חדש בוויילס: בדקו את איכות הסמים שלכם בחינם

ממשלת וויילס מנהלת פרוייקט חדש וייחודי במסגרתו יכול כל אזרח לשלוח בחינם דוגמית של כל חומר שהוא ולבדוק מה הוא מכיל באמת, דרך אתר אינטרנט ממשלתי, בחינם.

פרוייקט “וודינוס” (Wedinos באנגלית. משמעות: ‘אחרי החשכה’) של משרד הבריאות בממשלת וויילס מאפשר לכל אזרח לבדוק את איכות הסמים שבידיו ולבחון האם הם מכילים את מה שהוא חושב שהם מכילים. כל זאת בעילום שם ובחינם. המטרה המוצהרת של הפרוייקט היא לזהות ולהפחית את הנזק שגורמים הסמים החוקיים (סמי הפיצוציות), אבל כל אחד יכול לשלוח כל מה שהוא רוצה. המבקרים טוענים כי מדובר בבזבוז כספים אחד גדול.

בכדי לבדוק חומר מסויים שולח האזרח – בעילום שם – את האריזה למכון מחקר של חברת מעבדות “וודינוס” שבעיר קרדיף. כעבור מספר שבועות תופענה התוצאות באתר האינטרנט הייעודי שנפתח עבור הפרוייקט במיוחד. את התוצאות מזהה האזרח בעזרת קוד בלבד ללא כל צורך באמצעי זיהוי אחרים – כמובן כדי שניתן יהיה להבטיח את בטחונו האישי ולמנוע חשש של האזרחים מהמשטרה.

מארק דרייקפורד, שר הבריאות של וויילס, חתם על תקציב של כ-160,000$ דולר בשנה למימון הפרוייקט והוא טוען כי זהו שירות חיוני וחשוב לבטחון הציבור. “זהו מידע חיוני עבור עובדי הבריאות שלנו, עבור חוקרי השימוש בסמים, עבור המשטרה ועבור צעירים ובני משפחותיהם,” אמר דרייקפורד. “על ידי אספקת מידע אמין ומתוזמן השירות הזה יכול להציל חיים של אנשים.”

אתר בדיקת סמים וויילס
גם קנאביס ניתן לשלוח…

דארן מילר, פוליטיקאי מהמפלגה הלאומית של וויילס ומי שנחשב לבעל עמדות שמרניות, מתנגד לתכנית של שר הבריאות. “סוכנות הבריאות של וויילס עדיין נאבקת להתמודד עם קיצוצים שהוטלו עליה מצד ממשלת השמאל, אבל מוצאת את המשאבים כדי לבדוק סמים מסוכנים וממכרים למכורים פוטנציאליים ובחינם,” אמר מילר. “זהו ללא ספק פתח להגברת השימוש הלא תקין בסמים על ידי כנופיות פושעים המוכרות חומרים מסוכנים כדי לממן את הפשעים שלהם.”

בינתיים הממשלה הרגיעה ואמרה שבמקום ישנם שומרים אשר מונעים כל גישה לחומרים. עוד ציינו כי השירות מיועד בעיקר לעובדי בריאות, אך פתוח לציבור הרחב וכי גם המשטרה נעזרת בו כאשר אינה מצליחה לזהות חומרים מסויימים.

מאז שנפתח הפרוייקט באוקטובר 2013, נבדקו עד כה בערך כ-150 דגימות שכללו כ-85 חומרים שונים כגון קפאין, קוקאין, אמפטמינים, קטמין, קנאביס, סבון ושלל חומרים בשמות שונים. באתר האינטרנט של המעבדה ניתן לדפדף ולראות את כל החומרים שנשלחו לבדיקה במעבדה עד כה, מה חשבו שהם ומה נמצא באמת.

ניתן לצפות בקטע וידאו מהמעבדה בדיווח שפורסם באתר ה-BBC.

ראו גם: בדיקות מעבדה מגלות: מה מסתתר בתוך החשיש, החגיגת, הקוקאין והאקסטזי בישראל
ראו גם: האמת על נייס גאי וסמי פיצוציות – מהאיש שהמציא אותם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר