טוען...

תיקון עולם תובעת 300 אלף ש”ח מלקוח: “השמיץ ופירסם כזבים”

תביעת לשון הרע על סך 300 אלף ש"ח הוגשה נגד תושב הצפון בן 40 המטופל בקנאביס רפואי שהפיץ ברשת טענות חמורות נגד חברת הקנאביס תיקון עולם קנביט. לטענתו אמירותיו, גם אם היו קיצוניות, לא חמורות יותר מאמירות אחרות ונובעות מכעס על התנהלותה. לטענת החברה הוא ניסה לסחוט אותה בפגישה. "הסכום שייפסק יממן קנאביס למטופלים," הוסיפו

חברת הקנאביס תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) הגישה לבית המשפט בחיפה תביעת לשון הרע נגד אלעד הרוש, תושב הצפון בן 40, לאחר שלטענתה ביזה אותה באמירות שפירסם בפורומים באינטרנט במטרה לגרום לה לנזק תדמיתי וכלכלי, לא חדל מנוהגו גם לאחר מכתב התראה ועשה זאת לכאורה גם כדי לנסות לסחוט אותה. בגין הפרסומים שלו נגדה דורשת תיקון עולם מבית המשפט להורות להרוש לפצות אותה ב-300 אלף ש”ח אם כי סביר שכמו במקרים אחרים התיק יסתיים בפשרה. לדברי החברה הסכומים שייפסקו במסגרת ההליך יופנו לטובת מימון קנאביס למטופלים.

הרוש, שלדבריו סובל מנכות לאחר 3 ניתוחים בכתף וחי מקצבת הבטחת הכנסה בגובה 1,200 ש”ח, היה לקוח של תיקון עולם באסדרה הישנה עד שהחברה נאלצה בפברואר 2019 לעצור את פעילותה, בין השאר בעקבות ביקורת פתע שערך מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט במתקני הגידול שלה לשעבר ביישוב ביריה ולאחר מכן עקב מחסור. בעקבות עצירת הפעילות כ-10,000 מטופלים הועברו ללא בחירה ע”י היק”ר לחברה אחרת וחלקם, ביניהם גם הרוש, נפלטו לאחר מכן לאסדרה החדשה.

לטענת תיקון עולם החל מאותה החלטה של משרד הבריאות בפברואר 2019 לעצור את פעילות החברה ובמשך כשנתיים מאז “החל הנתבע לפרסם פרסומים משמיצים וכוזבים אודות החברה בפורומים ברשת האינטרנט תוך שהוא מודע היטב לנזקים הנגרמים לה כתוצאה מפרסומים אלה”.

מפעל הקנאביס החדש של 'תיקון עולם קנביט' באזור התעשייה 'ציפורית' שבגליל
מפעל הקנאביס החדש של ‘תיקון עולם קנביט’ באזור התעשייה ‘ציפורית’ שבגליל (צילום: באדיבות החברה)

החברה טוענת בנוסף כי הזמינה את הרוש למשרדיה במטרה לבחון את מהות טענותיו אך הוא סירב להסביר או לחדול ממעשיו והמשיך בפרסומים נגדה תוך ניסיון לכאורה לסחוט דבר מה. “שיחה זו ככל הנראה התפרשה באופן שגוי אצל הנתבע, ובמהלכה הוא ביקש לברר ‘איזו תועלת תצמח לו’ ככל ויחדל מההשמצות. הוא סבר, בטעות יש לומר, כי הואיל ופרסומיו הכוזבים מסבים נזק חמור לתובעת הרי שהוא יכול לסחוט אותה בתמורה להפסקתם”.

“פעם ראשונה בה החברה תובעת בגין לשון הרע”

על פי כתב התביעה, שהוגש על ידי עו”ד מיטל ויצמן, הרוש פירסם באינטרנט כ-20 פרסומים שונים לפחות, שכללו בין השאר האשמות חמורות וקיצוניות כגון “חברה שרצחה את הזנים והורגת מטופלים”, “לא קונים תיקון עולם, רעילים”, “חברה של חארות מעולם הפארמה”, “חברה מושחתת”, “זה מזמן לא קנאביס זה סינטטי”, “בתיקון עולם רק כסף מדבר” ועוד.

אלעד הרוש
אלעד הרוש (צילום: עצמי)

לדברי תיקון עולם “חרף העובדה כי לתובעת למעלה מ-30,000 מטופלים בארץ ועשרות אלפי מטופלים ברחבי העולם זו הפעם הראשונה בה נאלצת החברה להגיש תביעה נגד אדם כלשהו בגין עוולת לשון הרע ולא בנקל נעשה הדבר אם כי בלית ברירה”.

עו”ד ויצמן רומזת בדבריה כי ייתכן והרוש כלל לא ניסה את מוצרי החברה בטרם רשם ביקורות קשות לגביהם. “לא ידוע האם לנתבע ניסיון כלשהו עם מוצריה החדשים וכפי הנראה אמירותיו נאמרות מבלי ניסה מוצרים אלה בפועל”.

לטענתה “משהבין כי פרסומיו פוגעים בתדמית החברה קיווה כי נקרתה לדרכו הזדמנות להתנות את הפסקת הפרסומים בקבלת דבר מה או אז החל לשאול את נציגי החברה פעם אחר פעם ‘מה יצא לי מזה?'”. לדבריה, “משהובהר כי אין כוונה לתת לו גמול כלשהו המשיך לפרסם באובססיביות מידע כוזב בפורומים בהם ישנה תנועה מוגברת של לקוחות”.

עוד נטען כי הרוש לא השיב למכתב התראה שהוגש לו לפני הגשת התביעה ובמקום זאת מיד לאחר מכן פירסם ברשת הודעה בה נכתב: “זהירות, תיקון עולם שולחת מכתבי הפחדה למטופלים שמעיזים לבקר אותם. מבזבזים המון כסף על עו”ד מכסף שחולים קונים להם… הביאו בכירים מהפארמה שחושבים שקנאביס זה אופטלגין… חזקים על חולים, חבורה של בריונים, לא נממן את מסע ההפחדות והמשכורות המנופחות”.

“ניסו לגייס אותי כנציג, לא סחטתי”

הרוש מצדו, שאמור כעת למצוא עורך דין ולהגיש כתב הגנה בתוך כחודש, אומר בשיחה עם מגזין קנאביס כי טענותיה של חברת תיקון עולם שגויות. לדבריו השאלה “מה ייצא לי מזה” בפגישה בין הצדדים באה כתשובה לניסיון של החברה לגייס אותו כפעיל או נציג שלה בדיונים בכנסת ולא כדי לסחוט. “הם ניסו לגייס אותי בתור פראייר שיצעק בשבילם בכנסת, על שום שאלה ששאלתי בפגישה לא קיבלתי תשובה, זה שהם מנופפים בזה כסחיטה? שיתביישו להם. אפילו סליחה לא קיבלתי מהם,” הוא אומר.

עוד הוא טוען: “כל הענף הזה בנוי על חוות דעת אישיות, אז יכול להיות שטעיתי במילה או שתיים אבל ההתנהגות שלהם גרועה בהרבה”. את הטענה לפיה הוא הציג לכאורה חוות דעת אודות מוצרים שלא ניסה הוא מכחיש בתוקף וקובע כי הרקע לסכסוך בין הצדדים הוא בכלל באירוע מתקופת האסדרה הישנה שהתרחש בחנות של החברה בצפון ת”א במהלכו פתח את אחת השקיות שרכש בשטח החנות והורחק ממנה עקב כך.

“תיקון עולם היו החברה הראשונה שלי בקנאביס, עד מקרה פתיחת השקית. באתי לאבן גבירול לרכוש, לא היה להם את הזנים שאני רגיל, אז הם דחפו לי מה שהיה להם,” הוא טוען. “פתחתי שקית בחנות לראות ולהריח ואז התחילו צעקות, איומים וגם מימושים של האיומים – הם החליטו לא לנפק לי. לפחות שלוש פעמים שלחו אותי הביתה ריק עם קריאות גנאי ואז בפעם האחרונה לפני שהעבירו אותי לחברה אחרת הם חטפו לי את הרשיון והוציאו אותי עם השומר”.

לטענתו התביעה שהוגשה נגדו היא גם אפליה נגדו מכיוון שלטענתו רבים מהמטופלים כותבים דברים דומים ואף חמורים יותר על מוצרי החברה אך נגדם לא הוגשה תביעה: “הזנים לא דומים לזנים של פעם והרבה אנשים בדעתי, והרבה רושמים דברים הרבה יותר גרועים, אז למה אני?”

בשנים האחרונות ניהלה תיקון עולם שלושה תיקים משפטיים הנוגעים לבקשות לאישור תביעות ייצוגיות שהגישו מטופלים נגדה. במקרה הראשון הגישה מטופלת בשם נעמה עמרני בקשה לתביעה ייצוגית בסך 136 מיליון ש”ח בטענה כי מוצרי הקנאביס אינם באיכות טובה. בית המשפט דחה את הבקשה וקבע כי היא אינה הוגשה כראוי וכן כי מתנהל תיק מקביל אחר בנושא דומה שנדחה אף הוא בתחילת השנה בטענה שלא הוכח שנגרם נזק כלשהו. במקרה השלישי הגישה מטופלת בשם אביבה בן חמו בקשה לתביעה ייצוגית בסך 13 מיליון ש”ח בעניין עצירת הפעילות של תיקון עולם בעקבות ביקורת היק”ר והעברת אלפי המטופלים לחברה אחרת. בפסק דין שניתן בתחילת השנה דחה השופט גם את התביעה הזו אך אישר תשלום בסך 5,000 ש”ח לתובעת “לאור התועלת שצמחה לציבור” מההליך. בימים אלה מתנהל תיק נוסף במסגרתו מטופלת בשם רינת מרים דולוז’אנסקי מבקשת מבית המשפט לאשר לה להגיש תביעה ייצוגית בגין דילול לכאורה של כמויות רכיבים פעילים בשמן קנאביס במעבר מהאסדרה הישנה לחדשה.

מחברת תיקון עולם נמסר בתגובה: “חברת תיקון עולם פועלת ללא לאות למען מטופליה, החברה מספקת בין השאר שמני קנאביס רפואי בעלי יעילות טיפול משמעותית ביותר עבור מספר מחלות המגובים במחקרים קליניים והינה החברה הראשונה בעולם שהחלה לטפל בקנאביס רפואי באופן מוסדר בילדים על הספקטרום ובילדים אפילפטים וכן ומאז 2014 הלכה למעשה מסבסדת מידי חודש את הטיפול במאות ילדים, שהשמן שיפר באופן ניכר את מצבם הרפואי ואת איכות חיי משפחתם. כתב התביעה, העוסק במקרה חמור של עוולות והשתלחות שביצע הנתבע כלפי התובעת בגין פרסומים כוזבים, השמצות ושקרים, שפרסם נגדם בשיטתיות ובאובססיביות במטרה לגרום לנזק תדמיתי וכלכלי ניכר, מדבר בעד עצמו. חשוב לציין, כי לפני שהוגשה התביעה, זומן הנתבע למשרדי החברה על מנת לפתור את העניין מחוץ לכותלי בית המשפט וכפי שנטען בכתב התביעה, הנתבע ניסה להפעיל אמצעי סחיטה על החברה וניסה להבין ‘איזו תועלת תצמח לו’ מהפסקת הפרסומים השיקריים. משהובהר לנתבע כי התובעת אינה מתכוונת ליתן לו דבר בתמורה להפסקת הפרסומים הכוזבים, המשיך הנ”ל בפעולותיו החמורות ביותר, תוך שהוא מציג את אמרותיו הכוזבות כ’מידע עובדתי’. בנוסף נשלח מכתב התראה, אולם הנתבע סירב לחדול מהפצת שקרים אודות החברה ומוצריה. בנסיבות אלה, כאמור, לא נותרה בידי החברה הברירה אלא להגיש נגדו תביעה משפטית, על מנת להגן על שמה הטוב. הסכומים שייפסקו במסגרת ההליך יופנו לטובת מימון קנאביס למטופלים.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר