חברת התרופות למטופלים: הדרכת שימוש בקנאביס רק תמורת מידע רפואי סודי

מי שלא יחתום על טופס ויתור סודיות רפואית והסכמה על מסירת המידע לחברות פרטיות, לא יקבל הדרכה כיצד להשתמש בקנאביס - זה התנאי שמציבה חברת התרופות "רפא" שהחלה לאחרונה לשווק שמן קנאביס בבתי המרקחת ואוספת את המידע באמצעות חברה בשם "מדיטריקס".

חברת התרופות “רפא” מציעה למטופלי הקנאביס הרפואי הטבה כספית בדמות הדרכת שימוש בשמן קנאביס רפואי בחינם, לעומת חברות אחרות הגובות בדר”כ 120 ש”ח עבור הדרכה.

הצעה זו, שנשמעת אטרקטיבית, תלויה עם זאת בתמורה לכך שיסכימו למסור מידע רפואי על עצמם ולוותר על זכויות סודיות להן הם זכאים, כמו גם לשלם עבור שמן הקנאביס של החברה סכום הגבוה עד פי 2 ויותר ממוצר זהה לגמרי של חברות אחרות.

שמן קנאביס "אקסיבן" של חברת "רפא", משווק בבתי המרקחת במחיר גבוה בהרבה משמני קנאביס אחרים בעלי אותם רכיבים (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
שמן קנאביס “אקסיבן” של חברת “רפא”, משווק בבתי המרקחת במחיר גבוה בהרבה משמני קנאביס אחרים בעלי אותם רכיבים (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

על מנת לקבל הדרכה לשימוש נכון מתבקשים המטופלים הרוכשים את שמן הקנאביס של “רפא” לחתום על מסמך בו הם מסכימים למסור מידע רפואי סודי אודותיהם לרופאים ו/או חברות צד ג’.

במסמך החברה לא מציעה למטופל אפשרות אחרת לקבלת הדרכה, למשל לשלם על הדרכה במקום לוותר על סודיות, ובמקום זאת התנאי הוא ברור – המטופל יחתום על ויתור סודיות בתמורה להדרכה בחינם.

חלק מהתנאים שמציבה חברת רפא תמורת הדרכת שימוש בקנאביס
חלק מהתנאים שמציבה חברת התרופות “רפא” בפני מטופלי קנאביס תמורת הדרכת שימוש בקנאביס שהם משווקים בבתי המרקחת

גם במציאות נראה שהנוהל הוא ברור, כפי שמספר מטופל אשר נאלץ לוותר על הדרכה משהבין כי עליו למסור לשם כך מידע אישי אודותיו: “כשסירבתי לחתום על המסמך המדריכה קמה והלכה מבלי שהציעה לי הדרכה בתשלום או בכל דרך אחרת”.

אולי על מנת למנוע קשר ישיר בין החברה למידע על המטופלים, נעשה מהלך זה של “רפא” באמצעות חברה בשם “מדיטריקס”, לה המטופל מוסר את המידע וזו לאחר מכן מעבירה את המידע אל “רפא”.

המטופל “נותן בזה ראשות לרופא המטפל למסור למדיטריקס בע”מ מידע רפואי אודותיי ולחברה למסור את פרטיי האישיים למעבדות רפא בע”מ וכי רפא תוכל ליצור עימי [קשר] לאחר דיווח ולתעד מידע זה במאגר המידע,” נכתב.

בנוסף דורשת “רפא” מהמטופל להסכים לה לפנות ולמסור מידע רפואי אישי לצוות הרפואי ולרופא המטפל, וכן מבקשת מהמטופל לאשר “איסוף ומסירת מידע לרפא או מי מטעמה לצורך ניתוחים ומחקרים סטטיסטיים ופרסומם ללא פרטי זיהוי”.

לסיכום מדגישה “רפא” בפני המטופל כי שירות ההדרכה אינו מהווה יעוץ רפואי וכי כל בעיה בשימוש או תופעות לוואי הינן בסמכות הטיפול הבלעדית של הרופא המטפל, ולא שלהם.

תופעה זו מנוגדת לאחת המטרות המרכזיות של הממשלה באישור הרפורמה – לנתק את הקשר בין 8 חברות הגידול הותיקות והיצרנים לבין המטופלים, עקב כך שקשר זה עלול לכאורה להיות מונע מתאוות בצע של היצרנים.

לטענת אותו גורם מדובר בניצול של ואקום שנגרם עקב החלטת משרד הבריאות להזניח במסגרת תיקנון רפורמת המדיקליזציה את נושא ההדרכות לשימוש נכון בקנאביס רפואי, מבלי לחייב את הגופים במתן שירות הדרכה – בעיקר עבור ילדים וקשישים הזקוקים לו במיוחד.

יש לציין כי שירות ההדרכה אמנם ניתן “בחינם” בתמורה למסירת מידע אישי, אך בעבור שמן הקנאביס הרפואי שלה, הנקרא “אקסיבן” (שיכול אותיות של המילה “קנאביס”), מבקשת “רפא” כאמור סכום גבוה עד פי 2 ויותר משמן קנאביס זהה של חברה אחרת המכיל את אותם מרכיבים בדיוק.

מחברת “רפא” נמסר בתגובה כי “בכדי לתת שירות מקצועי ואחראי למטופלים, ועל מנת לשמור על בטיחות המטופל, חשוב שהנתונים יהיו מתועדים, על מנת שבכל רגע בו נוצר קשר בין המטופל לצוות המקצועי המלווה אותו, יהיה ניתן לתת למטופל מענה מהיר ומקצועי המותאם לו. בנוסף, ישנם מקרים בהם יש צורך להתייעץ עם הרופא המטפל. תוכנית התמיכה והליווי שרפא מציעה למטופלים הינה בדומה לסטנדרטים המקובלים בטיפול תרופתי ומייצרת סטנדרט טיפולי חדש ושונה ממה שהיה מקובל עד היום בתחום. אנו מאחלים רפואה שלמה לחולים ועומדים לרשותם במענה לכל שאלותיהם”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר