יצרנית פנטניל תרמה 500 אלף דולר נגד לגליזציה

בארה”ב כועסים: חברת התרופות המייצרת את ה’פנטניל’ – תרופה אופיואידית לשיכוך כאבים החזקה עד פי 10 ממורפין – תרמה השבוע חצי מיליון דולר למאבק בהצעת החוק ללגליזציה באריזונה.

חברת התרופות האמריקאית ‘Insys Therapeutics’ (אינסיס תרפיוטיקס), המייצרת מיליארדי דולרים בכל שנה ממכירת תרופות אופיואידיות לשיכוך כאבים, תרמה בסוף השבוע (ה’) לא פחות מחצי מיליון דולר לקמפיין נגד הצעת החוק ללגליזציה שאמורה לעלות בעוד 8 שבועות למשאל עם במדינת אריזונה.

עיקר הרווחים של החברה היא מתרופה חזקה ומסוכנת לשימוש בשם ‘פנטניל’ (Fentanyl) – המשמשת לשיכוך כאבים בדומה ל’מורפין’, אך חזקה ממנו פי 5 עד 10. תרופה זו כבר גרמה עד היום למקרי מוות רבים כתוצאה ממנת יתר או שימוש לא נכון.

בהודעה שפרסמה החברה במקביל לתרומה הכספית הגדולה הוסבר כי “הקנאביס מסוכן לציבור” וכי ההתנגדות להפיכתו לחוקי “נעשית בשם הגנה על הילדים” מפני הסכנות הטמונות בו.

הנה דוגמא לאחת הפרסומות במסגרת הקמפיין החדש (No On 205). “האם אתה יכול להבחין בהבדל? האם הילד שלך יוכל?” נכתב על מה שנראה כמו סוכריות קנאביס הנמכרות במדינות בהן הקנאביס חוקי. “ההצעה לא רק עושה את הקנאביס חוקי,” הם מסבירים, “היא גם מאפשרת לילדים גישה לסוכריות סמים חזקות”.

למרות שאת התנגדותה של חברת ‘Insys Therapeutics’ ללגליזציה היא מבססת לכאורה על דאגה לרווחת הציבור, בפועל טוענים רבים שהאינטרס הוא כלכלי בלבד.

חברות התרופות הגדולות ידועות בתור מתנגדות נחרצות ללגליזציה של קנאביס מאחר והוא מהווה עבורן סכנה גדולה לרווחים עתידיים על מגוון רחב של תרופות, ובעיקר על משככי כאבים, שהפכו בשנים האחרונות למגפה ממכרת שפוגעת באנשים אך מכניסה הון עתק לקופות החברות.

“הם מתנגדים לקנאביס כדי לדחוף לנו בחופשיות תרופות שמסוכנות וממכרות יותר אפילו מאופיואידים,” טוען ג’יי.פי הוליאוק (JP Holyoak), חבר בוועדה לקידום הלגליזציה באריזונה, בראיון בו מתח ביקורת על פעילותה ומוצריה המסוכנים של החברה וקרא לציבור לא לסמוך על מילותיהם של “אלו המוכרים רעל תמורת רווחים”.

ראו עוד:
המחקר הגנוז של “מכבי”
40 כדורים או גרם של גראס?
7 תרופות שנמכרו לפני שהוצאו מהחוק
4 תרופות שאפשר להחליף כבר היום בקנאביס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט