טוען...

למה חברת IMC מחרימה בית מרקחת שמציע הנחות למטופלים?

סוכן שיווק של חברת הקנאביס IMC הודיע לבעלים של בית מרקחת כי הנהלת החברה החליטה שלא לספק סחורה לבית המרקחת בגלל שהוא מוכר אותה בהנחה גבוהה מדי למטופלים. החברה בתגובה: "זה לא חוקי, הדברים הוצאו מהקשרם"

עודף השחקנים במגרש עסקי הקנאביס הרפואי בשנה האחרונה והקיפאון בקצב העלייה במספר המטופלים, הובילו למגוון רב מאוד של סחורה בשוק ולתחרות משמעותית גם בין בתי המרקחת על קהל הלקוחות, מה שבהתאם הביא להוזלת מחירים משמעותית לצרכן ולמבצעים והנחות מיוחדים.

אבל, הניסיון הזה של בתי מרקחת מסויימים להוזיל מחירים של מוצרים מבוקשים במטרה למשוך לקוחות, לא תמיד מתקבל כנראה בעין יפה על ידי יצרני המוצרים, שאולי מרגישים שהורדת מחירים חדה מדי עלולה לפגוע במיתוג של המוצר או ביוקרה שלו כמוצר פרימיום.

כך למשל, בעלים של בית מרקחת במרכז הארץ מעיד כי סוכן שיווק של חברת הקנאביס הוותיקה איי.אם.סי (IMC) הודיע לו שהנהלת החברה החליטה שלא לספק לבית המרקחת סחורה, לאחר שהתברר לה שהוא מציע את מוצרי הייבוא שלה למטופלים במחירים נמוכים יותר לעומת בתי מרקחת אחרים.

בשיחה בין בעלי בית המרקחת לסוכן השיווק של IMC, נשמע הסוכן מסביר כי הוזלת מחירי המוצרים על ידי בית המרקחת גורמת ל-IMC נזק ומובילה לדבריו לזילות של המותג ושל המוצר. לטענת הסוכן בשיחה, עובדה זו היא שהובילה את הנהלת החברה להחלטה שלא לספק עוד סחורה לבית המרקחת.

“הם הורו למפעל לא להעביר לי סחורה של הזנים החדשים, מלבד זן אחד מוזל, לאחר שהורדתי בערך 5 שקלים מהמחיר שלו מתחת לבתי המרקחת האחרים,” מספר בעלי בית המרקחת. “לפעמים אפילו על שקל אחד הם באו עליי”. עוד לדבריו, “רק אחרי שאיימתי שאפנה לרשות התחרות, הם חזרו קצת לשלוח לי סחורה, אבל עכשיו הם טוענים שמאוחר מדי לגבי הזנים המבוקשים, כי היה צריך לשריין מראש ו’פספסתי את הרכבת’.”

בעלי בית המרקחת ציין עוד כי IMC היא היחידה שאמרה זאת במפורש, בעוד שישנן חברות נוספות שפועלות לטענתו באופן דומה אך עושות זאת בדרכים עקיפות. לדבריו, לאחר שהוא “עשה קצת רעש” בעניין, החברות זהירות יותר ונוקטות בשיטות שונות כדי לנסות למנוע מהסחורה שלהן להגיע אליו, אך מבלי להגיד זאת במפורש.

“הם כולם משחקים משחק כזה של ‘אין לי סחורה’,” הוא אומר. “סוכן של חברה אחת אמר לי על כל סחורה שאני מבקש, שאי אפשר להשיג, שנזכרתי מאוחר מדי, וזה למרות שאני כל יום שולח לו הודעה. פעם הוא שלח לי 10 יחידות של הזן המבוקש שלהם והדגיש שלא צריך להוריד לו את המחיר כי זה זן טוב. אחרי שהורדתי את המחיר בכל זאת, הוא אמר ‘אין לי, נגמרה לי האספקה’. חברה אחרת אמרו לי ‘אומרים עליך שאתה עושה בלאגן עם המחירים, אני לא רוצה להביא לך’. חברה נוספת לא רצתה להביא לי זנים חדשים ממותג מוכר בחו”ל, אמר שהוא מפחד שאעשה לו בלאגן עם המחירים.”

“נוצר לנו שם כזה שאנחנו מוכרים את המוצרים בזול ושזה ‘הורס את המוצר’,” הוא מסכם. “אני לא מבין איך זה הורס את המוצר, אני חושב שאני פשוט מנגיש אותו למטופלים.”

תגובת IMC: “לצערנו הדברים המגמתיים אשר צוטטו אינם משקפים את התוכן המלא של השיחה והוצאו לחלוטין מהקשרם באופן בוטה וקיצוני. מדובר בחלקי אמירות מתוך שיחות שהתקיימו הן בכתב והן בע”פ על פני תקופה ארוכה. נהלי החברה שהונהגו מאז ומעולם הם ששיקול הדעת המלא והמוחלט לגבי מחירי מכירה הוא אך ורק של המפיצים והם חופשיים לחלוטין בקביעת מחירים. החברה מעולם לא התערבה במחירי המכירה ללקוחות הקצה וצר לנו כי כך הוצגו הדברים”. בשיחה עם מגזין קנאביס מסרה בנוסף יועמ”שית החברה כי התנהלות כמו זו המתוארת היא אף אינה חוקית ואסורה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר