מצעירים לרצות להתנסות בו.

מדי מספר שנים מנסים ארגונים חברתיים כנגד שימוש בסמים, בשילוב עם גורמים רבים בכלכלה ובממשל האמריקני, להגות רעיונות חדשים לקמפיינים נגד מריחואנה, בעיקר עבור האוכלוסיות הצעירות עם דגש מיוחד על בני הנוער עד גיל 16.

בסוף שנות ה-80 קודמו מכירותיו של משחק קופסא שנשא את שמו של קמפיין לאומי שהכריז הממשל האמריקני בחסות אשתו של הנשיא כנגד השימוש בקנאביס. שמו של המשחק ‘פשוט אמרו לא’ (Just Say No) ומטרתו העלאת הסכנות הכרוכות בעישון מריחואנה בפני המשתתפים.

משחק הקופסא "פשוט אמרו לא"
משחק הקופסא שנועד להפחיד את הצעירים מנזי המריחואנה

היום, בשנת 2015, ישנן כבר דרכים יעילות יותר כדי להעביר מידע וחברה מארה”ב מפתחת מוצר שיוכל להציג לצעירים כיצד משפיעים חומרים בלתי חוקיים הנפוצים בשימוש חברתי.

המותג FatalVision, השייך לחברת ‘אינוקורפ‘ האמריקאית, נוסד במקור לאחר פיתוח קודם של משקפיים המדמות את השפעתן של כמויות אלכוהול שונות.

משקפי מריחואנה

לאחר שנחל המוצר הצלחה מסחררת בסמינרים לימודיים וימי העשרה בבתי ספר ברחבי ארה”ב, הרחיבה החברה את החבילות המוצעות ללקוחות והחלה להציע “חוויה לימודית” הכוללת תרגילים ומשחקים שונים שנועדו לעניין את בני הנוער בנושא ולגרום להם להתנסות בו.

‘משקפי מריחואנה’ עם עדשות ירוקות

לאור העניין הציבורי במריחואנה, שהולך וגובר בשנים האחרונות, החליטה החברה להתרחב ולפתוח ליין מוצרים חדש “העוסקבמריחואנה ובהשפעות הנגררות בעקבות השימוש בה,” כך על פי אתר החברה.

המוצר העיקרי בליין החדש, בדומה לנעשה בתחום האלכוהול, הוא משקפיים מיוחדות המצויידות בעדשות ירוקות, שאמורות להקנות למרכיב אותן הרגשה כאילו התנסה זה עתה בצריכת מריחואנה.

וכך זה נראה:

“העדשות המיוחדות שצבועות בצבע ירוק ומכילות עיוות אופטי מסוים, מדמות את הבעיות המתרחשות לאחר צריכת מריחואנה כולל העיבוד הבעייתי של מידע ויזואלי, אובדן הכושר המוטורי, האטה בתהליך קבלת החלטות וכמובן במהירות התגובה.” כך על פי הצהרת החברה.

אחת ההשפעות העיקריות של המשקפיים היא ביטולו של הצבע האדום, אשר אינו נראה דרכן כלל. על עיקרון זה מסתמכים כל המשחקים והפעילויות בנושא, כמו בדיקת תשומת לב לאור אדום מהבהב או ציור קווים ישרים במבוך אדום, אשר אמורים להיות קשים למשתמש.

על פי החברה, ביטול הצבע האדום נעשה כדי למנוע רצף זיכרון אצל המשתמשים, מה שמסייע להם להסתמך אך ורק על יכולתם באותו הרגע, תחת ההגבלות שמקנות המשקפיים.

כך נראה משחק כדורגל עם המשקפיים:

בנוסף למשקפיים עצמן, כוללת החבילה גם מספר תרגילים מוטוריים וכן תרגילי זיכרון, שנועדו להדגיש את שתי ההשפעות העיקריות של החומר על המשתמש. המחיר ההתחלתי לחבילה הבסיסית הוא 950 דולר, כאשר כולל כל המשחקים והתרגילים השונים תיאלצו להיפרד מעד 2,200 דולר (לרכישה).

מומחים: “לא ניתן להציג השפעות פנימיות”

מנהלת התפעול הכללי של החברה, דב קוזמק (Deb Kusmec), מסרה כי המשקפיים פותחו לאחר עבודת מחקר מקיפה שנעשתה בשיתוף פעולה עם טובי החוקרים והמחנכים במשך שנתיים שלמות.

פרופסור ג'וזף פלמר מאוניברסיטת ניו יורק
פרופסור ג’וזף פלמר: “לא ניתן להציג השפעות פנימיות”

למרות הצהרות החברה, טוענים מומחים אחרים כי לא ברור כיצד עיוות ויזואלי יכול לדמות השפעות פנימיות מסובכות כגון אובדן זיכרון לטווח קצר או טשטוש ביכולת הריכוז.

“המשקפיים מבטלות את הצבע האדום ומראות לצעירים שמאד קשה לעשות פעולות מסוימות, שבפועל מסתמכות מאד על היכולת לראות את הצבע,” מוסר ג’וזף פלמר, פרופסור מאוניברסיטת ניו יורק שחקר רבות את תחום השימוש בסמים בקרב צעירים.

“ההשפעות הללו אמורות להיות מתורגמות למציאות, אך הן אינן גרמות משימוש במריחואנה,” סיכם, “מיסאינפורמציה לגבי השפעות המריחואנה שימשה בתור טקטיקת הפחדה במשך עשורים שלמים, ולצערי גם המשקפיים החדשות לא מראות שינוי מהשיטות הישנות.”

וכך נראית השפעת משקפי האלכוהול:

ראו עוד:
מה קורה לזוג מבוגרים אחרי 110 מיליגרם THC?
אפליקציה שתקבע האם אתם מסטולים מדי לנהיגה
אפליקציה חדשה: ארון אוטומטי לגידול קנאביס ביתי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר