מגלגל...

חברת בטר: המדינה צריכה לדאוג למטופלים, לא אנחנו

בתשובה לבקשת המדינה להאריך את המועד הסופי להגשת תשובה לבג"ץ בכשבועיים נוספים דורשת חברת "בטר" לזרז את ההליך. "יש לשים סוף למצב הבלתי סביר בו החברות ממשיכות לסבסד מכיסן את המטופלים להם המדינה צריכה לדאוג"

המדינה היתה אמורה להגיש היום (ב’) את תשובתה לבג”ץ הקנאביס הרפואי – העתירה הדורשת לבטל או להקפיא את הרפורמה בענף ולהחזיר את המצב לקדמותו, בדגש על הוזלת המחירים בחזרה למחיר שבעבר עמד על 370 ש”ח לחודש לכל כמות קנאביס, וכיום מגיעים עד אלפי ש”ח בחודש לחלק מהמטופלים.

במקום מתן תגובה שלחה הבוקר המדינה פנייה לבג”ץ בבקשה להאריך את המועד האחרון להגשת תגובתה לעתירה בכשבועיים נוספים, עד 24.3, וזאת מכיוון שועדת המחירים התכנסה רק פעם אחת ב-1.3 ונאלצה לדבריה לדחות את פגישתה השנייה והמסכמת עקב אילוצי לו”ז מה-4.3 ל-14.3 בשבוע הבא.

“בכדי שניתן יהיה לאפשר לוועדת המחירים למצות את דיוניה ולגבש את עמדתה, יבקשו המשיבים כי בית המשפט הנכבד יאפשר בידם להגיש את הודעת העדכון עד ליום 24.3.21,” נכתב בפנייה.

לפניה צירפה המדינה כנדרש גם את התייחסות העותרת, עמותת הקנאביס הרפואי, ואת התייחסותן של חברות הקנאביס המעורבות בהליך.

כל החברות הסכימו לבקשת ההארכה, אך חברת “בטר” ציינה בנוסף כי היא דורשת לזרז את ההליכים מכיוון שלדבריה המצב בו היא מספקת קנאביס למטופלי האסדרה הישנה במחירים הישנים הוא מצב בלתי סביר.

“חברת קאן פרמאצבטיקה (‘בטר’, מ”ק) מסכימה לבקשה אולם מבקשת לחזור ולהתריע כי יש לשים סוף למצב הבלתי סביר בו ממשיכות החברות, זה למעלה משנה, לסבסד מכיסן את המטופלים (להם צריכה המדינה לדאוג) ולספק מוצריהן במחירי הפסד, מכוח הצו ‘הזמני’.”

העותרת, עמותת הקנאביס הרפואי, ביקשה לדחות את בקשה ההארכה של המדינה: “העותרת מתנגדת מכל וכל לבקשת הארכה דנן,” מסרה עו”ד יסמין מזרחי לביהמ”ש. “מתבקש כבוד ביהמ”ש להשית ליבו לעובדה כי הלכה למעשה, וזה למעלה משנה, מנכסת המדינה לעצמה לא רק את לוח הזמנים של כבוד ביהמ”ש זה – אלא את שעון חייהם של 80 אלף מהחולים הקשים ביותר במדינת ישראל, באשר בו בזמן שמסרבת באופן רפטטיבי להעניק לכבוד ביהמ”ש זה תשובות כלשהן במועדים אותם קבע לה – מסרבת גם להעניק אי אלו פתרונות, ולו המינוריים ביותר, למצוקות המטופלים בקנאביס רפואי שאותן יצרה במו ידיה”.

מאחר והדיונים בעתירה זו נמשכים מזה כשנתיים, מבקשת עו”ד מזרחי להזכיר גם כי “שנתיים בחייו של חולה סרטן הנוטה למות, או של קשיש סיעודי שימיו ספורים ממילא, או של ילד אפילפטי העלול בן רגע להחנק למוות בגין פרכוס, היינו שנתיים בחייו של אדם חולה ששעון החול ניצב מעל ראשו – שקולים הם לחיים שלמים”.

בנוסף מבקשת עו”ד מזרחי שאם אכן תינתן הארכה, אזי במקביל ייקבע כי כלל המטופלים בישראל, שמספרם עומד כיום על מעל 80,000, יזכו להסדר המחיר המקסימלי של האסדרה הישנה בדומה לכמה אלפי המטופלים הבודדים שנותרו באסדרה הישנה. לחילופין היא מציעה לביהמ”ש לקבוע בעצמו תקרת מחיר מקסימלי מותר למכירת מוצרי קנאביס רפואי עד לסיום ההליך המשפטי בעתירה.

כזכור, ועדת המחירים אמורה להתכנס על מנת לבחון את תוצאות הפיילוט “סבסוד תמורת יצוא” במסגרתו משרד הבריאות התיר לכמה מן החברות משלוחי קנאביס רפואי לחו”ל, בתמורה להוזלת מחירים של חלק ממוצרי הקנאביס שלהן למחיר של 140 ש”ח לאריזת 10 גרם, בניסיון להתמודד עם התלונות על עליית מחירים חדה.

עם זאת, הפיילוט מסתמן עד כה ככישלון לאחר שהחברות “זרקו” את הסחורה הלא-איכותית שלהם לקטגוריית מחירים זו, והמטופלים לא רוכשים מוצרים אלה. במקביל, יצאו לחו”ל משלוחים סמליים בלבד ולמעט חברה אחת אף חברה לא מנצלת את היתרי היצוא באופן מסודר עד כה.

עדכון (17:00): המשנה לנשיאאת ביהמ”ש העליון השופט חנן מלצר אישר את בקשת ההארכה וקבע כי תגובת המדינה תימסר עד 24.3. “שאר המשיבים יהיו רשאים להגיב להודעה הנ”ל עד לתאריך 14.04, העותרת תהיה רשאית להגיב לכל המוגש לעיל עד לתאריך 25.04.21,” הוסיף.


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר