חינני או מעצבן? הח”כים הצעירים חגגו 4:20 במשכן

דקות לפני אישור התקציב, בשעה 4:20 לפנות בוקר, הצטלמו חברי הכנסת הצעירים שפע, השכל וטופורובסקי, עם אריזות במבה וחיוכים. זה נראה חמוד, אבל מצד שני הם אלה שהובילו לנפילת הצעת החוק ללגליזציה וכעת לא מצליחים להביא אפילו אי הפללה. מה דעתכם?

אמנם ללא ג’וינטים, אבל דקות לפני אישור תקציב המדינה, בשעה 4:20 לפנות בוקר בדיוק, ציינו חברי הכנסת ח”כ רם שפע (העבודה), ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) וח”כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) את ‘הקוד’ של קהילת צרכני הקנאביס לעישון קנאביס. 

שפע, השכל וטופורובסקי, המובילים בכנסת את הקריאה לשינוי חוקי האיסור על קנאביס ואת המאבק ללגליזציה ואי הפללה, וגם קנאביס רפואי, הצטלמו מחוייכים כשהם פותחים שקיות במבה, בהתאם לסטיגמה הידועה כלפי צרכני קנאביס, בשעה 4:20 בדיוק.

למי שלא מכיר, המונח 420 נולד על פי רוב ההערכות בשנת 1971 על-ידי סטודנטים בקליפורניה שנהגו להיפגש מדי יום באותה שעה (4:20 אחה”צ) ולעשן קנאביס, עד שעם הזמן הפך הביטוי “420” לשם קוד עבורם לשאכטה היומית. אחרים טוענים שהמקור הוא בשיר של בוב דילן משנת 1966 ויש מי שמתעקש שהמקור הוא מספר משנת 1939, ויש עוד…

האירוע הסמלי היה יכול להיראות חינני ומצחיק, כפי שהם כנראה התכוונו, אך הוא גם סימן תזכורת לשתי נקודות כואבות:

הראשונה: שאותם חברי כנסת בדיוק – ח”כ שפע וח”כ השכל – היו אלה שהביאו להפלת הצעת החוק ללגליזציה, שהתקדמה דווקא יפה בממשלה הקודמת, כשהשתתפו בתרגיל ‘ליל החניונים’ שבסופו הופלה הממשלה ואיתה קרס הליך החקיקה ממש רגע לפני אישור החוק בקריאה ראשונה. 

השנייה: שלמרות שבממשלה החדשה חברות מפלגות המזוהות כליברליות ואלו שנשאו את דגל הלגליזציה במשך שנים, ולמרות שהן ואחרות הבטיחו אי הפללה תוך 100 ימים מיום הקמת הממשלה ולגליזציה תוך שנה, עד כה נציגיהן לא מצליחים לקדם אפילו את הקנאביס הרפואי.

בשורה התחתונה, קנאביס נחשב עדיין בישראל לסם אסור ואלפי ישראלים שאינם מחזיקים בחסינות כמו חברי הכנסת או רישיון לקנאביס רפואי, נרדפים, מופללים או נאלצים לשלם קנסות גבוהים.

נכון להיום, הצעת החוק ללגליזציה עדיין לא עלתה להצבעה בקריאה טרומית אם כי בשיחה עם מגזין קנאביס לפני כשלושה חודשים ח”כ שפע טען שזה אמור לקרות במהלך החודש (נובמבר 2021). הצעת החוק לאי הפללה תוכל לעלות שוב להצבעה רק בעוד כ-3 חודשים לאחר שנפלה בהצבעה בקריאה טרומית בקיץ. בינתיים בשבוע שעבר הוגש בג”ץ בעניין.

בשני המקרים – גם אי קידום חוק הלגליזציה, גם נפילת הצעת החוק לאי הפללה ואפילו אי-קידום הקלות בתחום הקנאביס הרפואי – הגורם המרכזי המונע זאת הוא התנגדותה של מפלגת רע”מ, חברת הקואליציה בראשות ח”כ מנסור עבאס. רע”מ כפופה למועצת השורא הפועלת לפי חוקי השריעה, ומתנגדת בכך לכל הקלה בחוקי האיסור הקיימים.

אז מה דעתכם – חינני או מעצבן?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר